Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Политиците печелят, хората губят

0 коментара

Според българското общество най-печелившите от 12-годишния преход са политиците, а най-големият губещ е народът. 78% от българското население възприема сегашната си социална позиция като спад в сравнение с 1989 г., същият процент от българите се поставят в долната скала на позициите в обществото. Въпреки показателно песимистичните нагласи, носталгията по времето преди 89-та не е свързана с желание социализмът отново да се завърне, а е критика спрямо изминалите 12 години.

Това показват част от изводите в едно от най-мащабните изследвания на българското общество от социолози и антрополози по проекта “Състояние на обществото” на фондация “Отворено общество”. Резултатите на изследването, което обхваща целият преход към демокрация и пазарно стопанство, бяха представени днес пред журналисти.

Изследователите са концентрирали своето внимание върху четири основни момента: преходът - дали е свършил, има ли ги и кои са новите общности в българското общество, какви са възприятията за бедност и просперитет на българите, къде е елитът.

Според един от изводите на изследването, оценката за това дали преходът е свършил или още не, зависи от личното икономическо състояние. Според успелите той е завършил, според изпадналите към дъното още продължава, защото не искат да признаят новото си статукво.

Макар че българинът класира политиците и престъпниците като най-печеливши от прехода, в индивидуалната си стратегия за успех той поставя на първите три места предприемчивост, трудолюбие и късмет. Изследването е показало още, че за 12 години не се е формирал български модел за успех. В съзнанието на нашенеца е останал част от стереотипа преди 89-та, преплетен с представата за благоденствието на Запад.

На мястото на старата вертикална система на общуване големец - обикновен човек, характерна за социализма, вече са се появили хоризонталните общностни мрежи, при които помежду си общуват хората с еднакъв социален статус и професия. Изключението е при изпадналите на дъното - те отказват да образуват общностни мрежи със събратята си по съдба. Според изследователите именно това е причината преобладаващото отрицателно субективно възприятие при българите да не води до енергия за социални протести.

Въпреки песимистичните си нагласи, хората смятат, че социализмът не може да се върне и вътрешно са приели посоката на движение към НАТО и ЕС. Затова както НАТО, така и миналото сами по себе си вече не носят гласове, казват изследователите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.