Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Политолози допускат предсрочен вот да вкара в парламента партията "Трети март"

5 коментара
Любомир Стефанов и Петър Чолаков коментираха политическия проект на президента в БНР

При предсрочни парламентарни избори ще има възпроизвеждане и правителството отново ще е евроатлантическо. Но има вероятност и президентският проект „Трети март“ са влезе в НС и да обърка сметките. Този сценарий коментираха политолозите Петър Чолаков и Любомир Стефанов в пред БНР.

"Гледайки електорално картината, при нови предсрочни парламентарни избори за 50-и парламент ще има възпроизвеждане на това, което е сега, ако не се появи нова политическа сила. Дотогава месеците може да се окажат достатъчни за "Трети март", това че са 3 месеца, са достатъчни за бърз старт на политическия проект, който вече е пуснат на вода. "Трети март" спокойно може да реализират проценти и да объркат сметките на всички", прогнозира Петър Чолаков.

Той коментира електорална картина, според "Алфа рисърч, ако изборите бяха края на февруари началото на март т. г. - 24 % ГЕРБ, 19 % За ДБПП.

"От гледна точка на чисто политическата ситуация в момента едно такова правителството остава и има голяма доза вероятност пак такова правителство. И оттук нататък остава външнополитическият фактор, който се оказва решаващ за тези формации да влязат и заедно да управляват с ДПС, е много валиден – войната в Украйна", каза Чолаков.

Той обясни, че "Възраждане“ отбелязва ръст - към 13%, БСП и ДПС са с по 10%, ИТН е са малко над 5%".

"Но казвам, че тези сметки могат да се объркат от нови играчи, зависи кога е хоризонтът за нови предсрочни парламентарни избори. За мен като избирател най-добрият вариант е да има евроатлантическо правителство България", допълни Чолаков.

Спэрад Любомир Стефанов "тези социологически изследвания не регистрират потенциал за нова партия“. „Ако се случи, би могла, само в един, единствен сценарии да обърка сметките и то е, ако се появи в къс период преди потенциални избори. Защото, ако трябва да се разказва обстоятелствено, тя няма да може да се напълни със съдържание. Това е феномен, който наблюдаваме доста често. Единствено къс старт преди изборите позволява някакво натрупване на буквално някакъв неориентиран електорат, който просто се премества, защото има нещо различно, без да е наясно какво е това различно – емоционално гласуване", обяснява политологът.

Стефанов обясни този феномен с "функционалната грамотност за съжаление и култура на българските граждани са на критично ниски нива".

"Като се сложи и историческата ни неграмотност, става драматична картина. Но в момента България няма нужда от нови избори. На път сме да завършим логическата рамка на 35 години преход , да затворим онова, което си бяхме пожелали без да си го представим как ще го извървим този път. 35 години вървим да станем пълноправни членове на ЕС - Шенген и еврозона и само по този начин ще докажем, че сме интегрирани", обясни Любомир Стефанов.

"Големият въпрос е, как може да се прехвърли политическа легитимност и електорална тежест. 39% имат доверие в президента, 38% нямат. Как ще се прехвърли това доверие, да се кредитира един политически проект? Отговорът е, че много трудно се случва на практика. Разговарях с хора близки до президентството. Основният проблем е с лицата, какъв ще бъде етикетът и как ще бъде брандиран проектът. Патриотична ниша, гледайки образа на президента, по-скоро да, тогава обаче как ще се спогодят с формации като "Възраждане". Данните от изследванията не са оценили електоралните нагласи спрямо този проект", коментира Чолаков.

И допълни: "Когато вече има яснота, тогава знаем, че има лица като Стефка Костадинова, Петър Витанов. Но как ще се брандира – ляволиберален или нещо по-скоро агресивно в патриотарската ниша, да се заиграва със симпатиите към Русия".

Според Стефанов "донякъде публичната заявка и реалността се припокриват".

"ДПС търси електорално разширяване, за да излезе от техническата нища, в която се самолегитимирало и конституирало като господар и владетел. От друга страна съм съгласен с Чолаков, че Пеевски преживява ренесанс и е на първа линия в НС, и крепи не само правителството, но прокара и конституционните промени. Пеевски е усмихнат, активен и ходи на работа, което означава, че има втори план на действие. За тази реанимация на ДПС със сигурност е той отговорен", коментира Любомир Стефанов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. РК
    #5

    Тази сутрин БТВ бяха поканили някакъв "монах" Авел, русски волк в овча (православна) кожа, който суетно (нетипично за монашеското смирение!) се подвизава в социалните мрежи като "пианист" и тази вечер щял да има концерт в зала 1 на НДК, после в руското свърталище Варна и православна Сърбия ?! Позволили му даже да бие и камбаните на "техния" Александър Невски тук! Уж "атонски" монах (пианистът), ама го изгонили от Света гора, заради незаконно пребиваване, нередовни документи и затова се върнал

  2. Jordan*
    #4

    Когато настъпи демокрацията около 10-ти ноември не успявах да си отговоря на един въпрос: Какво ще работят след края на комунизЪма всички тези марксистки философи и преподаватели по История на БКП, комунистическа политикономия и т.н., които ни тъпчеха главите през нашето следване и бяха задължителни при аспирантски и други подобни прояви? И ето ги днес-политолози, социолози, политически коментатори! Навсякъде-правителствени, в президентството, по ПИКове! Отврат!

  3. В и К
    #3

    Може, може! Може и да вкара, а може и да не вкара. Няма нужда някой да е политолог, за да ръси подобни празнословия.

  4. rusonefil
    #2

    Тия така наречени политолози не можаха да вденат, че количеството руски лумпени у нас е константно. Дали ще е Копейкин, Бялата Златка или зелен чорап, бройката избиратели, а оттук местата в парламента, е константа.

  5. ABV
    #1

    Всички "политикани" забравят, че партията на гадев вече беше в парламрнта. Наричаше се "VъZход", събра 4% и изхвърли има такъв Идиот. Нищо по-различно няма да се случи и на следващите избори.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.