Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Половин милион долара изхарчени за провалена ВиК-концесия в Плевен

Заради законови неуредици и мнение, че това е синоним на кражба, водата няма да се даде на частник

11 коментара
Половин милион долара изхарчени за провалена ВиК-концесия в Плевен

Водата в Плевенска област няма да се дава на концесия, стана ясно по време на воден форум за навлизането на частни инвеститори в сектора. Причината е наложилото се мнение, че думата концесия е синоним на кражба, а навлизането на частни капитали ще доведе до вдигане на цената на услугата и съкращения в местното ВиК-дружество, е мнението на Световната банка, която подготвяше концесионната процедура.

 

Мотивът да се откажем бяха неприетите промени в Закона за водите и не изготвения проект за устав на бъдещето дружество от страна на водната асоциация, коментира Дарин Ангелов, председател на Общинския съвет в Плевен пред Mediapool.

 

Половин милион долара за документация

 

Около половин милион долара е струвало на държавата изготвянето на анализите и документацията за концесионната процедура за Плевенска област от страна на Международната финансова корпорация, която е част от Световната банка. Това съобщи Ивайло Колев, който е ръководител на проекта.

 

Плевен беше избран за пилотен проект след анализ на шест най-подходящи ВиК-оператора и къса листа от три дружества. Другите две бяха водните оператори в Пловдив и Добрич. Плановете на Министерството на регионалното развитие бяха, ако плевенският модел бъде успешен, той да се приложи и в други области на страната.

 

Направените технически анализи показаха, че са необходими близо 400 млн. лв. инвестиции във водната инфраструктура в региона. Вложенията от частния партньор трябваше да са в размер на около 280 млн. лв. Останалите средства трябва да дойдат като грант от десетте общини, които щяха да участват и държавата.

 

Във ВиК-сектора в Плевен не са правени инвестиции през последните 50 години, освен аварийни ремонти. Средства от държавния бюджет не могат да бъдат насочени във ВиК-мрежата на Плевен и това е причината да се търси финансиране по линия на еврофондовете и публично-частно партньорство, каза през април 2012 г. тогавашният министър на регионалното развитие Лиляна Павлова в присъствието на тогавашния председател на Народното събрание Цецка Цачева.

 

На режим на водата в Плевенско през лятото са около 20 населени места, като в 18 от тях има отклонения от качеството на водата. В Плевенска област няма достатъчно питейни води и половината от водоснабдяването се осъществява чрез ВиК-Ловеч. Половината от населението няма канализация. Едва 40% от живеещите в Плевенско имат достъп до пречиствателни станции.

 

Въпреки че Павлова твърдеше, че проучване показало, че населението подкрепяло водната концесия, реалността я опровергава. На два пъти общинският съвет на Плевен, който се доминира от ГЕРБ, не даде мандат на кмета, който също е от ГЕРБ, да започне процедура по отдаване на концесия.

 

Според Ивайло Колев не е имало противоречие с местната власт по отношение на целта – намаляване на загубите, които в момента са над 55% и начина им на постигането. “Основният проблем беше разбирането на общинските съвети какво води частното участие”, каза Колев. По думите му наложило се е мнението, че даването на услугата на концесия е равносилно на крадене, вдигане на цени и уволняване на персонал.

 

Председателят на общинския съвет в Плевен Дарин Ангелов потвърди, че действително е имало сигнали, че ще бъде съкратен половината персонал на ВиК-дружеството. При тази безработица, която е в момента, нямаше как да го позволим, каза Ангелов. Според него те не са се отказали напълно от идеята за концесията на водата.

 

След два неуспешни опита и при наличие на същия кмет и общински съвет, които са от една и съща политическа партия, е безсмислено да правим трети опит, каза Ивайло Колев.

 

Само София с водна концесия

 

Така към момента само София има водна концесия. Натрупаният опит не е еднозначен и обществото не е доволно от концесионера “Софийска вода”. Причината е, че не бяха изпълнени поети ангажименти през 2000 г. Едно от тях беше, че през 2007 г. престижните квартали Бояна, Драгалевци и Симеоново ще имат канализация, което не се е случило и до днес и няма яснота кога изобщо ще стане.

 

Останалата ВиК-мрежа в страната се стопанисва от общински и държавни дружества, или собствеността им е смесена.

 

“Не мисля, че концесионният модел е умрял, но определено трябва да се развива”, смята Ивайло Колев.

 

В момента в Добрич чрез договор за управление частно дружество ще поеме инвестицията от 120 млн. лв. във водната инфраструктура в областта, каза Малина Крумова. По думите ѝ, ако моделът е успешен, той ще бъде пренесен и в други райони след 2014 г.

 

Шампиони по загуба на вода

 

България остава лидер в Европа по загуби на вода с над 50 на сто, като рекордьор е Добрич с над 80%, сочи проучване на Световната банка. Дори в Румъния са малко по-добре от нас, но там има активно инвестиране в мрежата не само по линия на европейските фондове, но и от страна на Европейската инвестиционна банка.

 

В трите най-големи града на Кипър загубите на питейна вода са към 20%, а в Лисабон са сведени до 9%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    Ако ви се налага да говорите с Митко Спасов не ходете в кабинета му - ще се почувствате като в долнопробен бардак от латиносериал - разголена плът на блондинки, отвратителен бледолилав цвят на стените и гнусно смърдящ на пот управител.

  2. Анонимен
    #10

    Кой неграмотник написа тази статия?

  3. Анонимен
    #9

    Че той директорът на ВиК плевен не може да работи с компютър, та другите ли

  4. Анонимен
    #8

    Плевенските граждани канят най-учтиво Ивайло Колев да живее в Плевенското село Стежерово през лятото.

  5. Анонимен
    #7

    Държавата е собственик на повечето ВиК дружества, но тя не се интересува от кадрите и от тяхната квалификация - дори и готвач може да стане главен инженер, стига да е братовчед на областния управител или племенник на шофьора му. Единствено В КОНЦЕСИЯТА "СОФИЙСКА ВОДА" има конкурси. В провинцията положението е много ЗЛЕ. Началниците са със средно образование и не могат да работят на компютър. Младите хора не се допускат - особено с висше образование, току виж хората осъзнали, че и други могат по-добре да вършат работата отколкото връзкарите, заели началническите места от години. Реформите не са належащи, а са животоспасяващи за сектора.

  6. Анонимен
    #6

    На мен пък ми е интересно, как за 4 години ГЕРБ не успяха да гласуват закони във ВиК сектора2 Това е един западнал, нереформиран отрасъл. Да оставим настрана некадърното управление на ВиК Плевен - защо държавата явно не се интересува какво се случва с нейните граждани? Има ли воден режим, какво е качеството на ВиК услугите? Чиста ли е питейната вода?

  7. Анонимен
    #5

    Малко факти:
    Население 269 752 жители - 2011 г
    Население 319 356 жители - 2000 г.Намаление - 49 604 ж.
    За последните десет години населението в областта намалява с почти 60 хил. души, или намаляване
    с над 18%, достигайки 268 493 души през 2011 г. Това е третото най-високото намаляване от всички
    области. Основно влияние за това има отрицателният естествен прираст и в по-малка степен -
    миграцията на населението към други области, която в периода 2003-2005 г. и след 2009 г. отново
    са засилва като процес.

  8. Анонимен
    #4

    По-важно е да храним 150- 200 некадърници от ВиК - близки и роднини, полицаи и баджанаци - отколкото да променим нещо. Значи държавата толерира водният режим в областта и сегашния мениджърски екип, който нищо не прави. машшала и държава, аферим МРРБ

  9. Анонимен
    #3

    Лили, колко ти платиха за тази статия? Нито една цифра, а само реплики от рода "имало сигнали"; Лъжа е, че общинският съвет е доминиран от ГЕРБ - 14 съветници от общо 41; и откога концесията е синоним на кражба? Може би от концесионните договори сключени от БСП Ти, Лили, си лъжкиня!!!

  10. Анонимен
    #2

    Какво означава думата "концесия" е синоним на кражба. Вие нормални ли сте? В икономиката се борави с цифри и договори. абсолютна глупост

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.