Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Половината българи предпочитат финансов заем вместо от близки

2 коментара
Половината българи предпочитат финансов заем вместо от близки

Българите смятат, че парите развалят отношенията и половината от тях – 43%, предпочитат да вземат кредит от финансова институция, вместо от близки хора. Подобна е и ситуацията в Полша, където на финансовите институции се доверяват 47%. Чехите и словаците обаче предпочитат да решават финансовите проблеми в семеен кръг, сочи изследване, проведено в четирите държави от фирмата за бързи кредити "Профи Кредит", обявено в сряда.

41 на сто от българите казват, че взимат пари назаем единствено, когато това е абсолютно необходимо, а 28% избягват да го правят. От запитаните близо 20% споделят, че не взимат пари назаем, а едва 10% не изпитват притеснения да го правят редовно.

Данните от изследването показват, че запитани към кого биха се обърнали при недостиг на финансови средства, 47% от чехите и 45% от поляците посочват семейството, 39% от словаците дават същия отговор, а този процент е едва 28 на сто при българите.

При обсъждането на затруднения в семейния бюджет, от друга страна, цели 70% от гражданите на Чехия се консултират с член на семейството за възможните решения, 67% от словаците и 64% от българите правят същото, докато процентът е най-нисък при поляците – 57%

Веднага след семейството, като доверен източник на финансови съвети се нареждат приятелите. Препоръка от тяхна страна е търсена от всеки осми гражданин на Полша, Чехия и България, както и всеки десети човек от Словакия. Българите са народът, който най-често взима заем от приятел – 29% от анкетираните споделят, че го правят. При другите народи този процент е по-нисък – 7% в Чехия, 8% в Словакия и14% в Словакия.

Изследването разкрива и нивата на финансова грамотност в четирите страни, която е най-ниска в България. На въпроса дали знаят как да проверяват статуса на своите задължения, по-малко от половината (49%) българи дават утвърдителен отговор. Преди тях се нареждат чехите (59%) и словаците (61%). С най-висока финансова култура са хората в Полша, където броят на хората, които знаят как да проверяват задълженията си достига 72%.

Въпреки, че имат такива знания, едва 23% от българите проверяват своя статус на длъжник редовно, показва още проучването. В Чехия и Полша този процент е дори по-нисък – съответно 22% и 21%, а в Словакия е най-висок – почти 30%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Jimi
    #2

    Учебникарски пример как едни и същи факти се тълкуват по един и същ начин от разни хора. Еми тея, които предпочитат финансова институция, а не близки и приятели може близките им и приятелите им също да нямат възможности (пари). Или да нямат приятели, или да са скарани с близките си (заради пари). Тоест доверието във финансовите институции може и изобщо да го няма. Ето и за разведряване - европейците завършвали вечерята с концентрат, а нашите - почвали с концентрат, което било културологична разлика. Нашите казали - не бе, почваме с концентрат (ракия, конектинг пипъл), но тя свършва в един момент и минаваме на друго пиенье ...

  2. перо
    #1

    За някои страната Словения(тея с фирмата ГОРЕНЬЕ) не съществува. А ние четем и се дивим на Словакия1 и Словакия2!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.