Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Половината пациенти със сърдечна недостатъчност имат сънна апнея

0 коментара
Д-р Петър Калайджиев, ИСУЛ

54% от пациентите със сърдечна недостатъчност имат сънна апнея – заболяване, при което човек спира да диша по време на сън. Един от основните белези на заболяването е хъркането през нощта, но не всички хора, които хъркат, страдат от сънна апнея, обяснява д-р Петър Калайджиев от Клиниката по кардиология на УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ“. Съвсем наскоро д-р Калайджиев, който е асистент към Катедра "Спешна медицина“ на МУ-София, защити своя дисертационен труд на тема "Остра сърдечна недостатъчност и нарушения на съня" за придобиване на научна и образователна степен "Доктор". Оказва се, че проблемите със съня и в частност сънната апнея са сериозен рисков фактор за развитие на инфаркт или инсулт и затова трябва да бъдат лекувани навреме.

Какво причинява сънната апнея? 

Сънната апнея може да има сериозни последици върху сърдечно-съдовата система.

Ефектите включват:

  • Повишено кръвно налягане. Прекъсванията в дишането, които са характерни за сънната апнея, могат да повишат кръвното налягане, което увеличава риска от сърдечно-съдови заболявания като инсулт и сърдечен удар.
  • Сърдечна аритмия. Сънната апнея може да доведе до сърдечни аритмии като резултат от стреса, на който е подложено сърцето поради недостатъчно кислородно насищане и повишено кръвно налягане.
  • Нощни аритмии. Прекъсванията в дишането, които характеризират сънната апнея, могат да предизвикат нощни аритмии, които могат да влошат качеството на съня и да увеличат риска от сериозни сърдечни проблеми.
  • Повишен риск от сърдечна недостатъчност. Както вече споменахме, сънната апнея е свързана с увеличен риск от развитие на сърдечна недостатъчност и коронарна болест.

Симптоми на сънна апнея

Симптомите на сънна апнея могат да включват хъркане - обикновено един от най-очевидните симптоми, особено ако се съчетава с прекъсвания в дишането; прекъснат дълбок сън - хората със сънна апнея често се събуждат повече през нощта, като резултат на прекъснатия сън; умора и сънливост през деня; сърдечни проблеми; неспособност за концентрация - прекъснатият сън може да влоши когнитивните функции и концентрацията; повишено кръвно налягане - сънната апнея може да допринесе за повишено кръвно налягане и други кардиоваскуларни проблеми.

Лечението на сънна апнея 

Промяна в начина на живот, загубата на тегло, избягването на алкохол и тютюнопушене, редовна физическа активност и подобряване на навиците преди сън могат да подпомогнат лечението.

Continuous Positive Airway Pressure (CPAP) устройствата се използват за отваряне на дихателните пътища и поддържане на нормалното дишане през цялата нощ.

Специално изработени апарати могат да помогнат за поддържане на дихателните пътища отворени по време на сън.

В някои случаи се извършват хирургически процедури за корекция на анатомични проблеми в горните дихателни пътища, които предизвикват сънна апнея.

Лечението на сънна апнея обикновено се индивидуализира в зависимост от тежестта на състоянието и индивидуалните нужди на пациента. В клиника по Кардиология на УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ“ се прилага комплексен подход за диагностика и лечение на пациенти със сърдечно-съдови заболявания и сънна апнея, обяснява д-р Калайджиев.

Миналата година той имаше публикация в престижното американско списание Sleep Medicine: X, изучаващо проблемите на съня. В него талантливият кардиолог, който по време на пандемията от коронавирус, оглавяваше най-голямото COVID отделение в болницата, представи своите изследвания сред пациенти с остра сърдечна недостатъчност и сънна апнея.

Д-р Калайджиев бе и презентатор от страна на болницата и в Европейския конгрес за остри сърдечно-съдови заболявания през 2023 г. Той представи опита на Клиниката по кардиология на УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ“ в лечението на комбинацията от сърдечна недостатъчност и сънна апнея.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.