Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Положението в Ирак и Афганистан се влошава

11 коментара

Въпреки голямата подкрепа от страна на САЩ, Ирак и Афганистан продължават да са сред най-слабите държави в света, смятат американското списание “Форин полиси” и Фондацията за мир, предаде АП, цитирани от БТА.

Под "проваляща се държава" авторите на проучването имат предвид страна, в която правителството няма  достатъчно ефикасен контрол над територията, не се възприема като законно от значителна част от населението, не осигурява на гражданите си вътрешна сигурност или основни обществени услуги и няма монопол върху действията на въоръжените сили, съобщава АП.

Според изготвения индекс на "провалилите се" или "слаби" държави страната, подложена на най-сериозно напрежение, е Судан. Според “Форин полиси” най-сериозно влияние върху оценката е оказал кървавият вътрешен конфликт в страната.

Судан получава ниски оценки в практически всички области, включително защита на човешките права, масови оплаквания от правителството и брой на бежанците.  

Според изследването положението в Ирак, който е на 4-то място, и в Афганистан (10) се е влошило от края на 2005 г. Суровата оценка за Ирак се мотивира и с факта, че много хора с образование и професия са емигрирали.

Проучването обхваща 148 страни като 11 от първите 20, изпаднали в най-лошо положение, са страни от Африка. На второ и трето място след Судан са Демократична република Конго и Кот Д'Ивоар. Като нестабилна страна е посочен и Пакистан - заради неспособността на властите да се справят с положението в граничните с Афганистан райони и заради пораженията, нанесени от унищожителното земетресение в Кашмир.

На 57 място в списъка е Китай, противно на очакванията, че стабилният икономически растеж укрепва позициите на държавата. Според анализаторите на авторитетното списание и на Фондацията за мир Китай е "уязвим", заради неравенството и корупцията, довели до масови протести на селското население.

Сред страните, които отбелязват напредък, е Босна и Херцеговина. В нейния случай като важен стабилизиращ фактор е оценена перспективата за членство в ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Българан
    #12

    Нали ги демократизираха! Нали трябваше да са за пример на съседите си, че и те да се демократизират? Каква стана тя?Нещо поизпустя форума по Иракската тема?

  2. томова
    #11

    ...И ако Вие тук сте такива пазители над влошаването защо никоя партия в България толкова години вече не защити по най-елементарен начин нещо по-осезаемо в географски мащаби, а именно хилядите християнски ортодоксни съборени църквички отвъд София, в Косово след влизането на KFOR и след бомбардировките през 1999 г? Ето ви и списъка на 76 сринати до основи Християнски Църкви от Великоалбанските терористи с Американски оръжия последен модел на технологията подарък на УЦК и КЛА от приятелите ви в НАТО и в Атлантическия клуб http://www.rastko.org.yu/kosovo/raspeto/default_c.htm#spisakhttp://www.rastko.org.yu/kosovo/raspeto/default_c.htm#spisak

  3. Българин
    #10

    На кое място сме ние ?

  4. ...
    #9

    http://oshte.info/004/2004/05/0105/02.htm

  5. Васко
    #8

    " "уязвим", заради неравенството и корупцията"за неравеството незнам, ама за корупция там не разтрелваха ли?А така наречения "лобизъм" в ЕС и доста други организации и държави не е ли легална форма на корупция?

  6. Васко
    #7

    на едноимената организация за нападението срещу Ирак? Сега такива като теб много обичат думичките НАТО, ЕС, ООН, когато споменават Ирак, само че тези отганизации не са давали разрешение за нападението.

  7. emigrant
    #5

    Според изследването положението в Ирак, който е на 4-то място, и в Афганистан (10) се е влошило от края на 2005 г.Ne e viarno. Originala na statiata kazva, che tova izsledvane e za vtorata polovina na 2005, i sravnenieto e s period koito e predi tozi.Kako mnogo chesto se sluchva v balgarskia pechat, prevodacha razbral - nedorazbral za kakvo stava duma, a redaktora haber si niama i tupva niakakvo absurdno zaglavie. Parvo, v statiata na Foreign Office Iraq i Afganistan ne zaemat centralno miasto. Vtoro, statiata nishto ne kazva za 2006 i tova pravi zaglavieto, koeo e v segashno vreme, glupavo.

  8. ООН
    #4

    Защо лаят русофилчетата?

  9. Бусх
    #3

    Там има демокрация!Войната свърши - по заявление на Бусх, всичко е мирно, живота на хората е по-добре, нефта е на иракия народ, а в Афганистан е паднало производството на наркотици!И в двете държави 98% от територията е под контрола на про-американски сили!

  10. Free Thinker
    #2

    i vargetekamo li za po-slogni socialni organizmi

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.