Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Полша без Чърчил или какво следва от "";писмото на осемте""

0 коментара

Това не е писмо, това е бомба. Ефектът е невероятен. Изненадата е пълна. Солана, шефът на европейската дипломация, който вчера предричаше "консенсус", днес се оказа изтикан в пета глуха на политиката; Папандреу, председателят на Съвета на министрите на съюза, е поставен в смешно положение, защото се готви да замине от името на единна Европа с посредническа мисия в Близкия изток; останалите еврократи са бесни, защото се оставиха да бъдат изненадани. Официално се казва, че всеки има право да пише писма на когото си иска. Но в частни разговори се споменава за "диверсия", "за партията на войната", за манипулацията на Блеър, който бил замислил писмото, за да даде доказателство за влиянието си и на Буш, и - може би преди всичко - на общественото мнение в собствената си страна, което е решително против войната.

Не съм сигурен, че "писмото" е добра идея. Като форма то е дълго и банално, в стила на съветските резолюции, в които се казва, че "ние, шивачките от предприятие номер еди кой си, се солидаризираме..." и т.н., трудно е за възприемане, да не говорим, че няма никакво влияние върху общественото мнение. Политически, писмото е адресирано не към Европа, а до Америка и предлага на Буш, малко преди деня 5 февруари, датата на неговото шоу в Съвета за сигурност на ООН, митична засега коалиция. Впрочем, спорът никак не е нов, защото е част от неелегантния скандал, предизвикан от "теорията" на Ръмсфелд за новата и старата Европа. А Ръмсфелд вече съвсем ясно каза как стоят нещата и ясно очерта линията на разделението по въпроса за Ирак.

При тези условия може да се опитаме да направим равносметка на печалбите и загубите. Като плюс може да запишем "независимото" становище на подписалите писмото в областта на външната политика, улеснено и от това, че всъщност Европа все едно няма "обща" външна политика. Различията в мненията за американската интервенция ярко се проявиха между другото и в рамките на НАТО, където четири от 19-те държави /Франция, Германия, Белгия и Люксембург/ постоянно блокират отговора на американското предложение за съюзническа подкрепа в случай на война.

В графата "минуси" сметката е по-сложна. Писмото няма да разтърси Саддам, то не обогатява и нашите представи за слабостта на Европа, нито за склонността на "новите" държави, научени от историята да търсят гаранции в мощта на САЩ, и едва ли ще помогне на Буш. Затова пък може да навреди на отношенията на "новите" със "старите", без които те все пак не могат да минат. В четвъртък политическото тържище в Брюксел още не се беше отърсило от шока. Макар още да не заплашваха с отмъщение, еврократите вече мислеха как да си го върнат.

Полша е в особено деликатно положение. Милер сигурно е имал причини да подпише писмото /месец след Квашневски заминава за Вашингтон/. Но след случая с Ф-16 Полша за втори път за период от няколко седмици се озова в челен сблъсък с няколко правителства и с почти цялото западноевропейско обществено мнение, което е все по-антивоенно настроено.

Писмото на осемте /подписано и от двама бивши комунисти, както не пропуска да уточни вестник Монд/ прокарва най-дълбоката разделителна линия на континента от времето на падането на Берлинската стена, на практика пренебрегва Германия и Франция, тоест двата ъгъла на "Ваймарския триъгълник", механизъм, с който Варшава свързваше големи надежди за ролята си в Европа. Леко поръждясал, този механизъм сега изисква още по-бързо ремонтиране и смазване.

Ако някой е в състояние да го стори.

Няма защо да се драматизира положението. Това не е последният път, когато Европа се разминава в становищата си и когато Полша ще бъде принудена да лавира и да избира между нея и Америка. Чърчил /а сега и Блеър/ не е имал този проблем. Ако трябва да избирам между континента и океана /Атлантическия/, винаги ще избера океана, казваше той.

Полша си няма Чърчил, няма си и океан. Жалко.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.