Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Полша: избор в полза на изолацията

4 коментара
Полша: избор в полза на изолацията

Както бежанският въпрос, така и проблемите около бъдещето на Общността, европейската отбрана, правната държава и нейните ценности - всичко разделя днес Варшава от Париж и Берлин, двата ѝ основни партньора в Европейския съюз.

* * *

Леден студ настана в отношенията между Полша и двете ѝ основни партньорки в Европейския съюз - Германия и Франция. Решението на френските власти да отменят насрочената за началото на ноември в Париж лидерска среща на Ваймарския триъгълник (Франция, Германия и Полша), за което съобщи на 28 октомври полският президент Анджей Дуда, бе официално признание, че отношенията между трите страни са влошени. Също и потвърждение за обратния завой в едно развитие, което би могло да нареди Полша сред движещите сили в Европа.

Създаден през 1991 г., когато тази страна се отърсваше от комунизма, Ваймарският триъгълник целеше да насърчи интеграцията на Варшава в европейското семейство с помощта на Берлин и на Париж.

След присъединяването на Полша към ЕС през 2004 г. срещите на тази неформална група се раздалечиха във времето, а успоредно с това новата полска дипломация, набираща сили, играеше своята роля в ЕС.

Но атмосферата в отношенията на Варшава с Париж и Берлин доста се помрачи, след като през октомври 2015 г. властта в Полша бе поета от националистическата партия "Право и справедливост"; през август - по инициатива на Германия и Франция - външните министри на трите страни се събраха във Ваймар в опит да подновят сътрудничеството.

Незачитане на търговските спогодби

След това обаче френско-полските връзки се охладиха заради договора за 50 военни хеликоптера, спечелен от "Еърбъс" чрез офертен търг, подписан от предходното полско правителство и развален през октомври от сегашния кабинет. Разтрогването му бе извършено в разрез с всички търговски спогодби и дипломатически обичаи девет дни преди обявена визита на президента Франсоа Оланд за редовни междуправителствени консултации.

Елисейският дворец съвсем уместно анулира това посещение. След което Варшава съобщи, че купува директно, без да прави конкурс, 21 американски машини.

Но разногласията с Полша отиват далеч отвъд тази тежка обида. Каквото и да споменем - проблема с бежанците, бъдещето на Общността, европейската отбрана, правната държава или нейните ценности - всичко разделя днес тази страна от френско-германския тандем.

Всъщност Париж не вижда в момента по кои въпроси президентът Оланд, канцлерката Ангела Меркел и президентът Дуда биха могли да обявят обща позиция след среща на върха.

Подобен форум няма да е от полза, освен за правителството на ПиС - като възможност да легитимира антиевропейските си позиции.

В открит конфликт с Брюксел

Полша, управлявана от лидера на ПиС Ярослав Качински, който на практика дърпа конците във Варшава, рискува да изгуби всичко в тази игра. Скъсвайки договора за доставка на хеликоптери, в чието производство бе участвала, тя се отказа от шанса да стане един от стожерите на "Еърбъс" и на цялата европейска отбранителна промишленост.

Страната е в деликатно положение пред Германия и Франция, а не може вече да разчита и на своята съюзничка Великобритания, твърде заета да преговаря за излизането си от ЕС.

Същевременно е в открит конфликт с Брюксел - Варшава току-що отхвърли препоръките му по конфликта между правителството на ПиС и полския Конституционен съд. Единственият ѝ истински съюзник в европейската общност е Унгария на Виктор Орбан.

Падането на комунизма начерта навремето пред Полша - шестата страна в Европа по население и първенец в икономическите реформи, сигурен път към положението на авторитетна сила в Европа.

ПиС обаче избра страната да остане изолирана в западния лагер. Жалко.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. strobo
    #4

    Полша е голяма и силна икономически страна и е в правото си да си търси пътя на развитие и извън рамките на \"брюкселските зелки\"!!!!И аз бих купил американски бойни хеликоптери, САЩ са във войни по разни места в Света нон стоп в последните 70 години, оръжието е повече от проверено и отработено ....В какви реални битки е участвал хеликоптера на Ейрбъс, може би в Мали? Или му е далече да долети!!

  2. Lady Jane
    #3

    Мисля си, че нещата са доста по-сложни. Измежду европейските страни Полша отдавна е една от най-верните съюзници на САЩ и Великобритания и е заемала винаго позиции, по-близки до тяхната, отколкото до френската и немската. В антируските си настроения в тях Полша също намира повече подкрепа. В това Полша е съвсем различна от Унгария, и анализът на Le Monde е по-скоро повлиян от провала на оръжейната сделка.

  3. т€еритория на Мики Маус
    #2

    Позицията на Полша НЕ Е излолационстка, а Консервативна, и цели запазването на Европейските ценности и европейската идентичност! А на онзи, който пуска бомби и прогонва хората към Европа, това не му харесва! Но това си е НЕГОВ проблем! Може буквално утре във Вашингтон да дойде нов стопанин, който да попрогледне!

  4. И какво от това
    #1

    Демокрация е! Хoрата имат право на избор! Техния избор трябва да се уважава!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.