Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Полша се въоръжава с американски ракети и европейски хеликоптери

0 коментара

Разтревожената от руските амбиции Полша ускорено укрепва отбраната си и обяви, че е избрала американските ракети "Пейтриът" и европейските хеликоптери "Каракал" за своите въоръжени сили, пише агенция Франс прес в сряда.

Полският президент Бронислав Коморовски лично обяви тези решения, взети в момент, когато "сигурността се влошава заради руско-украинския военен конфликт", каза той.

Варшава "ще договори със САЩ закупуването на ракети земя-въздух", заяви той пред пресата. Договорът се оценява на повече от 5 милиарда евро и е най-големият в историята на полската армия. С избора на "Пейтриът"-ите на Рейтиън Полша се отказва от офертата на европейския консорциум Юросам, в който участват фирми от Франция и Италия.

Бързината на вземане на решението за ракетите земя-въздух е изненадваща, но не и изборът на американската фирма Рейтиън, който бе широко очакван от експертите, тъй като търгът изглеждаше формулиран така, че да е благоприятен за производителя на системите "Пейтриът".

Главният аргумент в полза на офертата на Рейтиън изтъкваше, че оборудването ѝ ще се интегрира идеално със системите на НАТО, по-специално вече разположените в Германия, според полските медии.

Полша предвижда да се сдобие с осем ракетни установки до 2025 г. според полското министерство на отбраната. "За временното осигуряване на противоракетната и противовъздушна защита предвиждаме купуване на две установки за три години след подписването на договора", добави министерството в изявление.

Президентът на Рейтиън Дан Кроули съобщи през февруари, че първите "Пейтриът"-и, ако Варшава финализира договора, може да се доставят през 2018 г. Една такава американска ракетна установка вече бе разположена в Полша в края на март за обучение на полски военни.

В същото време Варшава реши да купи европейските многоцелеви хеликоптери Ейч 225 "Каракал" на компанията Еърбъс, отхвърляйки офертите на американската фирма Сикорски и италианско-британската АгустаУестланд.

"Правителството взе политическото решение да се спре на хеликоптера на компанията Еърбъс" за летателни изпитания, заяви Коморовски.

В телефонен разговор с полския си колега френският президент Франсоа Оланд снощи изрази задоволство от съобщението, което "отговаря на волята на Франция и Полша да изградят Европа на отбраната, опираща се на дългосрочни индустриални партньорства".

Вчера министерството на отбраната уточни в изявление, че става дума за 50 хеликоптера, а не 70, както бе обявено по-рано. Съгласно нормалната процедура договорът ще се финализира едва след като полската армия одобри резултатите от тестовете.

"Офертата на Еърбъс е единствената, която в пълна степен отговаря на изискванията", заяви през февруари пожелал анонимност западен експерт.

Според Мариуш Челма, главен редактор на специализираното по въпроси на отбраната списание "Дженник Збройни", 50-те хеликоптера "Каракал" ще струват 13 милиарда злоти (3,3 милиарда евро).

Близък до френското министерство на отбраната източник вчера обаче посмекчи ентусиазма. "Още нищо не е постигнато, трябва да останем предпазливи, това е само обявяването на финалната фаза на процеса на подбор", заяви източникът.

"Еърбъс обаче е единственият избран във финалната фаза на тестове производител. Сега трябва тази фаза да премине добре, но смятаме, че този избор е трудно обратим", добави източникът, според който, ако всичко се развие добре, договорът може да се подпише през септември, а доставките да започнат през 2017 г.

Както при ракетите, така и при хеликоптерите Полша иска изборът да е от полза за индустрията ѝ и по-голямата част да се произведат в Полша.

Президентът Коморовски освен това обяви, че "в близко бъдеще" ще приключат други важни търгове, включително за бойни хеликоптери и противоракетни системи с малък обсег.

През 2013 г. Полша започна широка програма за модернизация на армията си. В следващите десет години Варшава смята да отдели за нея 140 милиарда злоти (около 35 милиарда евро) за замяна на техниката си, която в по-голямата си част е съветско производство с изтичащ срок на годност.

Полската армия е била една от най-големите в бившия Варшавски договор с около 350 000 войници в края на 80-те години. След връщането на независимостта на Полша през 1989 г. тя претърпява дълбоко преструктуриране. Член на НАТО от 2004 г., тя става професионална армия през 2010 г.

Сега числеността ѝ е 95 800 войници от всички родове. Към тях се прибавят около 12 000 души от резерва, създаден по модела на американската Национална гвардия. Полша отказва завръщане към наборната армия и тази година реши да свика всичките 12 000 резервисти за задължителни учения.

През март полският министър на отбраната Томаш Шемоняк обяви и по-тясно сътрудничество на полската армия със стотина военизирани формирования за укрепване на защитата на страната заради заплахата от разрастване на украинския конфликт.

Полските ВВС разполагат с 480 самолета, в това число 48 американски изтребителя Ф-16 и 32 МиГ-29 съветско производство, двадесетина модерни транспортни самолети и петдесетина многоцелеви хеликоптери Ми-2 съветско производство.

Сухопътните сили на Полша ползват над 1100 БТР-а и 450 танка, но повечето от тях се нуждаят от модернизация, за да отговарят на съвременните нужди.

Полските ВМС в момента имат около 105 бойни единици, в това число около 40 бойни кораба, сред които пет подводници, две фрегати, три миночистача и една корвета.

Полша отделя 1,95 процента от своя БВП за отбрана. За 2014 г. сумата е била близо 8 милиарда евро.

След началото на кризата в Украйна полският президент Бронислав Коморовски поиска това перо да се увеличи на 2 процента от БВП. Предвидено е увеличението да влезе в сила от 2016 г. Част от покупките са изтеглени по-рано.

Освен 50-те многоцелеви хеликоптери Полша смята да се сдобие в следващите години и с бойни хеликоптери на стойност около 2 милиарда евро.

Тя смята да подсили и противовъздушната си отбрана. Освен ракетите "Пейтриът" тя иска да се сдобие и с ракетни системи с много малък и малък обсег, както и да купи разузнавателни и бойни безпилотни самолети. Сухопътните сили също смятат да подсилят артилерийските си системи.

Полските ВМС планират към 2022-2023 г. да се сдобият с три подводници, които може да носят усъвършенствани крилати ракети.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.