Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Полският президент наложи вето на закон, насочен срещу медии на американския гигант Discovery

3 коментара
Полският президент наложи вето на закон, насочен срещу медии на американския гигант Discovery

Полският президент Анджей Дуда заяви, че е наложил вето на спорен медиен закон, който според критици имаше за цел да накара да замълчи критичната към правителството телевизия TVN 24, собственост на американския гигант Discovery, предадоха световните агенции.

Дуда мотивира решението си като отбеляза, че законът е бил непопулярен сред мнозина поляци и би нанесъл удар по репутацията на страната като място с добър бизнес климат, предаде БТА.

Какво предвижда спорният проект?

Законът, прокаран бързо финално през парламента този месец, затягаше правото на чужденци да притежават полски медии, като забраняваше на лица извън ЕС да притежават повече от 49 на сто от полски телевизии и радиостанции. Поправките, готвени в Закона за радиофонията и телевизията, предвиждат засегнатите компании да имат седем месеца, за да се съобразят с новата регулация от момента на влизането ѝ в сила. Ако не успеят да променят структурата си на собственост, те рискуват да загубят лицензите си за излъчване.

Практически законът щеше да засегне само една съществуваща компания, именно американската Discovery, отбелязва Асошиейтед прес. Тя е собственик на най-голямата частна телевизионна мрежа в Полша - TVN и според акта трябваше да продаде по-голямата част или дори всичките си полски участия.

Много анализатори виждат зад новия закон прикрито усилие за затваряне на най-голямата комерсиална мрежа за излъчване в Полша TVN и заглушаване на дъщерната ѝ компания – най-големият новинарски канал в Полша TVN24, който често се оказва критичен към правителството, посочва Газета Виборча.
 
От 2015 г. TVN е изцяло собственост на базираната в Америка Discovery чрез дъщерно дружество, регистрирано в Холандия. Според новите норми Discovery ще бъде принудена да продаде поне 51% от дяловете си в полския телевизионен оператор.
 
Едно изпитание вече бе преодоляно
 
Още в средата на август излъчването на програмата на TVN премина през изпитание, като имаше реален риск да загуби лиценза си за излъчване именно заради този закон. Тогава  новинарски канал TVN24 изненадващо предприе изпреварваща стъпка и получи нидерландски лиценз за излъчване на програмата му. Той му позволи да остане в ефир в Полша съгласно правилата на Европейския съюз и не допусна местното му разрешително да бъде прекъснато.
 
Лицензът на най - популярния полски новинарски канал TVN изтичаше на 26 септември, но не беше ясно дали той ще бъде удължаен, след като долната камара на полския парламент вече бе приела в средата на август именно тези поправки, които забранява фирми извън ЕС и Европейското икономическо пространство (ЕС и Норвегия, Исландия и Лихтенщайн) да притежават контролен пакет в местните електронни оператори. С нидералндския лиценз за излъчване този риск бе елеминиран. 
 
САЩ внимателно следят поправките 

Още в средата на август, когато долната камара прие поправките, от Държавния департамент на САЩ посочиха, че внимателно следят ситуацията с полските закони за медиите и за реституирането на собствеността на пострадалите от Холокоста. Оттам добави, че Варшава има възможност да покаже, че на дело, а не на думи държи на ценностите, които свързват двете държави, предаде Ройтерс.

Говорителят на департамента Нед Прайс каза пред журналисти, че някои от най-висшите служители на ведомството са обсъждали въпросното законодателство с полски държавни служители.

Европейската комисия разкритикува полски законопроект, ограничаващ чуждестранната собственост в медийните компании. Според ЕК с него се изпраща негативен сигнал, предаде Ройтерс.

"Медийният плурализъм и разнообразието на мненията са нещо, което силните демокрации приветстват, а не нещо, срещу което те се борят", заяви тогава в Туитър заместник-председателят на ЕК Вера Йоурова, която отговаря за медийната свобода.

Представители на полското правителство защитават закона с мотив, че за националната сигурност и суверенитет е важно да се гарантира, че никоя компания извън Европа не може да контролира компании, които помагат за формиране на общественото мнение.

Протестите

Спорният законопроект доведе и до редица протести в Полша. В десетки малки и големи полски градове хора скандираха "Свобода на медиите!" в подкрепа на TVN. Пред сградата на парламента във Варшава Доналд Туск, лидер на опозиционната партия "Гражданска платформа", каза тогава, че свободните медии са стълб на демокрацията и трябва да се бранят.

Туск обвини управляващите, че се опитват "да се върнат към комунистическия модел".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #3

    Ясно е едно: Полша върви към напускане на ЕС. Телевизията "Дискавъри" е страхотна и е надполитична. Полша е влязла в съюз, в който предварително са й били известни законите и правилата на членството. Пред никой съд няма да може да защити позицията, която сега заема. Полша е губещата страна.

  2. Ощавен маркиз
    #2

    Полша нема лесно да си ПУТложи медийния за...ник на Путлерисань, макър чи, пятата "красно-шляхтич" колумна и при тех прави НЕИСТОВИ усильия да размътва посткомунделски "славянски мозги"... Нема кък да стане; дори и през "еврейската червена линия". Айди.

  3. Mz/X
    #1

    Първи САЩ от 2017 г ограничиха чуждите медии защото показват друга гледна точка от правителствената.

    Клуб Z......След регистрирането си като чуждестранен агент в САЩ RT се задължава на всеки шест месеца да декларира постъпващите и изразходвани пари. Ако правосъдното министерство сметне дейността на програмата за политическа пропаганда, тя ще бъде задължена да брандира материалите си с етикета "представител на чуждестранна организация".

    В попълнените документи от RT изтъкват, че задачата на програмата

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.