Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Получаваме пътна карта в Копенхаген, но без окончателна дата за членство

0 коментара

Няма да бъде фиксирана точна дата за членство на България в ЕС и след срещата на върха на 12 и 13 декември в Копенхаген, съобщи днес Радио Свободна Европа. Председателят на фракцията на Европейската народна партия Ханс-Георг Пьотеринг в Европейския парламент заяви днес на прескоференция в Страсбург, че неговата фракция, която е най-многобройната, няма да подкрепи фиксирането на точна дата за членството на България и Румъния.

Това той заяви след заседание на Европейският парламент в Страсбург, в което участваха и 200 депутати от националните парламенти на страните-кандидатки.

Българските перламентаристи, начело с председателя на Нардното събрание Огнян Герджиков са очаквали, че в окончателния вариант на резолюцията ще бъде отразено желанието на България и Румъния присъединяването им към ЕС да стане на 1 януари 2007 г. Според предварителни информации от български източници, на които се позова Радио Свободна Европа, е бил обсъждан и по-благоприятен вариант - датата 1 януари 2007 г. да се отнася за Румъния, докато за България формулировката да е присъединяването да стане колкото е възможно по-бързо.

Ханс-Георг Пьотеринг обясни позицията на ЕНП, че все още е твърде рано, за да се определят дати за след 5 години.

Председателят на българският парламент Огнян Герджиков, който присъства на пресконференцията на Пьотеринг, потвърди че тази позицията е изненада за българската страна. От думите на Герджиков става ясно, че отпадането на текста с дата за членство на България и Румъния през 2007 г. е станало вчера. Герджиков все пак изрази надежда, че мнението на Ханс-Георг Пьотеринг обвързва само фракцията на ЕНП в Европейския парламент. Герджиков откри и добра страна в твърдениятя, че все още е твърде рано да се определя дата - така можело да постигнем членство дори преди 2007 г.

Очудването на шефа на българския праламент обаче е малко странно, след като в проекта за пътна карта, който миналата сряда ЕК одобри, също нямаше фиксиран ангажимент за дата. Там отново фигурира формулата от годишния доклад на ЕК за напредъка на Българи, че ЕС "подкрепя усилията на България за членство през 2007 г." Тази формула е повторена и в съвместното съобщение за печата от вчерашното Осмото заседание на Съвета за асоцииране ЕС-България, провело се вчера под председателството на българския външен министър Соломон Паси.

На връщане от междуправителствената конференция в Брюксел външният министър Соломон Паси обаче заяви, че "така както се водят преговорите", датата 2007 година ще бъде фиксирана от ЕС за членството на България.

Зам. председателят на Конвента за бъдещето на Европа Жан Люк Деан подчерта пред журналисти в София значението на пътната карта за България. В тази връзка той определи затварянето от България на преговорна глава "Енергетика" с ЕС като "решаващ момент", не само заради "деликатна материя" на енергийния въпрос.

Запитан кога ще бъде готова пътната карта на страната ни за влезането в ЕС, Деан отговори, че още е рано да се каже и очерта стъпките, които все още остават.

"Трябва да продължат преговорите. Също толкова важно е какво ще предложи ЕК на Съвета по общите въпроси следващия понеделник - това, което се нарича пътна карта за интеграцията на България в съюза. Също толкова важно е тя да бъде потвръдена и на срещата в Копехаген, което ще удостовери пътя на България към ЕС", заяви зам.-председателят на Конвента.

Жан Люк Деан е на посещение в България по покана на министъра по европейските въпроси Меглена Кунева.

Запитан от журналисти за мандата на партьорската проверка, Жан Люк Деан каза, че не е ангажиран директно в преговорите, но посочи, че сътрудничеството на българското правителство с Брюксел "е най-добрата гаранция за влизането на България в ЕС", "Аз не съм в преговорите, но не трябва да се гледа на това като на нещо дискриминиращо. Това е общата грижа на ЕС за сигурността за своите граждани и за ядрената безопасност", уточни той. Запитан дали познава друга подобна практика на ЕК на проверка на ядрената безопасност, Деан даде за пример проверки в Украйна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.