Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Поне 7 души са били незаконно подслушвани през 2021 г.

6 коментара
Поне 7 души са били незаконно подслушвани през 2021 г.

Най-малко седем души са били обект на незаконно прилагане на специални разузнавателни средства (СРС) през миналата година, съобщи Националното бюро за контрол на СРС. В това число влизат незаконното подслушване и проследяване на граждани

Бюрото съобщава, че са уведомени компетентните държавни институции и предстои да бъдат уведомени засегнатите лица.

По време на протестите по искане на прокуратурата са били подслушвани стотици протестиращи срещу правителството на Бойко Борисов и главния прокурор.

Сега става ясно, че много от тях са били подслушвани напълно законно като заподозрени по образуваното тогава делото за течащ държавен преврат.

През миналата година 142-ма граждани са подали сигнали с твърдения, че спрямо тях са прилагани неправомерно разузнавателни средства. Бюрото се е самосезирало по отношение на други 149 души. Част от проверките по сигналите от миналата година продължава, от което се разбира, че е възможно да се открият още случаи на незаконно подслушване.

Предстои да бъде взето решение за уведомяването на пострадалите граждани.

Само преди седмица Европейският съд по правата на човека отново осъди България за прекомерното и безконтролно подслушване с използване на специални разузнавателни средства и трафични данни от мобилните оператори.

Решението на съда бе публикувано във вторник и с него се приема, че България системно нарушава правото на зачитане на личния и семейния живот, което е гарантирано от Европейската конвенция за правата на човека.

В случая е важно да се отбележи, че решението на европейския съд засяга т.нар. законно подслушване, което е сметнато за прекомерно и безконтролно.

Правата на гражданите се нарушават веднъж със самата система за тайно наблюдение в България и втори път - със съхранението и употребата на данните, събрани със специални разузнавателни средства, смята съдът.

Решението на ЕСПЧ е по жалбата на известните български правозащитници адв. Михаил Екимджиев и адв. Александър Кашъмов, както и на двете неправителствени организации, от които са част двамата юристи – Асоциация за европейски интеграция и права на човека и Фондация "Програма достъп до информация".

Делото е заведено по жалба, че в България комуникацията на всеки може да бъда прихваната, а със събраната информация може да се злоупотребява. Двамата юристи твърдят, че законите, уреждащи тези въпроси, не предоставят достатъчни гаранции срещу произволно подслушване и злоупотреби.

България веднъж вече беше осъдена заради подслушването, но така и не предприе адекватни мерки. През 2013 година България създаде Националното бюро за контрол на СРС, но след отстраняването от него на Бойко Рашков и адв. Георги Гатев институцията потъна в пълно мълчание.

Резултатът е, че почти 100% от исканията на прокуратурата и специалните служби за прилагане на СРС са уважени, а съдебният контрол върху тяхната законосъобразност и обоснованост е формален и фрагментарен, се казва още в жалбата.

Европейският съд изрично подчертава, че членовете на националното бюро нямат право на достъп до всички документи от досъдебните производства, свързани с употребата на СРС. По този начин бюрото се обезмисля, а съдебният контрол е сведен до формална проверка, без да се преценява необходимостта и дали искането отговаря на законовите изисквания.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #6

    Нещо повече. Силовите ведомства имат свои хора на заплата във всички телекоми, телефонни компании и доставчици на интернет и безпроблемно взимат всичко, което им е интересно или с което могат да правят политика. Това се случва от времето, когато започнаха да съдят полицаи за насилие над гражданите и бяха подложени на натиск за по-голяма разкриваемост на престъпността, по-голяма ефективност и т.н. Ако влезете в обикновено РПУ ще видите, че там има само компютри. Полицията дефакто не разполага с техника, чрез която да си върши работата и да не подслушва гражданите. Проблемът с подслушването не може да бъде решен с наказания.

  2. случайно минаващ
    #5

    Някъде четох, че и тези седем на са напълно доказани!

  3. rusonefil
    #4

    Оле, това ли са стотиците незаконно подслушвани, за които плачеха отровните? Не било компютри, а компоти.

  4. ефрейтора
    #3

    СТОТИЦИТЕ законно подслушвани са с разрешение на СЪДИЯ...Един френски посланик говореше за "Гнили ябълки в съдебната система" . Пардон , корумпирани са само прокурорите и съдии , които не членуват в Съюза на съдиите в България...

  5. Коментарът е изтрит в 08:47 на 2 октомври 2023 от автора.
    #2
  6. Коментарът е изтрит в 17:36 на 24 януари 2024 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.