Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пороите спряха, на ход са отстраняването на щети и обезщетения

2 коментара
Село Лиляче, сн. Община Враца

Поройните дъждове спряха и обстановката в наводнените селища в Северозападна България започна да се нормализира, няма опасност от преливане на язовири, реките започват да се прибират в коритата си, върви почистването на домове и инфраструктура, но тепърва предстои оценката и отстраняването на щетите. Финансовата помощ за пострадалите селища може да пристигне там най-рано през юли, стана ясно след среща на вътрешния министър Калин Стоянов на среща в понеделник с кметовете на Монтана, Берковица, Етрополе и Врачеш.

В Етрополе водата все още е негодна за пиене заради две изгорели помпи в помпена станция, които се ремонтират. Община Берковица започна дезинфекция на обектите, пострадали от наводненията, съобщиха от местната администрация. Отменено е частичното бедствено положение в селата Хайредин и Михайлово и в три от петте засегнати села в Община Мездра.

На срещата с кметовете вътрешният министър е уверил, че възможно най-бързо ще бъде свикана Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерски съвет, за да разгледа исканията за финансиране на пострадалите от бедствието селища. Проблем обаче е това, че все още не са назначени всички необходими зам.-министри, които участват в нея.

Агенцията по заетостта обяви, че при поискване от местните власти ще изпрати безработни, които да се включат към аварийните екипи за почистване и възстановителни дейности.

Във врачанското село Лиляче започна оформяне на заявленията, които пострадалите подават за подпомагане. "Лошото е, че има много хора, чиято покъщнина е унищожена. Пред почти всяка къща има пирамиди от струпани хладилници, печки, перални, дивани, столове и всякаква покъщнина, която е унищожена, която тези дни ще бъде извозена, за да може да не се получават нерегламентирани сметища в селото. Да започне почистването и дезинфекцията, за да няма зарази", каза кметът на Враца Калин Каменов.

Той припомни, че еднократната помощ за храна, вода, медикаменти е 1500 лв. Има и допълнителна помощ до 2500 лв. за техника, посочи кметът.

Министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова призова хората да подадат искания за компенсации до края на юни. "Към днешна дата има малко заявления, постъпили от домакинствата. Всички одобрени заявления през месец юни ще бъдат удовлетворени и парите ще бъдат преведени с отделна ведомост през месец юли", каза тя.

Общинският съвет на Видин гласува в понеделник 60 000 лв. помощ за пострадалите от пороите домакинства в град Дунавци. След оглед на щетите ще се предоставят суми от 300 лв. до 1500 лева. След преливане на река Войнишка, в Дунавци под вода останаха десетки декари земеделска земя, дворове и близо 60 къщи Обявено бе частично бедствено положение. Там и във Видин продължава акциите на доброволци и представители на Българския червен кръст за възстановяване на щетите. Областният управител на Видин Огнян Асенов обяви, че наводнението в Дунавци не е заради контролираното изпускане на близкия язовир "Полетковци", започнало на 12 юни и продължило до 16, когато заради усложнената обстановка е прекратено.

Жители и доброволци от община Самоков помагат на пострадалите домакинства от Берковица с трайни хранителни продукти и всички нужни за домакинствата вещи, съобщи пред БТА Мария Галчева, която е част от организаторите на инициативата.

Работи се по отстраняване на щетите в Люти дол, Ребърково и в Община Криводол, където частичното бедствено положение остава в сила до отводняването на залетите домове, като проблеми има в половината от населените места в общината.

В София са сформирани три комисии за описване на щетите по инфраструктурата в столичните райони Витоша, Нови Искър и Кремиковци.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #2
    Отговор на коментар #1

    Така е, но навремето хората са спели на горния кат, а отдолу са били животните или складови помещения.

  2. Дедо Генчо
    #1

    Живея на село и искам да споделя нещо. Не го казвам с лошо чувство, но в селата възрастните хора обикновно живеят в сутерените на големите си къщи. Горният "кат" се пази "като дойдат децата". Да де, ама има села които са застрашени от чести наводнения. Причините си ги знаем но поне това, което зависи от нас е да живеем по-нависоко в застрашените райони.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.