Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Последният ден на президента Тръмп: Ядосан, изолиран, без социални мрежи... и на голф

Инагурацията на Байдън като никоя друга - връща спомена за Гражданската война

29 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС
Американският президент Доналд Тръмп прекарва последния ден от мандата си, криейки се от обществото и с рекордно нисък рейтинг. Той изчезна от публичния живот и е необичайно тих, след като негови привърженици щурмуваха Белия дом, и се очаква да не присъства на церемонията по полагането на клетва на наследника му в Белия дом Джо Байдън. 
 
Така той ще е първият държавен глава от 1869 година, който ще наруши традицията. Американското издание "The Hill" oтбелязва, че вицепрезидентът Майк Пенс е поел повечето задължения на Тръмп около церемонията.
 
Негови сътрудници съобщиха за американските медии, че Тръмп е "ядосан и изолиран", за което роля играе и забраната му да ползва социалните мрежи, които доскоро бяха негово основно оръжие. Около втората процедура по импийчмънт той е изпаднал в самосъжаление, съобщи CNN.  Част от екипа му го напусна след размириците, но това не е нещо ново за него. 
 
След като загуби изборите, той е изнервен и бесен на сътрудниците си, като дори заподозря Пенс в нелоялност, съобщи "Businessinsider".Според различни източници са се влошили и отношенията му с близкия до него адвокат Руди Джулиани. 
 
Утре сутринта той ще отпътува от столицата Вашингтон за имението си в Мар-а-Лаго, щата Флорида, преди встъпването в длъжност на избрания за негов наследник на поста Джо Байдън. 
 
На голф? 
 
Според различни източници Тръмп може да напусне страната, като замине за голф имението си в Шотландия.
 
Последното проучване на общественото мнение преди края на мандата на президента е неблагоприятно за него. Проведено от института "Галъп", то показва само 34 процента одобрение за Тръмп. 
 
Рейтингът му е на най-ниското си равнище за тези четири години. Тръмп влезе в Белия дом с 45 на сто одобрение - дял, който се повиши до 49 процента в началото на миналата година.
 
Заради подстрекателската си роля за размириците Тръмп стана първият президент в историята на САЩ, подложен два пъти на импийчмънт. Предстои процес срещу него в Сената.
 
Инагурация като никоя друга 
 
Инаугурацията на новоизбрания президент Джо Байдън в сряда няма да е като никоя друга в американската история. 
 
Байдън ще положи клетва пред оскъдна тълпа на фона на глобална пандемия и с безпрецедентна военна мобилизация във Вашингтон, напомняща за времето на Гражданската война. 
 
Екипът на Байдън призова хората да останат вкъщи. Обикновено се за церемонията се подготвят 200 000 места, но сега те са намалени до около 1000 за членове на Конгреса, бивши президенти и високопоставени лица.
 
Но встъпването в длъжност придоби много по-мрачен тон след щурма на Капитолия, който за пореден път разкри дълбоките политически пукнатини в нацията. 
 
 
Според историците, цитирани от Тhe Hill, никога не е имало инаугурация, която да се проведе при такива екстремни обстоятелства в съвременната политическа ера.
 
За последно подобни условия е имало при встъпването в длъжност на  Линкълн по време на Гражданската война и полагането на клетва на Франклин Рузвелт по време на Голямата депресия.
 
Ще остави ли писмо Тръмп?
 
Друга широко уважавана традиция също е под съмнение. Отиващияти си  президент обикновено оставя писмо за своя наследник в Овалния кабинет. 
 
Понякога има съвет или просто е жест на добра воля.
 
Очаква се Тръмп да не остави писмо на Байдън, изразявайки презрението си към човека, за когото твърди, че е откраднал изборите през 2020 г.
 
Помилвания и какафония около коронавируса
 
Според американски медии през последния ден от мандата си 45-ият президент на САЩ ще помилва или замени присъдите на стотина души.
 
Очаква се той да подпише още укази, които обаче бъдещият държавен глава Джо Байдън най-вероятно ще отмени.
 
Сред спорните решения на Тръмп са забраните за влизане в страната на пътници от Европа заради коронавируса, както и ограничения пред мигрантите от Латинска Америка.
 
Оттеглящият се президент и избраният за негов наследник на поста Джо Байдън излязоха с противоположни позиции по въпроса за отварянето на границите на страната за пътници, идващи от Шенгенското пространство за свободно движение, Великобритания, Ирландия и Бразилия.
 
Франс прес определя какофонията по въпроса като поредния епизод от един безпрецедентен преход във властта в съвременната американска история. Тръмп ограничи до минимум контактите с екипа на Байдън и няма да присъства на церемонията по встъпването му в длъжност утре.
 
За да забави разпространението на новия коронавирус на американска територия, президентът републиканец забрани на 11 март миналата година влизането в страната на пътници от 26-те държави от Шенгенското пространство. Три дни по-късно той добави в ограничителния списък Обединеното кралство и Република Ирландия, а на 24 май - и Бразилия.
 
 
Тръмп подписа указ за отпадане на тези рестрикции от 26 януари. Той се аргументира, че на същата дата ще влезе в сила изискване за представяне на отрицателен тест за коронавирус при влизане на територията на САЩ.
 
Броени минути по-късно Джен Саки, говорителката на Байдън, даде да се разбере, че новият американски президент не възнамерява да отменя от 26 януари въпросните ограничения за пътуване. 
 
"Сега не е моментът за вдигане на ограниченията за международни пътувания", подчерта Саки. Тя отбеляза, че позицията на Байдън се основава "на съветите на нашия медицински екип", и добави, че новият американски президент ще затегне мерките за пътници, пристигащи от чужбина.
 
Спомен за Гражданската война
 
48 часа преди церемонията по полагането на клетва от Байдън, центърът на Вашингтон приличаше на укрепен лагер.
 
Мерките за сигурност не са били толкова затегнати от времето на Гражданската война.
 
 
Хиляди бойци от Национална гвардия вече патрулират по улиците на американската столица. Утре броят им ще достигне 25 хиляди. Националната гвардия ще охранява обширната "червена зона", простираща се от Капитолия, където новият президент и вицепрезидент на САЩ, Джо Байдън и Камала Харис, ще положат клетва, до Белия дом.
 
Улиците на Вашингтон бяха празни вчера - Денят на Мартин Лутър Кинг. По традиция на този официален празник, почитащ паметта на убития борец за граждански права, много американци се посвещават на доброволческа дейност, отбелязва АФП.
 
Това "е подходящ начин за излекуваме, обединим и възстановим тази страна, която обичаме", написа в Туитър Байдън. Той си е поставил за цел да помири американците, дълбоко разделени след управлението на Тръмп.
 
Вчера сутринта Байдън се включи в раздаване на храна от благотворителна организация във Филаделфия, щата Пенсилвания. Камала Харис и съпругът ѝ Дъг Емхоф направиха същото в беден квартал на Вашингтон.
 
В столицата, въоръжени войници и полицаи пред бронирани автомобили замениха обичайните зяпачи. Обикновено натоварени улици са блокирани с бетонни заграждения.
 
Най-малко двама въоръжени цивилни бяха задържани през последните дни край "червената зона".
 
Вашингтон остава травмиран от щурма на Капитолия на 6 януари, когато привърженици на Тръмп нахлуха в Конгреса, за да се опитат да попречат на формалната процедура по потвърждаването на изборната победа на Байдън. 
 
На близо 70 човека вече бяха повдигнати обвинения заради ролята им в насилието, което струва живота на петима души. Сред тях са бивши и настоящи представители на силите за сигурност.
 
За да гарантира, че бойците от Националната гвардия, разположени във Вашингтон, не представляват риск за сигурността, ФБР проверява тяхното минало.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

29 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #29

    дончо!, както се казва в популярната бг-песен: "сбогом - да носиш таз слива утре далече от мен" :-))))

  2. Разбиращ от политика
    #28
    Отговор на коментар #25

    Ясно е накъде ще избие. Гражданска война, която ще завърши с разцепване на САЩ на няколко държави.Всички империи се разпадат, а САЩ ще е най кратко просъществувалата. Баба Ванга го е предсказала.

  3. Контрапункт
    #27

    Бе, човека свиква пак да си е обикновен милиардер )))

  4. Boris Kamov
    #26
    Отговор на коментар #5

    Новата версия на "Планетата на маймуните" се предхожда от документалния филм "Държавата на маймуните" с главни герои сенилния мошеник и ку.рвето Камала.

  5. Boris Kamov
    #25

    Явно сенилният мошеник ще положи клетва пред полицаите и националната гвардия които го пазят от народната любов :) Че Трумп е ядосан е ясно след всички манипулации, лъжи и измами от страна на демократите и предателствата на някои RINO's. Но да не забравяме че зад него стои половината от американската нация която споделя чувствата му. Не знам накъде ще избие цялата работа...

  6. sloth
    #24
    Отговор на коментар #23

    Какъв 1%, какви 5%?Ръстът на икономиката на САЩ, измерен в процентен ръс на брутния вътрепен продукт, по данни на световната банка (чийто сайт и аз гледам) е бил най-много 2.927% на година (2018) по време на управлението на Тръмп.Най-добрата година на Обама е (2015) ръстът е бил 2.908%. По негово време разбира се има и спад (-2.537 %, 2010), но вината едва ли е на неговата администрация. Останалите години от управлението му ръстът на американската икономика винаги е бил над 1.5%. На Тръмп - над 2.0%, без да броим 2020...

  7. рептилиан
    #23
    Отговор на коментар #20

    Ако 1 процент е сходно с 5 процента си прав.

  8. рептилиан
    #22
    Отговор на коментар #19

    Вярно е, че показва подем. Ообено с краденето на пари от окупираните територии.

  9. рептилиан
    #21
    Отговор на коментар #20

    Аз нищо не меря. Има данни на светвната банка. Сайтът се е погрижил да не може да се цитират сайтове. ако измисля как да заобиколя цензурата ще пратя линк.

  10. sloth
    #20
    Отговор на коментар #18

    Как го измерваш тоя икономически прогрес, че го изкара по-малък?И при Обама, и при Тръмп икономиката и борсовите индекси нарастваха със сходни темпове. Безработицата също намаляваше със сходни темпове, поне по начина, по който я измерват. Федералният дълг, с който този ръст до голяма степен беше финансиран, също расте, при Тръмп дори повече. Обама имаше оправданието че икономиката е в криза след пукането на имотния балон и има нужда от стимул. Оправданието на Тръмп беше че намаляването на данъците

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.