Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Повече математика, български и литература в училище

Нов предмет "Компютърно моделиране", информатика от по-рано и без гражданско образование до Х клас

2 коментара
Повече математика, български и литература в училище

Повече часове по български език и литература, математика, история, география, химия и физика и по-малко време за учене на биология, музика и изобразителни изкуства. Част от часовете по чужд език в езиковите гимназии и тези с интензивно изучаване на чужд език се прехвърлят към свободно избираемите предмети, които ще преобладават в последния етап на образованието в ХІ и ХІІ клас. Целта е завършващите обучението си да избират предметите, които смятат, че ще са им полезни за професионалната им ориентация и при кандидатстването в университета.

Ще има нов предмет "Компютърно моделиране", което ще отнеме част от часовете по информационни технологии, информатиката обаче ще започва да се учи по-отрано отколкото в момента, а първокласниците ще учат "Технологии и предприемачество" вместо "Домашен бит и техника". Просветното министерство се е отказало да въвежда часове по гражданско образование преди Х клас, стана ясно от думите на министъра на образованието и науката проф. Тодор Танев по време на общественото обсъждане на проектите за нови образователни стандарти и учебни планове, които се очаква да влязат в села от следващата учебна година 2016/2017.

Той посочи, че обществото трябва да успокои тревогите си за орязване на някои учебни предмети и обясни, че промяната се налага заради новите четири етапа на завършване на образованието – в ІV, в VІІ, в Х и в ХІІ.

Заместничката му Ваня Кастрева допълни, че се предвижда до десети клас да приключи изучаването на основните общообразователни предмети, с изключение на математика, български език и литература, чужди езици, физическо възпитание и гражданско образование. Така в ХІ и ХІІ клас ще има профилирана и професионална подготовка за учениците.

Идеята е да се даде повече автономия на училищата, които да разпределят свободно избираемите предмети след десети клас по свое желание, коментира Тодор Танев.

Кастрева обясни, че училищата ще могат да избират от над 20 учебни планове, чрез които ще могат да прилагат автономията си чрез разпределението на избираемите часове, както и да създават учебни програми по предмети, според интересите на учениците.

Тази промяна е излизане от традициите и като всичко ново, консерваторите няма да я приемат, но с течение на времето обществото ще приеме новите промени, посочи министър Танев и допълни, че ако обществото поиска, може да има още промени.

За целия курс на образование от първи до дванадесети клас се предлага българският език и литературата да получи 36 учебни часа повече и така часовете да станат 1991, представи плановете на ведомството си министърът.

За изучаването на първия чужд език, но не само в езиковите гимназии, а и в училищата с интензивно изучаване на чужди езици, както и за професионалните гимназии, изучаващ се със 706 часа, МОН "качва" часовете със 180, или на 886 часа, обясни Танев. Той добави, че езиковите гимназии ще могат да отделят и свободно избираеми часове за изучаване на първия чужд език. По втория чужд език увеличението е 6 часа, а по математика, на този етап, увеличението е 90 часа, каза още министърът.

Изучаването на география и икономика се увеличава от 312 часа на 336 часа, обучението по физика и астрономия, както и по химия се повишава от 210 на 216 часа. С двадесет часа повече – до 270, ще се преподава предметът "Човекът и природата", "Човек и общество" ще е с 18 часа повече, а история и цивилизация се увеличава от 454 на 478 часа. С час повече – по 64 часа, ще се учи и предметът "Околен свята".

Философският цикъл ще се учи с предложените 144 часа, обясни Танев. По думите му, след като обществото не желае гражданско образование преди Х клас, няма да има такива часове, но ученето по "Свят, личност и гражданско образование" се вдига от 62 на 85 часа.

Биологията и здравното образование се намаляват от 244 на 234 часа за целия курс на образование, а музиката и изобразителното изкуство ще са с осем часа по-малко – по 471 часа.. За първи път обаче в осми, девети и десети клас ще има задължителни предмети музика и изобразително изкуство, което не е било така до момента, коментира Танев.

Намаляват се и часовете по "Информационни технологии" – от 208 на 194 часа, но се въвежда за пръв път компютърно моделиране, което ще се учи 66 часа. Освен това информатика ще започва да се преподава по-рано. Физическото възпитание и спортът, които сега заемат 870 задължителни часа, ще бъдат значително намалени до 818 часа, но ще има трети задължителен час по физическо.

Според синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" обаче с новите предложени от ведомството учебни програми за І и V клас интересите на ученика са подменени от комерсиални интереси и от некомпетентността на експертите, които са ги изготвили. Профсъюзът критикува програмата за това, че продължава да дава превес на новите знания, без да са затвърдени вече преподадените. Ако досега съотношението между нови знания и практически упражнения е 80 към 20%, сега промяната е 60 към 40%, а по-добрата успеваемост се постига при 40% нови знания и 60% практически упражнения, според синдиката.

Той допълва, че свалянето на учебно съдържание от по-горните класове за изучаване в по-ниските ще доведе до допълнителни частни уроци за учениците и натоварване на семейните бюджети.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    Родителите дават най-много пари за частни уроци по чужди езици. Освен това уроците за музикален инстумент, спорт и математика също са много скъпи. Министерството на образованието може да намали съотношението на платените и безплатни уроци, чрез промяна на учебните планове още от 1 клас. Българчетата учат английски още от детската градина, защо това да не се отчита от министерството и да се създаде цялостна програма за обучение?

  2. безпартийна
    #1

    Повишаване часовете за математика, български език и литература е добре. От представените данни обаче не става ясно как ще се осъществи. Ако се сумира повишението на часове с намалението по други предмети, то числата не се връзват. Значи ли това, че децата ще бъдат натоварени повече? Две неща липсват в нововъведението - Премахване на дванадесети клас и задължителни матури само по математика и български език.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.