Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Повече от половината българи живеят в материални лишения

32 коментара
Сн. БГНЕС

В България делът на хората, които живеят в материални лишения, е най-висок в Европа – 60%, като след нас се подреждат Латвия – 49% и Румъния – 48%. Това сочи изследване на Евростат за хората в риск от бедност или социално изключване в ЕС.

В първата десятка на страните от ЕС-27, чиито граждани влизат в риск от бедност или социално изключване, са още Унгария (42 на сто), Латвия (38 на сто), Гърция (30 на сто), Полша и Кипър (28 на сто), Италия и Словакия (24 на сто).

Най-нисък риск от бедност съществува за жителите на Швейцария, Исландия, Швеция и Люксембург по около 1 на сто, тоест един на всеки сто жители в тези страни живее в риск от бедност или материални лишения.

Според европейската статистика - един на всеки шест жители на ЕС живее в материални лишения. Като цяло в ЕС делът на хората, които живеят бедно, се увеличава през 2011 година с 0.5 на сто до18%, като половината от тях – 8.8 на сто - са в състояние на тежки материални лишения.

Най-значителен ръст на хора, които изпадат в подобно положение, е отчетен в Италия – 4.3 процентни пункта, Латвия - 4 процентни пункта, Гърция – 3.6 процентни пункта и Унгария – 1.5 процентни пункта.

Критериите, според които се определя жизненият статус на хората в ЕС, са дали могат да си купят кола; дали могат да си купят един цветен телевизор; дали могат да си позволят пералня; дали могат да позволят нормално отопление; невъзможност за едноседмичен годишен отпуск далече от дома; невъзможност да консумират месо, пиле или риба всеки втори ден; невъзможност за неочаквани финансови разходи; невъзможност за покупка на мобилен телефон; дали могат да си позволят да си набавят всички тези неща чрез покупка на изплащане или чрез кредит.

Според проучването на Евростат хората, които не могат да си позволят да плащат три от девет елемента за жизнен стандарт - се определят като хора, живеещи в материални лишения. Хора, които не могат да си позволят плащането на повече от три елемента, се считат заживеещи в силни материални лишения.

Данните показват още, че най-тежко нуждаещите се живеят в домакинства с един човек с деца (18.4 на сто), самотни жени-домакини (11.9 на сто), самотни мъже (11.5 на сто) и домакинства с двама възрастни и повече от три деца – 11.2 на сто.

Икономическото състояние на обществата в Италия, Испания и Гърция има най-голям принос за увеличаване броя на хората, които живеят в бедност или риск от социално изключване, отчита Евростат. В Италия хората, които са изпаднали в бедност, се е увеличил с близо 2.4 млн. души, в Испания - с близо 700 хиляди и в Гърция - с близо 370 хиляди.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

32 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #32

    Да, всичките са повече от половината

  2. Анонимен
    #31

    Хвала на това банкянско човекоподобно, което ни докара до просешката тояга.... Хвала на таз мутра-буда сикаджийска, сикаджийска още гробска, дано изгние в затвора...

  3. Анонимен
    #30

    29, мизерията се лекува с работа, не си ли чувал?

  4. Анонимен
    #29

    какви лишения, на това се казва МИЗЕРИЯ!!!!!!

  5. Анонимен
    #28

    Как да се оправим в 3 точки: Първо, второ, и трето: спрете да се оплаквате, да се жалите, и да хленчите.

  6. Анонимен
    #27

    Ами да! Видяхте ли до къде се докарахме, само за три месеца без Боко?

  7. Анонимен
    #26

    На тия избори ме учуди не намаляването на гласовете за ГЕРБ, а това,че все още толкова хора гласуват зас БСП. В това се съдържа причината за продължаващия нисък стандарт на живот у нас.

  8. Анонимен
    #25

    Ами сигурно защото в България са най-много хората, които отново и отново са давали шанс на една и съща много стара партия да ни управлява. И сега гласуваха за нея, и сигурно така ще е, докато се сменят изцяло поколенията.

  9. Анонимен
    #24

    Наскоро ми гостува възрастен швед.Каза,че е обиколил много страни,а Европа,почти цялата.Какво му направило впечатление в България - голямото количество много скъпи коли.Попита защо е така.Докато аз мънках нещо,той каза crime...и аз млъкнах.

  10. Анонимен
    #23

    800 работни дни като ги сметнеш без отпуските са си точно един мандат.Сметни ги и виж,че влизат в четири години.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.