Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Повечето българи не очакват да получим покана за НАТО в Прага

0 коментара

Запитани дали очакват България да получи покана за членство в НАТО на съвещанието през ноември в Прага, 39,5% от анкетираните отговарят, че не очакват, 31,8% очакват, а 28,7% не могат да преценят.

Изцяло недоволните от управлението на НДСВ са се увеличили с 2,1% през март 2002 г., спрямо ноември 2001 г., сочи национално представително проучване на НЦИОМ, проведено в 85 населени места от 20 до 25 март. Отговорилите с "по-скоро недоволни" са се увеличили с 6,8% за трите последни месеца, а "по-скоро доволните" са намалели с 0,7%. Изцяло доволните от управлението на НДСВ са нараснали с 0,6% през март, в сравнение с ноември м.г.

На въпрос "Одобрявате ли или не дейността на следните държавни и обществени институции", анкетираните от НЦИОМ отговарят по следния начин:

Тенденцията сочи, че одобрението към парламента, правителството и съда пада в сравнение с предходни месеци, а това към армията и полицията расте.

На въпрос на НЦИОМ "Възможно ли е в близко време лява коалиция да управлява страната?", 43,6% отговарят с "да", 26,6% с "не", а 29,8% от анкетираните не могат да преценят. Месец по-рано, през февруари 2002 година, отговорилите утвърдително са 34,3%, отрицателно - 28,5%, а не можещите да преценят - 37,2%.

19,9% от анкетираните биха гласували за Коалиция за България и други леви партии, ако в близките дни има парламентарни избори. 13,1% биха дали гласа си за НДСВ, 12,8% - за ОДС, 3,6% - за ДПС, партията на Софиянски събира 2,2%, Гергьовден - 1,7%, 2 процента биха избрали други партии. Далите отговор "Няма да гласувам" са 44,8%, докато само преди месец - през февруари, отказващите да участват на избори са 29,5%.

Според данните на НЦИОМ, смяната на първо и второ място между НДСВ и Коалиция за България - в това число и БСП, става през декември месец 2001. Ако през ноември при евентуални избори водеше НДСВ с 27,6%, а левицата беше на трето място с 19,1% след ОДС с 22,4%, то през декември левицата излиза напред - 20,8% преди НДСВ - 17,3%, следвано от ОДС с 14,1%.

Запитани дали одобряват или не дейността на следните ръководители на парламентарни групи и на политически партии, анкетираните от 85 населени места отговарят по следния начин:

Тенденциите от декември м.г. до март т.г. показват, че одобрението към Надежда Михайлова се е увеличило с 3,4%, а неодобрението пада - като само за един месец - от февруари до март, то е намаляло с 5%, а спрямо декември - със 7 на сто. Одобрението към лидера на БСП Сергей Станишев се е увеличило с 8,1% за един месец, с 1% е нараснало и неодобрението към него. При Ахмед Доган одобрението пада с 5,2% за месец, а неодобрението - с 0,6%. При Пламен Панайотов расте одобрението за последния месец с 3,1%, като неодобрението пада с 3,2%.

На въпроса на НЦИОМ "Одобрявате или не дейността на следните ръководители на държавни институции", запитаните дават следните отговори:
Президента Георги Първанов - одобрение 55,2%, неодобрение 16,6%
Премиера Симеон Сакскобургготски - одобрение 44,2%, неодобрение 40,8%
Председателя на НС Огнян Герджиков - одобрение 26,3%, неодобрение 42%
Главния прокурор Никола Филчев - одобрение 20,1%, неодобрение 34,1%.

Главният секретар на МВР ген. Бойко Борисов продължава е най-одобряваната фигура от изпълнителната власт, сочат резултатите от проучването на НЦИОМ. 85,7 % от анкетираните одобряват дейността на главния секретар на вътрешното ведомство, едва 5,2% не одобряват работата му.

Почти половината от членовете на правителството остават непознати за повече от 30 на сто от анкетираните. Като най-неизвестната фигура от кабинета Сакскобургготски, анкетираните сочат министъра без портфейл Неждет Моллов.

Най-високо е одобрението към работата на външния министър Соломон Паси - 65,7%, следван от вътрешния министър Георги Петканов 42,3%, министъра на отбраната Николай Свинаров с 32,1%, земеделския министър Мехмед Дикме с 31,9%, министърът на икономиката Николай Василев с 29,5%, финансовия Милен Велчев с 28,6%, на регионалното развитие Костадин Паскалев - 21,4%, социалния Лидия Шулева - 20,2%, на администрацията Димитър Калчев - 18,5%, правосъдния Антон Станков - 17,1%, на екологията Долорес Арсенова -16%, транспортния Пламен Петров - 13,3%, на културата Владимир Атанасов - 10,5%, на извънредните ситуации Неждет Моллов - 10,4%, енергийния Милко Ковачев - 9,8%, здравния Божидар Финков - 9,6%, на културата Димитър Абрашев - 9,1%.

Класацията на неодобрението води здравният министър Божидар Финков - 55,5%, следван от социалния Лидия Шулева с 53,9%, финансовия Милен Велчев с 47,2%, просветния Владимир Атанасов с 45,4%, Николай Василев с 42,6%, Димитър Абрашев - 40,1 %, Милко Ковачев 33,2%, Антон Станков 29%, Пламен Петров и Долорес Арсенова - 25,5%, Дикме 25,2%, Свинаров - 24%, Калчев - 22,5%, Петканов - 22,3%, Паскалев - 21,2%, Моллов - 16,7%, Паси - 12,2%.

Най-малко два са очевидните изводи от цифрите, представени от НЦИОМ.

Първият - че мнозинството български граждани са недоволни от държавата си. Законодателната, изпълнителната и съдебна власти събират значително количество негативни оценки. Скептицизмът на анкетираните води и до неверие, че България ще получи покана за членство в НАТО през ноември в Прага.

Вторият - тенденцията на отказ от участие в избори се засилва заплашително, като близо половината от хората с право на глас вече заявяват нежелание да гласуват. Всичко това не е новина за посттоталитарния обществено-политически пейзаж в България, но отчетените нагласи само осем-девет месеца след идването на власт на новото управляващо мнозинство, с обещания за бърз напредък, сочат силна вълна на отрицателна обществена енергия. Тази вълна може както да потопи кораба на управлението, така и да роди нови форми на оптимизъм. Въпросът е кой първи ще изпрати положителни послания към обществото, без обаче отново да захрани нереалистични утопични очаквания спрямо отделни лица или партии, каквито наблюдаваме винаги преди избори.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.