Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Повечето българи подкрепят правни реформи, но си искат 3 март

35 коментара
Много малко българи са склонни да се смени националният празник, сн. БГНЕС

Мнозинството от българите принципно подкрепят внесените правни реформи, макар и да не са особено запознати с това какво предвиждат те. Против са обаче намаляването на правомощията на президента, а смяната на националния празник от 3 март на 24 май не среща почти никаква подкрепа. Същото важи и за допускането на двойно гражданство във властта. Това сочи социологическо проучване на "Галъп интернешънъл болкан", проведено "лице в лице" с таблети от 3 до 11 август сред 807 пълнолетни българи.

На този етап данните носят по-скоро характера на хипотези, защото видимо липсва детайлна дискусия и запознатост, а и се намираме в летния период, който не предполага високи нива на интерес към политиката, отбелязват обаче анализаторите.

Според тях изследването им е по-скоро експериментално, заради липсата на особено детайлна информация, промените в движение, както и очаквано ниското ниво на запознатост, особено в летния сезон.

Впечатление прави по-високото ниво на убеденост, когато става дума за промени, свързани с овластяване на гражданите или с реформи в съдебната система. По-голямо обаче е колебанието и на отричането, когато става дума за намаляване на президентските правомощия. Вероятно текущата популярност на президента оказва влияние, а следва да се има предвид също, че темите, свързани със съдебната реформа, са налагани от години на фона и на бездруго ниски нива на доверие към съдебната система, коментират от агенцията.

Проучването сочи и сериозна съпротива срещу промяната на националния празник.

Например, 61,3% се съгласяват, а 12.2% не се съгласяват, че е добре всеки да има право да подава индивидуална конституционна жалба, т.е. всеки български гражданин да може да се обръща към Конституционния съд.

Близо половината запитани – 49.7% не показват никакъв инстинкт за това дали е добре Висшият съдебен съвет да се раздели на две – съдийски съвет и прокурорски съвет. 35,5% са на този етап "за", 14.8% засега са "против".

Идеята хора с двойно гражданство да имат право да бъдат министри и депутати в България среща ясна интуитивна критика: 65% не се съгласяват с такава перспектива, а 17.5% се съгласяват. Останалите не могат да отговорят.

"За" намаляване правомощията на президентите у нас при съставянето на служебни правителства са 29 на сто от запитаните, но 44.3% са "против". Останалите не могат да формират мнение. Този обществен инстинкт се потвърждава и в отговора на въпроса за правомощията на президентите по отношение на съдебната власт: 38.5% са отрицателно настроени към идеята за тяхното намаляване, срещу 34.4% положително настроени, а останалите не могат да формират ясно мнение. По този показател ясни обществени позиции на практика липсват – личи объркване и по-скоро неохота. Явен е инстинктът обаче по отношение на главните прокурори у нас: 56.2% приемат най-общо намаляване на правомощията им, а 17.4% са против това. Останалите се колебаят.

Въпросът за националния празник също беше експериментално проверен. Добре би било по темата да се чуят различните мотиви и други изследователски институти да покажат своите трактовки по темата, включително извън летния сезон, препоръчват социолозите.

На първо четене не се вижда сериозна степен на противоречие в масовото съзнание между 3 март и 24 май, а самата промяна на националния празник не среща почти никаква подкрепа. Въвеждащият, възможно най-общ, абстрактен и в същото време личен, въпрос кой от двата празника се харесва повече показва следната картина: 33% назовават 3 март, а 10.7 процента - 24 май. 48% са в "средната" опция от типа харесвам ги еднакво, но има и 2.4%, които не харесват нито един от двата празника. Останалите не могат да отговорят.

Както може да се очаква, сред големите електорати известни вариации има сред тези на ДПС и "Демократична България", но в общи линии структурата на мненията не показва драматични разлики по електорати.

Последното се доказва и в директното питане от типа "оставяме или променяме датата и с коя друга". 69,3% приемат оставането на 3 март, а общо 14% се разпределят в различни други опции измежду официалните празници, свързани с националната история. 9,6% искат смяна с 24 май, 3% – с 6 септември, а 1.4% – с 22 септември. Останалите не могат да отговорят.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

35 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Козин Човков
    #35

    Това не е вярно. Въпросът е зададен подвеждащо, както и може да се очаква от комунистическия галъп.

  2. полк. Дрангов
    #34

    3 март - през крив макарон!

  3. асен
    #33

    кънчовците нямат нищо общо с „Галъп“ – просто са фалшификатори и руски агенти!

  4. jivka65
    #32

    Свикнали сме с 3 март, нормално е донякъде. Но не е това най-големият проблем като цяло.

  5. dabedabe
    #31

    Все ми е едно вече. Мое да е и 1-ви януари.

  6. ABV
    #30

    Да не се окаже, че "проучване" на галъп, правено лично от андрей венцел (кой знае защо представящ се за като "райчев"), 70% от българите желааят МОЧА да продължи да стърчи, обаче на мястото на солдата да бъде сложена статуя на путЬю размахващ ядрени ракети.

  7. Ганди
    #29
    Отговор на коментар #20

    А вие не искате ли българската независимост да е националния ни празник? Изглеждаше, че сте българин?! 22.09. е денят, в който честваме независимостта на нашата държава България, извоювана след дълги борби, войни и (почти успешни) преврати организирани от чужда страна?

  8. Ганди
    #28

    Не, не искам 3 март да е националния ни празник! Искам български празник да е национален! Другите - официални!

  9. Ганди
    #27

    Българският национален празник да отбелязва българското величие в борбата за независимост на България!

  10. Bлaдo
    #26

    леко съм учуден, че в "прАучванЭто" го няма въпроса "да се възстанови ли мОчАта?" :-)) с отговор "да" от 101% от подпитаните... ;-)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.