Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Повечето шефове на общински избирателни комисии са от ГЕРБ

Обществото не се интересувало от партийни “дребнавости”

0 коментара

Повечето председатели на общински избирателни комисии (ОИК) са от квотата на управляващата партия ГЕРБ. Това признаха в сряда от Централната избирателна комисия (ЦИК).

По думите на говорителя на комисията Бисер Троянов обаче това е маловажен факт, защото ОИК са със състав от 17 души, а решенията се вземали с мнозинство.

От думите му не стана ясно обаче защо при положение, че ръководството на общинските избирателни комисии практически е без особено значение, председателските места са предоставени предимно на управляващата партия.

На въпрос дали комисията ще прояви самоинициатива да публикува протоколите от своите заседания, другият говорител Ралица Негенцова заяви, че ЦИК върши работата си прозрачно.

“Досега нито една ЦИК от 1990-та година насам не е публикувала протоколите си. ЦИК е администратор на лични данни и когато се публикуват решения”, обясни още Ралица Негенцова. ЦИК е колективен орган и като такъв съобразно закона тя би могла да вземе решенията само с мнозинство и без такова решение не може да се вземе, каза Негенцова. След което уточни още, че Изборният кодекс не задължава комисията да публикува стенограми.

“Когато политическите партии не са доволни от решението за ръководство на ОИК, могат да обжалват, а след това последно решава Върховният административен съд (ВАС)”, допълни Троянов във връзка с обвиненията от ДПС, че комисията дискриминира партията и че там се е оформила нова тройна коалиция между ГЕРБ, "Атака” и БСП.

Представители на опозиционни партии обаче се опасяват, че при евентуални съдебни спорове ВАС няма да е безпристрастен, тъй като председателят на съдилището Георги Колев е смятан за протеже на вътрешния министър Цветан Цветанов, който оглавява изборния щаб на ГЕРБ.

Според Троянов, който преди беше от квотата на НДСВ, но вече мигрира към ГЕРБ, в протоколите на ЦИК няма нищо тайно и тревожно за членовете на ЦИК.

"За това как са гласували, се посочва на конкретно предложение – колко са "за” и колко са "против”, няма поименно изброяване на членовете как са гласували”, посочи той. От думите на Траянов стана ясно, че според него обществото не се вълнува от “дребнавости” като партийното гласуване в Централата избирателна комисия.

Законът предвижда кои политическите сили да бъдат включени в ОИК и съставът им е определен със закон. Въпросът е от този състав от коя политически сила ще бъдат в ръководството, но на практика не то взема решенията, каза Негенцова.

Троянов допълни, че за ЦИК няма проблем да приеме наблюдатели от ОССЕ, за което настояват от ДПС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.