Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правителствени войски потушиха бунт в Узбекистан

14 коментара
Правителствени войски потушиха бунт в Узбекистан

Правителствени войски откриха огън срещу хиляди протестиращи в град Андижан, източен Узбекистан, където по-рано в петък избухнаха размирици и насилие, след като неизвестни разбиха затвора и пуснаха хиляди затворници, включително и 23-ма обвинени в ислямски екстремизъм. 

Войниците са щурмували сградата на областната администрация, завзета по-рано от метежниците и където според някои източници са били задържани заложници.

В петък вечерта все още не беше ясен броят на жертвите и ранените при сблъсъците следобед. Сутринта на същия ден бе съобщено за 9 убити и 34 ранени. Сред загиналите е имало военни и милиционери.

Според регионалното дружество по правата на човека в Андижан, в града са се разразили ожесточени престрелки и има множество жертви сред цивилното население.

Градът е отрязан от външния свят и напълно обкръжен от подразделения на узбекистанската армия.

По-рано бе съобщено, че президентът Ислам Каримов е излетял към Андижан, но впоследствие не бе обявено дали е пристигнал. Вечерта руските сайтове предадоха, че Каримов се е върнал в столицата Ташкент, след като вече бил в Андижан.

“Народът въстана!”, заяви пред АП участник в митинга, чийто брат е бил хвърлен в затвора . Освен оставката на правителството и на президента, близо 4 хиляди протестиращи издигнаха лозунги за работа, свобода и справедливост.

През деня властите спряха излъчването на територията на страната всички чужди телевизии, включително и руските, но без официалната ОРТ.

Официалните средства за масова информация в Узбекистан цитираха пресслужбата на президента, според която ситуацията в града е под контрол и с протестиращите се водят преговори.

Сайтът Фергана. ру съобщи, че убитите и ранените в Андижан са стотици. Това е казал за изданието местен адвокат, според когото правителствените войски са възстановили контрола върху града. По протестиращите е бил открит огън от БТР –и, автоматично и стрелково оръжие. Жителите на града се чувстват заложници, ние сме в опасна ситуация, казва Саиджахон Зайнабитдинов.

Руското външно министерство изрази тревога по повод събитията в Узбекистан.

Москва следи внимателно ситуацията в Андижан. Ставащите там събития предизвикват у нас безпокойство, заяви пред журналисти Александър Яковенко.

В четвъртък срещу петък през нощта група неидентифицирани лица са проникнали в затвора в Андижан, като са освободили всички задържани – вероятно около 4 000 души, сред които има както политически затворници, така и обикновени престъпници.

Нападнат е военен гарнизон, в който е имало около 500 военнослужещи. Протестиращите са взели голямо количество стрелково оръжие, съобщават руските агенции.

Андижан е сред главните градове в политически най-чувствителната област на страната – Ферганската долина, която е бедна и гъсто населена и където хората традиционно имат по-независимо мислене, предава кореспондент на Би Би Си. Поради тази причина авторитарното правителство в Ташкент винаги е гледало подозрително на този район.

Властите вкараха в затвора хиляди местни млади мъже, много от тях изтъкнати членове на местната общност, обвинявайки ги в ислямски екстремизъм.

Размириците стават след седмица на протести в Андижан срещу съдебния процес срещу 23 младежи от града, обвинени, че членуват в ислямистка групировка, която планира да свали правителството.

Срещу тях бе повдигнато обвинение, че са членове на религиозната организация Акрамиа и поддържат контакти със забранената в Узбекистан Партия на освобождението (Хизб ут Тахрир).

Властите обвиняват партията, че е организирала терористичните атаки в Узбекистан миналата година, при които загинаха над 50 души. Хизб ут Тахрир твърди, че не използва насилие и не е отговорна за атентатите.

Акрамиа обединява последователи на узбекския ислямски дисидент Акрам Юлдашев, който се намира в затвора по обвинение в подстрекателство за сваляне на светското правителство в Узбекистан. Юлдашев отрича обвиненията. Членове на Акрамиа са смятани за гръбнака на малка общност от бизнесмени в Адижан, осигуряващи работа на хиляди хора във Ферганска долина.

Град Андижан е близо до границата с Киргизстан, където масови вълнения доведоха до падането на правителството през март.

Погрешка убит човек пред израелското посолство

В Ташкент ситуацията е напрегната. АП съобщи за убит погрешка мъж, който привлякъл вниманието на служителите по сигурността около израелското посолство. Той бил странно облечен и се движел странно. Охраната го предупредила да спре и стреляла във въздуха, но човекът продължил да се движи и бил застрелян.

По този повод израелското радио съобщи, че до посолството на страната в Узбекистан в петък е предотвратен опит за атентат и че охраната е застреляла нападателя, който се опитвал да активира взривно устройство.

Мъжът бил идентифициран впоследствие като безработен етнически руснак, който имал психическо заболяване и е лежал в затвора.

Таджикистан и Киркизстан затвориха границите си с Узбекистан.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. joro
    #16

    abe hi4 vi nqma be hora

  2. joro
    #15

    kakvi choveshki prava tam, prochetete malko istoria....

  3. BLUEBIRD
    #14

    И комунистите също!Да живее USA и президента Bush!Също и Костов!

  4. DIMITROV
    #13

    Абе, забравил съм, все ги бъркам Таджикистан, Узбекистан,Киргизстан и т.н. Къде беше златната статуя на президента ? Мисля ,че Първанов може да се сети, но не го познавам лично. Иначе помня, че всичките им президенти са бивша номенклатура на ЦК на КПСС и имат добри отношения с Русия и президента и. Няма лошо. лошото става, когато народът му писне да се кланя на изтукани. Казват, че това е настъпление на радикалния ислям? Кой казва? Когато чуя, че узбеки убиват холандски режисьор в Холандия заради

  5. ПЕТКА
    #12

    КЛАЛИ, КЛАЛИ УЗБЕКИСТАНСКИТЕ КОМУНИСТИ ПРОТЕСТИРАЩИЯ СРЕЩУ ТЯХНИЯ ПРЕЗИДЕНТ НАРОД. ПОСЛЕ ГИ КРЪСТИЛИ ИСЛЯМИСТИ И МНОГО ЖЕНИ ТЕРОРИСТИ. ТЕ ЗА МАЛОУМНИ ЛИ НИ МИСЛЯТ. ТАКА ЛИ ЩЕ СЕ ОСТАВЯТ ОБУЧЕНИ ИСЛЯМИСТИ ТЕРОРИСТИ ДА ГИ ТРЕПЯТ НА КАМАРИ. АЙДЕ ДЕ. ЩО В ИРАК НЕ ГИ ТРЕПЯТ НА СЪЩИТЕ КАМАРИ. СИГУРНО УЗБЕКАРМИ Е ПО-ДОБРА ОТ USARMY=

  6. Дрън-Дрън
    #11

    като Узбекистан е съюзник на САЩ в т.н. "война срещу тероризма"?Направете си справка - какви бази има там (руски или американки) и кой поддържа Каримов (Путин или Буш).Та да видим, как американистите се справят с "оранжевата революция".

  7. Здрава ръка
    #10

    Така трябва да се действа! Със здрава ръка! Защото ивначе идват разни "оранжеви" и не знам какви "революции". Бой по манерките и да ги видя после дали ще се сетят пак да протестират. Властта трябва да се държи здраво, без лиготии! Да не би в САЩ да минават подобни бунтове?!?!!!!

  8. qqq
    #9

    Това е работа на Костов и Бакърджиев1

  9. tomov
    #8

    Da im pokajem na tia shto e demokracia - samo s bombi shte se opraviat tia!

  10. Mamaligar
    #7

    Ne znam za Usa-bombite,no e vreme RUSIA da vzeme nechtata v raze s isliamistite v bivchite Republiki,zachtoto posle chte bade tejko,mnogo tejko ne samo za rusnazite,a i za drugi strani.Kraino vreme e da se spira igrata na demokrazia v tezi Republiki i da se mahnat kadifenite rakavizi.Pri tova ne se znae koi stoi otzad...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.