Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правителството да изтегли депозираното за АЕЦ в Брюксел

0 коментара

Правителството да изтегли депозираната в Европейската комисия позиция за 3 и 4 блок на АЕЦ "Козлодуй" и на нейно място да представи документ, съдържащ парламентарното решение за реакторите. Това беше първото нещо, което поиска президентът Георги Първанов, стъпвайки на българска земя след посещението си в Брюксел.

Президентът подчерта, че прави това искане публично чрез медиите. От думите му стана ясно, че не го е споделил с министъра по европейската интеграция Меглена Кунева, въпреки че тя беше член на делегацията му в Брюксел. Първанов препоръча на пресата директно да пита правителството дали ще изтегли позицията си по глава “Енергетика” и дали ще депозира нов документ в ЕК.

Оттук нататък е необходимо пред Еврокомисията да се да се отстоява българската позиция, въплътена в легитимното становище в парламента, категоричен е Първанов. Той посочи, че в ЕК вече има депозирана позиция, включваща датата 2006 г. Според решението на парламента двата блока не бива да се затварят до приемането на България в Евросъюза.

“Много е важно да имаме съгласието на ЕС за експертен преглед, на базата на който да се вземе решение за съдбата на 3 и 4 блок от АЕЦ, а не обратното, както беше в правителството решение", каза Първанов.

Той иска срещу българската декларация, че ще приеме всяка оценка на ядрените експерти от ЕК, да настояваме за същия ангажимент на ЕС – да приеме резултатите от експертната оценка, каквито и да са те.

Правителството обаче няма намерение да изтегля или да променя вече заявената си позиция в Брюксел. “Позицията на правителството е единствената възможност да бъде изпълнено решението на парламента”, заяви минути след изявлението на президента министърът по европейските въпроси Меглена Кунева. По-рано през деня говорителят на външно министерство посочи, че решението на парламента не задължава кабинета да променя позицията си.

На кабинета ще му бъде много трудно да води преговори с ЕК, заяви по този повод президентът и уточни: "Защото ние не бива да поставяме на изпитание и господин Проди, и господин Ферхойген, и целия им екип с различни тълкования на българската позиция. Трябва да има една позиция и това е позицията на парламента".

“Всички български институции трябва да разберем, че не може да има тайна дипломация, не може да има двойни стандарти - едно да се казва в страната и друго навън - това е урокът от гафа с разминаването в позициите на правителството и парламента”, каза Първанов.

Всички български институции и парламентарни формации да обявят публично позициите си по темата и с какви документи ги отстояват, каза Първанов, който е готов да бъде домакин на формално или неформално обсъждане на българската тактика след парламентарното решение, но нямало да ревнува и ако друг организира подобна инициатива.

На въпрос на mediapool.bg кога ще изпрати писмата си до държавните глави с информация за българската позиция за АЕЦ, президентът отговори, че това ще стане до дни. Помолен за уточнение дали кореспонденцията ще стигне до тях преди 9 октомври, когато ЕК затваря годишния доклад за България, президентът каза "може би да, но това не е най-важно".

Той посочи, че обвързването на темата за съдбата на първите 4 блока на АЕЦ с темата за евроинтеграцията не е от скоро, а датира от самото начало на поставянето на въпроса и възловото решение по този въпрос беше взето през 1999 г. със записа от Меморандума между българското правителство и ЕК.

По думите му, България трябва да получи дата за приемане в ЕС в началото на 2007 г. не защото търсим решение за съдбата на 3 и 4 блок, а защото имаме своя реален напредък. И обратното - ние отстояваме позицията си за 3 и 4 блок не заради евроинтеграцията, а защото имаме солидната експертна оценка на МААЕ. Модернизацията е факт, остава тя да бъде призната от ЕК", продължи президентът.

Той се въздържа да прогнозира какви са шансовете да се приеме идеята за експертна оценка от ЕК и настоя "да си вършим работата".

"Аз имам впечатлението, че ЕК -респективно ЕС, продължават да гледат с голяма подозрителност и болезненост на нашите първи четири реактора на АЕЦ “Козлодуй”. Така че търговията тук не е възможна и не е редна, просто ние трябва да отстоим политически експертните аргументи, с които разполагаме", каза той.

Първанов обобщи своето посещение в Брюксел, като подчерта успеха на първите дни от културния фестивал Европалия - България 2002, който се провежда под патронажа на българския президент и краля на Белгия. Държавният ни глава чул само суперлативи за изложбата “Тракийско злато - съкровищата на България” и за концерта на симфоничния оркестър на БНР.

Президентът повтори и положителните оценки от Брюксел за напредъка на страната ни в евроинтеграцията и в подготовката за НАТО. Похвалите България получи не само от управляващите в Белгия - от премиера Ги Верховстат, от външния министър Луи Мишел, от Херман Де Кро - председател на Камарата на представителите, но и от устата на председателя на ЕК Романо Проди и от зам.председателя на Конвента за бъдещето на ЕС Жан Люк Деан. Насърчение и пожелание да успех в Прага България получи и от върховния представител по външната политика и отбраната на ЕС и бивш генерален секретар на НАТО Хавиер Солана, както и от посланика на САЩ в НАТО Никълъс Бърнс. По време на посещението на президента в Кралство Белгия беше потвърдена и визитата на белгийския крал Алберт Втори у нас през 2003 г.

*Репортажът е осъществен с подкрепата на Фондация “Отворено общество”

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.