Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правителството намали очакваните приходи от приватизация с 20 млн. лв.

В бюджета трябва да влязат 140 млн. лв. от продажба на държавни активи, отпада фондовата борса

1 коментар
Правителството намали очакваните приходи от приватизация с 20 млн. лв.

Служебният кабинет намали прогнозата за тазгодишните приходи от приватизация на държавни активи на 140 млн. лв. Министерският съвет одобри още 4.2 млн. лв. да отидат за обслужването на приватизационния процес през тази година, съобщи правителствената информационна служба.

 

В плана на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) бяха заложени 160.3 млн. лв. Основната част от тях трябваше да дойдат от продажбата на АДИС, “Военно издателство”, ВМЗ-Сопот и “Българска фондова борса”. Продажбата на държавния дял в борсата беше спряна от бившия финансов министър Симеон Дянков дни преди да встъпи в длъжност служебния кабинет. Мотивите бяха проточилата се прекалено дълго процедура и “променената инвестиционна обстановка в страната”.

 

Извън тези сделки до лятото се очаква да бъде финализирана продажбата на “БДЖ Товарни превози”. Минималната цена за дружеството е 100 млн. лв., а служебният транспортен министър Кристиан Кръстев вече обяви, че то няма да се продаде на всяка цена, макар парите да са спешно нужни на компанията-майка - “Холдинг БДЖ“, за покриване на просрочени и изискуеми кредити, по някои от които има наложени и запори.

 

Извън тези продажби АПСК ще работи още по приватизацията на ВМТ “Орбита”и “Аудиовидео Орфей”, които наскоро бяха извадени от списъка със забранени за продажба държавни предприятия.

 

Агенцията предвижда да реализира общо 30 продажби на дялове или акции собственост на държавата в търговски дружества или на обособени части от имуществото им.

 

Освен това се залага и на сделки за държавни имоти с оценка над 10 000 лв. Към края на миналата година с открити процедури за приватизация са 48 имота частна държавна собственост, като общо за 78 имота се осъществяват различни действия по подготовката им за продажба, е посочено в плана за работа на АПСК.

 

Очакваните парични постъпления от следприватизационен контрол за тази година са 6 млн. лв.

 

Слаб инвеститорски интерес, влияние на световната финансова и икономическа криза, влошаване на финансовото състояние на някои търговски дружества и липсата на съдействие и сътрудничество между институциите могат да бъдат причина да не бъдат изпълнени поставените цели, е посочено в плана на АПСК.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    "Служебният кабинет" да провери къде отидоха близо 100 000 000 /СТО МИЛИОНА/ лева от приватизацията на минотарните държавни дялове В т.н. ЕРП-та !!! През 2011 тези пари трябваше да постъпят в "Сребърния фонд", вместо това бяха преведени в банката на "виден столичен банкер". Схемата за източването фонда е подобна на тази: https://www.bivol.bg/privatizacia-sreburen-fond.html

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.