Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Правната гилдия на нож срещу замисленото ударно насрочване на дела

10 коментара
Правната гилдия на нож срещу замисленото ударно насрочване на дела

Ударни срокове за насрочване на съдебните дела, както и за излагане на мотивите в присъдата, приеха депутатите от правната комисия при гласуването на части от новия НПК на второ четене следобед в четвъртък. Това предизвика смут и недоумение сред цялата професионална гилдия, която присъства на заседанието. И адвокати, и прокурори, и съдии в един глас обявиха за абсолютно нереалистични и абсурдни приетите срокове за съдебната практика в България. Парламентаристите обаче предпочетоха да се съобразят с препоръките на евроекспертите по глава “Правосъдие и обществен ред”, които държат особено много на ускоряването на съдебното производство.

Съдията докладчик ще трябва да насрочва делото в едномесечен срок след постъпването му, а при по-сложни дела или изключителни случаи – максимум до 3 месеца. Срещу поправката зам.-шефът на Върховния касационен съд Румен Ненков даде за пример практиката в софийските съдилища, където съдиите са изключително натоварени с голям брой дела и няма да се справят навреме.

Сроковете са невъзможни, подкрепи го и адвокат Даниела Доковска. “Ускоряването на процеса трябва да тръгне първо от разширяването на кадровата и материалната база на съдебната ни система, както и увеличаване на финансирането ѝ и промени в Закона за съдебната власт. Едва след това трябваше да се скъсява и променя процедурата,” обясни Елиана Масева от ДСБ пред Mediapool. “Ако промяната влезе в сила сега, когато отделни съдилища вече имат насрочени дела за 6 месеца напред, системата ще блокира. Това е абсурдно”, обясни Масева.

Въпреки опасенията обаче, парламентаристите приеха кратки срокове и за излагането на мотивите по присъдата – не по-късно от 15 дни за по-леките дела и максимум до 30 дни за такива с фактическа и правна сложност.

“Вие ще носите политическата отговорност за гласуваните изключително кратки срокове. Страхувам се от приетото,”, обърна се към депутатите Румен Ненков в края на заседанието.

Депутатите свиха възможностите за отлагане на делото заради защитата

Според проекта на новия НПК неявяването на един от адвокатите в случаите, когато обвиняемият има повече от един защитник, няма да е основание за отлагане на делото. Поправката се оказа “малка победа” в правната комисия, след като беше отхвърлено предложението на Валентин Милтенов от НДСВ съдебните заседания да се отлагат само веднъж заради неявяване на защитника.

Идеята предизвика бурни възражения сред адвокатското лоби в лицето на Борислав Ралчев от НДСВ, както и на адвокат Доковска.

Според Ралчев и Доковска, поправката щяла да ограничи правото на защита в съдебния процес. “Евроекспертите категорично ни препоръчаха след последната проверка, че след 2-3 отлагания съдът трябва да може да продължи работата си по делото,” контрира ги зам.-главният прокурор Христо Манчев. Недопустимо е работата на съда да се възпрепятства от една от страните. Такава практика няма в нито една европейска държава, каза и професорът по наказателен процес в Софийския университет Катя Трендафилова.

Във всички случаи на отлагане, делото ще се насрочва не по-късно от 2 месеца, гласят още текстове в проекта за НПК.

Янаки Стоилов поиска да се преразгледа правото на прокурора да връща дело за доразследване

Запазването на правото на прокурора да връща за доразследване дела не се приема положително от евроекспертите, които ще изготвят в началото на октомври доклада, отчитащ напредъка на България във връзка с членството ни в ЕС. Само преди ден правната комисия прие това правомощие на обвинителя при разглеждането на второ четене на НПК.

Това свое опасение евроекспертите изразили лично пред председателят на правната комисия Янаки Стоилов, който в сряда се завърна от Брюксел. Днес той предупреди за това колегите си от правната комисия и ги призова да вземат предвид забележката при окончателното гласуване на текста в пленарната зала.

Стоилов докладвал на партньорите ни в ЕС, че в новия НПК е въведена институцията “наблюдаващ прокурор”, която беше договорена с европартньорите по време на предишния кабинет. Стоилов обаче направил уговорката, че функциите на наблюдаващия прокурор се доближили до практиката на съдебната система в България.

След като се запознали със сегашния вариант на новия НПК, който в момента се гласува в зала, европейските експерти съобщили, че ако бъде приет в този вид, отзивите в ЕС ще бъдат позитивни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. печен
    #10

    да се увеличели магистратите..вие акъл имате ли..населението на БГ се топи с всяка година,хора не останаха-и млади и стари-говоря за българите..а вие ми бленувате за нови търтеи-хората от ЕС ви препоръчват да намалим администрация и бюрокрация-вие обратно..ега ти логиката..един пък говори за 180.00 дела..лъжат драги-не ти ли е ясно,че се пишат работари,за да си защитят заплатите..

  2. Николай
    #9

    В целия хаос около приемането на промените в НПК, никой не зададе въпроса каква точно е целта на това упражнение, защото според вносителите и подкрепили те го тя е приемането ни в ЕС, а не ефективната работа на системата.Неща който от години се гововреха бяха приети в най-глуповатия и безрезултатен вариант.

  3. Рейгън
    #8

    Болшинството от работещите в съда и прокуратурата са свестни хора и добри юристи. Проблемите в тези институции идват от ръководството.Това с особе4на сила важи за прокуратурата.Във върховна прокуратура работят престъпници ,чиито началник е психично болен престъпник.Като вертикална структура,това се свежда надолу.Смее ли някой редови прокурор да не изпълни нареждане на Филчев?Колкото и молоумно да е това нареждане.

  4. съдия
    #7

    Обръщам се към НАБЛЮДАТЕЛЯ за да му кажа, че се иска ужасна простотия и липса на всякакво понятие от работата на хората от съдебната система, за да се изрази такова мнение.

  5. Dr. Mancho
    #6

    Ot edna strana kadroviat deficit, ot druga nesavarshenite zakoni vodiat do nagloto izpolzvane na sadebnata sistema za lichno oblagodetelstvane ot shepa naglezi po varhovete. Neka se vavede opredelen buferen period za prilagane na promenite, kato mezhduvremenno se investira i v po-goliam personal i modernizirane na sadebnata sistema, koiato e zamraznala tehnicheski na nivo otpredi 20 godini. Sklonen sam da tarsia (kato absoljuten laik) problemite ne tolkova v sada, a v prokuraturata, koiato e edna feodalna sistema i v koiato stradat zverski goliam broi redovi juristi.

  6. мутра
    #5

    Всяка година в България се образуват 150.000 наказателни дела. В страната работят 1086 прокурора. Като изключим тези от Върховна касационна прокуратура и трите апелативни прокуратури, остават около 800 държавни обвинители,които са наблюдаващи по тези производства. Това означава,че всеки един прокурор отговаря средно за по около 180 дела, без да броим старите и неприключени в срок дела. Като прибавим жалбите и преписките,които са много повече от 150.000 на година,по които прокурора трябва да се произнесе

  7. СЕБУЛБА
    #4

    Е, те пак сами ще си се контролират и сами ще си налагат санкциите. Ще продължават да си клатят мат/Д/урите, а тия дето нямат такива-ще си чешат катеричките!

  8. печен
    #3

    както са прави и евроекспертите..какво е връщане на делото за доразследване,на следствието означава само едно...че т.н "наблюдаващ" прокурор не си е гледал работата и е бездействувал..с др.думи спал...за спане заплати-не трябва да има...никъде не дават..иначе защо ще го връща..време е търтеите от това съсловие да си размърдат мързеливите задници и да бачкат...

  9. М. Николова
    #2

    може да обезсили такова ускоряване на процеса "на парче", като не се явява в 4-5 с.з., отлагани заради него. И след наложена 100 лв. глоба. И с НЕИЗПЪЛНЕНИЕ на определението на съда за "принудително довеждане".Действащата Наредба № 10 от 70-те години е безнадеждно остаряла и внася дисонанс в "реформирането" на съдебната система.

  10. Наблюдател
    #1

    и цялата мързаелива сган в съдебаната система пищят от това, че ще трябва да си вършат работата НАВРЕМЕ. Само за санкциите не разбрах - САНКЦИИТЕ какви ще са???? И кой ще ги санкционира, ако продължават да си клатят матурите????

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.