Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Право и справедливост" циментира властта си в Полша

Щедрата социална политика надви притесненията за демокрацията

2 коментара

Управляващата в Полша консервативна партия "Право и справедливост" (ПиС) извлече изгода от популярната си политика за социални разходи, за да подобри изборния си резултат в сравнение с изборите преди четири години. Ако бъдат потвърдени резултатите от вота в неделя, това ще бъде най-силното представяне на полска партия на парламентарни избори от 30 години насам, предаде Асошиейтед прес.

По данни на централната избирателна комисия след преброяване на 92 на сто от протоколите ПиС печели 44 на сто от гласовете, повече от 38-те процента, които получи през 2015 г. Според полската система за разпределение на депутатските мандати този резултат означава, че партията ще има мнозинство в 460-местната долна камара на парламента.

"Гражданската коалиция" - центристкият съюз около партията "Гражданска платформа" - е втора с близо 27 процента подкрепа. Левият алианс около Съюза на демократичната левица остава на трето място с малко над 12 на сто, следван от коалицията Полска селска партия -Кукиз'15 с близо 9 на сто и новата крайнодясна партия "Конфедерация" с 6,8 процента.

При преброени 94 на сто от гласовете за 100-местния Сенат - горната парламентарна камара - ПиС има 45 процента, следвана от "Гражданската коалиция" с 35 и Полската селска партия с 6 на сто. Останалите партии не получават сенаторски мандати.

Избирателната активност е рекордно висока - 61 на сто

"Победихме", каза снощи 70-годишният лидер на ПиС Ярослав Качински пред партийни членове в централата на партията във Варшава, но добави, че партията "заслужаваше да спечели повече".

Опозиционни групи и партньори на Полша в ЕС са казвали, че през четирите си години на власт ПиС е подкопала независимостта на съдебната система, принудила е обществените медии да пропагандират нейния дневен ред и е предприела стъпки за потискане на инакомислието.

Не бяха огласени много подробности за бъдещите политически планове, но министърът на правосъдието Збигнев Жобро каза пред репортери в неделя след края на изборния ден, че ПиС "има реален план (. . .) съдилищата да престанат да спъват и теглят назад полската икономика".

Партията определи вота като избор между общество, основано на традиционните католически ценности, и либерален ред, който издига малцина избрани и подкопава семейния живот. Критици я обвиняват, че през предизборната си кампания е подклаждала хомофобията.

ПиС е привлякла подкрепата на бедните поляци, които чувстват, че не са били облагодетелствани от промените, станали след падането на комунизма през 1989 г. Партията смесва националистическата реторика с широка социална програма, финансирана от икономическия бум.

За увеличаване на подкрепата си тя зависи и от тесните си връзки с Полската католическа църква; висши партийни ръководители често присъстват на религиозни церемонии и прояви, а партията е за налагане на религиозните ценности в обществения живот.

Изборите ще върнат левите партии в парламента, след като преди четири години те загубиха своите места заради разногласия. Партията "Вьосна" (Пролет) на 43-годишния Роберт Бедрон, първия полски депутат открит хомосексуалист, и "Разем" (Заедно) на Адриан Зандберг участваха в кампанията в общ блок с обещанието да сложат край на добива на въглища и да прекъснат връзките между Църквата и държавата. "Ние го направихме, ние влязохме в парламента като трета политическа сила", каза 39-годишния Зандберг, цитиран от държавната агенция ПАП.

Търсейки отговор на въпроса защо управляваща партия, която изглежда се носи надолу по нелиберален коловоз, като този на Унгария, въпреки това се радва на широка подкрепа в страната, американският "Крисчън сайънс монитър" пише, че от идването си на власт през 2015 г. ПиС е сложила ръка върху държавните институции, кръстосала е шпага с Европейския съюз по различни въпроси - от миграцията до политиката за защита на околната среда, и е въвела спорни съдебни реформи.

И макар полското гражданско общество и медиите да остават относително разнообразни и да оказват съпротива, някои политики на ПиС изглежда получават пряк импулс от Унгария - фара на нелибералната демокрация" в Европа, пише американският вестник.

В самата Полша обаче ПиС се радва на широка популярност, защото се смята, че тя спазва предизборните си обещания и наистина се грижи за обикновените хора.

Изданието цитира позицията на пенсионерка от Гнезно, подкрепяла досега други партии, но вече напълно убедена последователка на ПиС. Животът стана по-хубав, откакто те са на власт, казва жената. Младите хора получават детски надбавки, пенсионерите ще получат допълнителна 13-а пенсия. Страната се движи в правилната посока. ПиС създава работни места тук, в Полша и не се налага хората да отиват да работят в чужбина.

Но въпреки загрижеността в Брюксел и сред либералните кръгове в Полша от пълзящия авторитаризъм, истината е, че ПиС набра популярност благодарение на смесица от засилване на патриотичните настроения, икономически растеж и щедри социални разходи.

"Това са изключително важни избори, защото посоката, избрана от ПиС, е към изграждане на еднопартийна държава с някои демократични черти", казва полски социолог и добавя, че това включва също автократично управление с нарушаване на принципа за разделение на властите със силно изразен идеологически елемент.

Вестникът подчертава, че през последните години членката на НАТО Полша, която е най-големият търговски партньор на Германия и шеста по големина икономика в ЕС, в някои отношения се е превърнала от рекламно лице в проблемен член на общността.

Германският всекидневник "Нойе Оснабрюкер цайтунг" предупреждава, че социалната политика се реализира за сметка на демокрацията. В днешната си редакционна статия вестникът подчертава, че "името на полската партия "Право и справедливост" е вярно само наполовина. Отстояването на закона от гледна точка на независима съдебна власт въпреки всичко не е в стила ѝ".

Проблемът е, че мнозинството поляци не се интересуват от съдилищата, както и от справедливостта, стига те самите да са облагодетелствани. С наближаването на изборите, справедливостта все повече преминаваше в системата за социално подпомагане, под формата на големи облаги като високи детски надбавки и 13-а пенсия, коментира "Нойе Оснабрюкер цайтунг".

"Стратегията на хляб и зрелища направи ПиС избираема в не толкова консервативните големи градове", коментира вестникът.

"Но цената за това е висока: ПиС ще продължи да преправя страната по свое усмотрение. Поляците ще чуват все по-малко за това, тъй като ограничаването на медиите ще продължи", прогнозира германското издание.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. АлександърНиколов
    #2
    Отговор на коментар #1

    Основния стълб на който се крепи Полша е националното съзнан на поляците, патриотизма и християнските ценности. Те не допуснаха московската агресивна машина и разузнаване да вкарат своите подводници и къртици и да влиаят на политическия и икономически живот както стана в България а извършиха лустрация и подписаха конвенцията на OECD още през 1996. Те не подариха крупните си предприятия, рафинерии и енергийни фирми на московските олигарси както направиха българските пребоядисани бивши сподвижници

  2. ivand
    #1

    Полша се крепи на три стълба:партньорство със САЩ. Ес и нато. 6 тата икономика в целият ес. Основно двама души свалиха желязната завеса и смачкаха съветска Русия това са: великият президент на САЩ Роналд Рейгън и папата Йоан с полското име войтила. Най големият агресор окупирал източна европа е Русия. Поляците имат общество, което никога няма да забрави зверски те убийства на военният елит край Катин от тайните служби на съветска Русия. Както и историческият факт от всв за въстанието на поляците

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.