Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Предаване на властта в Ирак на 30 юни и централна роля на ООН

0 коментара

Американският президент Джордж Буш и британският премиер Тони Блеър подчертаха своята обща решимост 30 юни да бъде спазен като краен срок за предаване на властта в Ирак в ръцете на преходно правителство.

На съвместната пресконференция във Вашингтон Буш посочи, че управлението на съюзниците ще приключи на предвидената дата, но коалиционни сили ще останат в страната и след този срок, за да помогнат на новото правителство.

Британският премиер се срещна с президента в Белия дом в момент на нарастващ критицизъм за силовата тактика на Америка в Ирак, както и при създалото се напрежение около одобрения от Буш израелски план за запазване на селищата на Западния бряг. Двете теми доминираха разговорите между двамата лидери, които бяха единодушни в подкрепата си за необходимостта от нова резолюция на ООН за Ирак и за засилена роля на международната организация в процеса на предаването на властта там.

Подкрепа за плана на ООН

Нито един американец или британец не би искал да бъде управляван от други. Иракчаните също не го искат и затова датата 30 юни ще бъде спазена, посочи Буш. Според него предаването на властта в предвидения срок ще покаже на иракчаните, че Съединените щати не са заинтересувани от окупацията на страната.

Буш приветства предложенията на специалния пратеник на ООН в Ирак Лахдар Брахими за създаване на временно правителство. По думите му планът на Брахими, който предвиждат значително по-голяма роля на ООН в политическото бъдеще на Ирак, ще бъде приемлив за голяма част от иракския народ.

Брахими все още финализира своите предложения, според които назначения от САЩ Преходен управляващ съвет на Ирак ще бъде заменен от преходно правителство след предаването на властта на 30 юни. Новото правителство, което ще ръководи страната до провеждане на общи избори през януари 2005 г., ще бъде избрано от ООН след консултации със САЩ, сегашния управляващ съвет и други иракски представители.

По отношение на Ирак Тони Блеър каза, че "да се свърши работата" е единственият начин да се докаже, че жертвата на убитите не е отишла напразно.

Той подчерта необходимостта ООН да има "централна роля" в процеса на подготовка за предаване на властта и изрази надежда, че ще има нова резолюция на Съвета за сигурност за Ирак.

Очертавайки стратегията на коалицията, министър - председателят каза: "Първо, ние оставаме категорични. Ние ще направим каквото трябва, за да спечелим тази битка. Няма да се предадем, няма да се откажем", каза Блеър.

Пътната карта за Близкия изток не е изоставена

Буш и Блеър изтъкнаха, че Пътната карта за мир в Близкия изток не е изоставена.

Срещата им става след подкрепата на американския президент за плана на Израел да се изтегли от палестинските земи в Ивицата Газа, но да запази еврейските селища, построени на Западния бряг в нарушение на международното право.

Буш подчерта подкрепата си за този план и двамата с Блеър бяха категорични, че той не предрешава разговорите по окончателното споразумение.

"Това е добра възможност", каза Буш и добави, че дава шанс на палестинците да създадат реформирано, честно и свободно управление.

"Палестинското ръководство трябва да бъде на нивото на предизвикателството. То дава на всички страни шанса да съживят напредъка по пътната карта", каза президентът.

Блеър приветства заплануваното изтегляне на Израел от ивицата Газа. Същевременно той подчерта, че единствената реалистична основа за решаване на конфликта е пътната карта за мир в Близкия изток, изготвена от четворката международни посредници - САЩ, Русия, ООН и ЕС.

Блеър под натиск

Срещата между двамата лидери става в момент, когато Ирак е залян от насилие и кръвопролития, насочени срещу коалиционните сили, ръководени от САЩ.

Появиха се критики, че военният отговор на САЩ е успял само в причиняването на цивилни жертви и е обединил иракчаните срещу окупационните сили.

През последните две седмици много чужди граждани бяха отвлечени от иракски въоръжени групи, като един италианец вече беше убит, а трима японци бяха освободени.

В петък бе съобщено и за отвличането на датски гражданин при грабеж на магистрала близо до Багдад.

Бившият британски външен министър Робин Кук, който е яростен противник на Блеър по въпроса за Ирак, заяви пред Би Би Си, че Блеър няма да е истински приятел, ако пределно честно не каже на Буш, че провежданата от него политика в Ирак "ще ни докара нарастващи трудности там".

Той подчерта, че Блеър е подчинил голяма част от политическия си авторитет в подкрепа на тези отношения и добави: "Президентът Буш му дължи да го изслуша днес".

Настоящата среща Блеър - Буш може да се окаже тяхната последна в Белия дом, тъй като едва ли министър - председателят ще посети Вашингтон по време на предстоящата предизборна кампания в САЩ

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.