Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Преди да е договорено, увеличението на заплатите вече се състоя

30 коментара
Преди да е договорено, увеличението на заплатите вече се състоя

Увеличението на работните заплати в реалния сектор, което не застрашава финансовата и икономическата стабилност на страната, вече се е състояло. Това заявиха представители на работодателските организации на заседание на Пакта за икономическо и социално разбирателство, което се проведе в сряда. На него взеха участие работодателски организации, синдикати и представители на правителството начело с премиера Сергей Станишев. Заседанието бе посветено на ръста на възнагражденията в икономиката.

Според работодателите разчетите, около които може да се постигне споразумение в тристранните разговори, е заплатите да се индексират с 11.96 процента на годишна основа, т.е като към инфлацията за 2006 година (7.26%) се прибави ръстът на производителността на труда (4.7%).

Според статистическите данни, изнесени от Асоциацията на индустриалния капитал, за първите шест месеца заплатите в частния сектор вече са се увеличили с 11%, т.е исканията на работодателите са изпълнени. За миналата година увеличението е било 20 процента.

Председателят на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев съобщи, че правителството е предложило на синдикатите и работодателите да се споразумеят за годишно увеличение на заплатите между 9.6 и 12 процента. Според него това е приемливо за бизнеса, а всичко останало би довело до срутване на икономиката.

“Тези преговори със синдикатите трябваше да започнат през пролетта. Тогава разговорът щеше да е друг”, добави Данев и отбеляза, че е изпратил писмо на вицепремиера Емел Етем още на 13 февруари за начало на преговори по Пакта, но нямало отговор. Етем, която присъства на срещата, не показа да е чула някаква критика по свой адрес.

Синдикатите очакваното не се съгласиха с данните на браншовиците. От КТ “Подкрепа” за пореден път се позоваха на размера на бюжетния излишък. Според синдиката със събраните допълнително между 1.25–1.5 милиарда лева само за първите шест месеца, държава “спокойно” може да вдигне с повече  възнагражденията. По тяхна информация в нито една от подготвяните 14 стачки няма искания под 50 процента увеличение на заплатите. Рекордьори са от “Тракия глас”, където исканията са за ръст от 150 процента.   

От кабинета оставиха без коментар претенциите към бюджетния излишък.

Премиерът Станишев подкрепи работодателските организации и се обяви против неконтролирано вдигане на заплатите. Той заяви, че има натиск за “многократно увеличава не заплатите”, но кабинетът “няма да се поддаде на него”.

“В противен случай няма да можем да вържем бюджета и ще се генерира инфлация, която ще изяде доходите. Има опасност да сринем икономиката, държавата и социалните дейности”, предупреди за породен път премиерът и помоли за “спестяване на популизма като обществен PR”.

Правителството настоя работодателите и синдикатите да влязат възможно най-бързо в преговори за уточняване на позициите. На този етап обаче постигането на компромис изглежда невъзможно. Председателят на КНСБ Желязко Христов съобщи, че след като са отчетени всички икономически реалности в страната, от синдиката смятат да предложат годишен индекс на ръст на работната заплата до 2009 година от 15 процента. От КТ “Подкрепа” решиха да бъдат още по-нестандартни в присъствието на медиите и предложиха индекс от 25.4 процента годишно увеличение на заплатите в реалния сектор.

Станишев охлади този устрем като заяви, че в средата на година няма как да бъдат променяни основни бюджетни параметри.

На срещата премиерът обяви още, че в тройната коалиция вече е постигнато споразумение за намаляване на осигурителната тежест с 3 процента. Тези искания бяха поставени преди седмица от НДСВ, но са заложени и в новата управленска програма на БСП. “Въпросът е кога да бъде направено това намаление”, добави той. В тройната коалиция ще мислят за вдигане на осигурителните прагове. Целта е намаляване на работещите в сивия сектор.

Бизнесът апелира това да бъде направено възможно най-бързо. В момента осигурителната тежест е 36 процента от работната заплата. Другата актуална тема – въвеждане на плосък данък, не бе в центъра на вниманието.

В края на дебата Станишев обяви, че правителството си поставя за близка цел намаляването данъците на физическите лица за хората с ниски и средни доходи и премахването на големите диспропорции при формирането на пенсии в зависимост от времето на пенсиониране.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

30 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Карина
    #31

    увеличаване на заплатите.Задължение на управляващите и работодатели е да убедят с разумни доводи, че управляват ефективно поверените им средства и какви са реалните възможности за повишаване на заплатите.Само, че последните не изпълняват това свое задължение, освен това отвориха и торбата с обещанията, така че ще си сърбат попарата.

  2. Патиланец
    #30

    Господин премиерът е напълнил вече гащите. ... С право!Тръгнат ли стачките, си тръгва и той. С глава или без глава.

  3. ERASER
    #29

    Наистина е правилно да се вдигат заплатите без покритие, но правителството (БСП) вече допусна прецедент с шофьорите от цтоличен градски транспорт. Сега е много трудно да обясниш на всички останали защо те не трябва да получат нищо. Така наречения бюджетен излишьк е наистина много голям и трябва да има намаление на осигурителната тежест. Другото, което е абсолютно належащо да се направи е ограничаване на разхищението на пари от правителството. Много строг контрол, отчетност и прозрачност на разходите, а не да излизат данни как работа не се върши ама няколко милиона са пропилени, защото е хаглост и много дразни.

  4. Карина
    #28

    щом и външния министър Калфин снощи започна да обяснява, как нямало пари за заплати и как можело да дойде времето на Виденов.Събуждат страховете на хората, което просто издава техния страх.

  5. AA
    #27

    Zasilete sindikalnia natisk

  6. fff
    #26

    За доктори - няма, за даскали -няма,за всякакви други -няма!Ама за ченгетата - има!И то -840 лв средна мес. заплата.Айде де!Къде отиваме?

  7. Одитор
    #25

    Щом Станишев и другите министри /по същество държавни мениджъри/ не могат да се справят с основната си задача да управляват държавата икомомически целесъобразно, то те трябва да си ходят и да се търсят такива, които могат да вдигат заплатите

  8. Одитор
    #24

    Реалният популизъм другарю Станишев , е че хората в България работят за около 200 - 250 евро заплати /в т.ч. висшисти, главни и държавни експерти и др. кадри/, а в една Португалия бездомниците получават по 360 евро мес. социална помощ. Така че популизъм и анахронизъм е вашето съществуване другарю, а не желанието на българите за по-достойно заплащане на труда.

  9. Аз
    #23

    Кабинетът на Станишев води отдавна замислена и добре премислена политика на ниски доходи. Доброволно няма да отстъпи нито правителството, нито "бизнесът". Трябва натиск.

  10. blue
    #22

    Народе, пак същите физиономии,нали си ги избрахте-те са тук , на всеки километър,р.овч. социалната леля и т.н.като ви затворим ВУЗ-овете и училищата ще се молите за стачка на ватмани и кондуктори-нали сте генетично свързани с тях лесно се договаряте

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.