Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Преди и след срещата на Буш - Симитис във Вашингтон

0 коментара

Преди срещата Буш - Симитис различните гръцки медии общо определиха 6 теми като "парливи" и очакваха по тях американската страна да оказва натиск.
Сред тези теми се споменават Кипърския проблем, борбата с тероризма, границите в Егейско море, гръцко-турските отношения, сигурността на олимпийските игри и европейските сили за сигурност.
Вестник Елефтерос типос в заглавието от 10 януари изведе: "Документът. Как превърнаха Егейско море в сива зона". Публикацията се отнася за документ, изпратен от щаба на НАТО до гръцкия Генерален щаб на авиацията и съдържа определението "въздушно пространство на Егейско море", без да отчита разделянето му между натовските партньори Гърция и Турция. Документът съдържал запитване към гръцката бойна авиация относно отклоняването и преследването на турски бойни самолети над Егейско море, участващи в натовско учение. Елефтерос типос отбелязва, че Симитис е приел най-големия натиск още преди девет месеца, когато всъщност са премахнати границите на натовските електронни карти за Егейско море. Това било засилило "турската предизвикателност", заключава по случая вестника.
В същия контекст гръцкият заместник-министър на отбраната Янис Макриотис заявил пред радио Флаш, че "Егейско море има граници, които са очертани от десетилетия и ние няма да отстъпим нито педя и няма да приемем в никакъв случай размиване на тези граници".
Всъщност става дума за новите електронни карти на Американската картографска служба, в които за разлика от старите хартиени карти от 1973 г. вече не се посочват границите между съюзниците от НАТО и по специално морската граница между Гърция и Турция в Егейско.

По другата парлива тема- борбата с тероризма- в навечерието на посещението на Симитис в САЩ избухна сериозен медиен скандал, след като американският телевизизонен канал Си Би Ес излъчи материал, в който се инсинуира, според гръцките медии, че терористичаната организация "17 Ноември" се ползва със симпатиите на председателят на парламента Апостолос Какламанис. Гръцките вестници определиха като "едночасов терор над председателя на парламента" излъчения репортаж. Както става ясно, пресата в Атина е недоволна от контекста, в който било поставено интервю на Какламанис по въпросите за борбата с тероризма.
Въпросната екстремистка изключително малобройна и затворена маоистка групировка действа в Гърция от 70-те години и е отговорна за множество покушения над американски, британски и гръцки политици, военни и бизнесмени, но досега не е заловен нито един неин член.

Според общата оценката на медиите, поради силния вътрешен натиск в Гърция, се очакваше по време на американската визита на Симитис на повърхността да изплува и темата за европейските сили и разногласията между Гърция и евроатлантическите ѝ партньори за ролята на Турция в тях. Гърция се противопоставя на възможността Анкара да блокира действието на европейските сили за бързо реагиране чрез ветото, което има като член на НАТО. Според обявените планове европейските сили ще използват логистиката и структурите на НАТО при своето изграждане.
Гърция развива хипотезата за това какво би станало, ако една страна от ЕС (например Гърция) влезе в конфликт със страна извън ЕС, но която има контрол над структурите на НАТО, които ползват европейските сили (например Турция). Гърция, която разполага с два вето-жокера- в НАТО и ЕС- от месеци блокира всякакво развитие на въпроса. Преди срещат в Лакен гръцкият министър на външните работи заяви, че ЕС трябва да е самостоятелен в решенията за отбраната си и да зачита суверенните права на страните-членки. След като Турция не е член на ЕС, тя няма право да влияе, да участва и да налага вето на решенията на ЕС, категорично заяви той.

Преди посещението във Вашингтон гръцката преса с голямо задоволство изтъкваше климата на "национално единство", за който допринесе много и изявлението на лидера на главната опозиция Нова демокрация Костас Караманлис. Във вторник 8 януари в парламента той даде подкрепата на партията си за визитата на премиера във Вашингтон и за позициите, които ще бъдат изложени от премиера Симитис.
Ризоспастис, вестникът на Комунистическата партия, направо писа: "Безрезервно и с всички сили ръководството на Нова демокрация подкрепя премиера с оглед на днешната му среща с президента Буш. Страховете, които съществуват у ръководството на Нова демокрация, произтичат от възможността да бъде нанесена сериозна вреда на националните ни интереси по време на контактите на премиера в Белия дом и особено по въпроса за европейските сили и Кипър."

След срещата Буш-Симитис гръцките медии останаха в известна степен разочаровани поради липсата на очаквания политически скандал. Някои намериха за най-интересен факта, че Симитис подари на Буш фланелка за олимпийските игри и гръцки монети Евро. Вестник Ники писа в заглавие: "Еврото и фланелката за олимпийските игри през 2004 г. , подарени от Симитис на Джордж Буш, не можаха да разтопят ледовете".
Катимерини оцени разговорите Симитис-Буш като добронамерени, но изтъква, че двете страни не са успели да преодолеят различията си по въпроса за европейските сили.
Елефтеротипия отбелязва, че въпреки изразеното задоволство от поетите гръцки ангажименти в борбата с тероризма, Вашингтон оказвал натиск върху Атина да активизира действията за ликвидиране на терористичните групировки в страната и най-вече на екстремистката организация 17 ноември.
Според вестника американската страна не споделяла гръцките виждания за европейските сили и дала да се разбере, че Атина трябва да продължи да съдейства за подобряване на отношенията с Турция и че няма да оказва натиск върху Анкара за разрешаването на кипърския проблем преди края на тази година.
Авриани изтъква, че американският вицепризидент Дик Чейни отказал в последния момент да приеме гръцкия премиер, с когото имал предварително уговорена среща. Елефтерос типос коментира, че на разговорите Буш-Симитис се потвърдили очакванията за американски натиск и че на тях гръцката страна не е повдигнала въпроса за цифровите електронни карти, на които за изличени границите между Гърция и Турция в Егейско море. Според изданието Вашингтон отново показал пред Симитис, че отстоява турските позиции за европейските сили и Егейско море и че перспективите около Кипър все още били мъгляви.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.