Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Предложен е закон за защита на подателите на сигнали за корупция и нарушения

3 коментара
Предложен е закон за защита на подателите на сигнали за корупция и нарушения

Правосъдното министерство публикува за обществено обсъждане проект на Закон за защита на подателите на сигнали за корупция и за всякакъв род нарушения на властите.

Законопроектът ще гарантира ефективна защита в редица сфери - обществени поръчки, финансови услуги, продукти и пазари, предотвратяване на изпирането на пари и опазване на околната среда, коментират вносителите. Предложението е антикорупционната комисия (КПКОНПИ) да действа като централен орган за външно подаване на сигнали.

За първи път в българското законодателство се създават специални правила при публично оповестяване на информация за нарушения. В това число влиза съобщаване за нередности през онлайн платформите, социалните мрежи и медиите.

Обхванати са и подателите на сигнали за наличие на опасност за обществено здраве, защита на потребителите, безопасност на транспорта, защита на неприкосновеността на личния живот и личните данни, сигурност на мрежите и информационните системи и други,

Държавата се готви да предостави защита не само на подателите на сигнали, но и техните близки.

Защитата се изразява в забрана за ответни действия с цел отмъщение, които могат да бъдат под формата на уволнение, понижаване в длъжност, налагане на дисциплинарни мерки, предсрочно прекратяване или разваляне на договор и други.

Според вносителите тези забрани биха имали важен възпиращ ефект към този, който би искал да си отмъсти с административни мерки.

С цел ограничаване на злонамереното подаване на сигнали се предвиждат няколко допълнителни особености за информацията, която се подава. Изискването е всеки сигнал да се основава на разумни основания, че информацията е вярна към момента на подаването ѝ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. mediaman
    #3

    Този закон в оригинал звучи като закон за защита на whistleblowers - "свирчовци".Мисля, ме това е поредният пример за закон, който е логичен и необходим за западния човек, но в тъпата ми родина отново ще се превърне в пародия. Защото поклонниците на руската сатрапия така и няма да разберат как така няма да могат да отрежат главата на човек, който не одобрява далаверите, които те, richmotherfucker - ите правят!

  2. Н
    #2
    Отговор на коментар #1

    Не е така. Зависи от стилът и съдържанието на сигнала.Би трябвало да има стандартна форма, а освен това и гаранция за проверка на достоверността. Изобщо двупосочната връзка власт-общество е добър регулатор,стига да е правилно изградена.И един пример: до селото има опасно свлачище , под пътя , по който минавт коли и автобус. Задължението за саниране е на пътната администрация, но винаги се прехвърля към общините, които са бедни ни не им е това задължението. Кой и как трябва да реагира? Ето това е .

  3. fantom
    #1

    Много "важен" закон. Който доносничи и плюе е защитен от възмездие. Без този закон половината привърженици на властта биха плащали високи глоби за клевети и набедявания.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.