Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Предложението на Първанов е упрек към правителството

0 коментара

Какво мислите за идеята на президента Първанов да се създаде нов орган за борба с корупцията?

Не съм запознат с точните виждания на президента Първанов. Беше вече направена една междуведомствена комисия за борба с корупцията на ниво Министерски съвет, която комисия продължава да бездейства. Според мен борбата с корупцията няма да стане с комисии, няма да стане с национална служба, а по-скоро трябва всяко едно министерство, всяко едно ведомство - включително и "Дондуков"2, да започне да разработва мерки за борба с тази корупция.

Нека бъда ясен - първо, докато икономическият растеж на нашата страна е такъв, какъвто е, корупцията ще я има. Второ, нека да не се забравя, че региона, в който ние живеем или така наречените Балкани или Югоизточна Европа, е един регион, в който корупцията съществува дори и в по-развитите страни от нас. Значи, има известна и народопсихология.

И трето, най-важно е предимно в законодателната област да се създават законови предпоставки за превантивна борба с корупцията. Ако законът ясно казва, че за определено разрешение например трябва да представят точно определени документи и срещу това разрешителното се получава - значи няма да има възможност чиновникът да извива ръце. Трябва да има много ясни правила, трябва да се намалят до абсолютен минимум лицензионните режими.

Освен това всеки един сигнал за корупция трябва много сериозно да се подготвя.

Какво се натъкнахме вчера в работата на комисията по борба с корупцията? Тя беше сезирана от колеги от ОДС за действия на министерството на екологията, които като че ли са насочени за облагодетелстване на определена фирма. Става дума за фирма "Белуга" и есетровите риби, има два актуални въпроса от Видин. В тях са визирани главния секретар на министерството, началника на кабинета. В никакъв случай не бих могъл да кажа, че тези хора са взели нещо. Но действията така са направени, че облагодетелстват една фирма. И когато има четири, пет последователни действия, които водят все към една фирма - човек остава с тези впечатления.

Въпросът е обаче - ние, комисията, компетентният орган ли сме? Има ли съмнения, е редно да се сезира прокуратурата. Не може комисията да реши с мнозинство, че нямало данни за корупция и затваряме въпроса. Ние при всички положения като граждани, ако имаме някакво съмнение, сме длъжни да сезираме прокуратурата. Трябва да има обществена нетърпимост към корупцията и неспазването на правила.

Кажете ми какво друго прави парламентарната комисия за борба с корупцията, тя ефективен орган ли е?

Не бих могъл да кажа, че комисията е бездействала за тези 7-8 заседания, които се е събирала. Доста врече загубихме, за да създадем правилник за дейността ѝ, защото в крайна сметка се преправя пъртина. Имаме известно разминаване между вижданията на отделните депутати.

Аз не считам, че комисията е компетентен орган да определя има или няма корупция. При положение, че комисията прави срещи с прокуратурата, смятам, че когато я сезира, тя много по-съвестно може да подходи и по-трудно може да ѝ бъде оказано нерегламентирано въздействие. За мен ролята на комисията е да определя дали сигналите са допустими. Тя не бива да гласува и да преценява по компетентност има ли данни или не за корупция, а да предоставя нещата на прокуратурата, която е единственият орган по компетентност.

Преди Нова година, когато получихме доклад от прокуратурата за много дела, които са влезли в съда, но не са придвижени, си обещахме регулярни срещи с главния прокурор Никола Филчев. Той даже направи предложение за промени в Наказателния кодекс и в други закони за въвеждането на една антикорупционна превантивна мярка. Подобно нещо се разбрахме и с правосъдния министър Антон Станков, който е председател на междуведомствената комисия срещу корупцията, но няма движение след това.

Новото време дойде с големи обещания за справяне с корупцията...

Управляващото мнозинство увеличи корупцията. И това мога да го твърдя с чиста съвест. Защото никога досега корупцията не е била по-голяма.

Смятате ли, че президентът по някакъв начин иска да насочи вниманието към управляващите с това предложение?

Безспорно. Това предложение на президента Първанов е насочено към управляващите, защото освен гражданското общество, и правителството, и държавата трябва да водят реално борба срещу корупцията - постоянно и повсеместно. Така че, това е направо упрек към тях. И аз напълно съм съгласен с него.

Възможно ли е да се създаде еднакво отдалечена от всички власти служба за борба с корупцията?

Не, абсолютно не е възможно. Защото еднакво отдалечена служба от всички власти значи да бъде една недосегаема и над всички служба. Не е възможно. Без взаимодействие между властите такава служба няма да може да се бори с корупцията. Например - икономическото престъпление почти винаги е свързано с корупция, с облагодетелстване. Има нарушение на данъчни, на икономически закони, но за собствено облагодетелстване. Това корупция ли е - в много аспекти е корупция. Не лошо беше замислен междуведомствения орган, който за съжаление обаче бездейства по вина на правителството.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.