Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Предсрочни парламентарни избори в Италия (обновена)

4 коментара
Предсрочни парламентарни избори в Италия (обновена)

Италия избира нов парламент. Под 20 процента от италианците, имащи право на глас, са го упражнили през първите часове от гласуването, предаде ДПА.

Избирателните секции отвориха в 7 ч. (8 ч. българско време). Към 12 ч. са били упражнили правото си на глас 19 процента от избирателите - малко по-ниска активност от предишните парламентарни избори - през 2018 г., сочат данни на министерството на вътрешните работи.

Преди четири години избирателната активност бе около 73 на сто - най-ниската в историята на Италия след Втората световна война. Напълно възможно е отрицателният рекорд да бъде подобрен днес, като експерти прогнозираха активност под 70 процента.

Право на глас имат общо около 51,5 милиона души. Избирателните секции ще затворят в 23 ч.

Вотът може да доведе до съставянето на първото след Втората световна война италианско крайнодясно правителство.

До предсрочните избори се стигна след голяма политическа криза в широката управляваща коалиция на премиера Марио Драги, който подаде оставка през юли. По принцип следващите редовни избори трябваше да са догодина.

Днес се гласува за двете камари на парламента – Камарата на депутатите и Сената. Гласоподавателите ще изберат 600 народни представители: 400 депутати и 200 сенатори, предаде БТА. 

Вотът протича по смесена избирателна система, съгласно закон, влязъл в сила през 2018 г. Това означава, че 61 процента от местата в Камарата на депутатите и в Сената се разпределят по пропорционалната система (тоест 245 места в Камарата и 122 в Сената), а 37 процента - по мажоритарната система с гласуване на един тур (тоест 147 места в Камарата на депутатите и 74 места в Сената ). Два процента от местата в двете камари (тоест 8 места в Камарата на депутатите и 4 места в Сената) зависят от италианските граждани, живеещи в чужбина. Те гласуват по пощата по пропорционална система с преференциален вот.

На изборите ще се конкурират три основни предизборни блока, а антисистемното "Движение Пет звезди" както и преди четири години, ще се яви самостоятелно. Има и още няколко по-малки формации.

В дясното пространство коалицията е съставена от трите големи партии - "Форца Италия" на четирикратния премиер Силвио Берлускони, "Италиански братя" на Джорджа Мелони и "Лига" на бившия вътрешен министър Матео Салвини, както и от още една по-малка формация. Според последните допитвания в рамките на тази коалиция води партията на Мелони с 25-26 процента. Тази на Салвини има 12-13 процента, а "Форца Италия" на Берлускони - 7-8 процента. Партиите от коалицията постигнаха договорка, че която от тях се представи най-добре на изборите, нейният лидер ще стане премиер. Това означава, че има реален шанс Италия за първи път в историята си да има жена за премиер - Джорджа Мелони.

В лявото пространство бе формирана коалиция около Демократическата партия на Енрико Лета, премиер в периода 2013-2014 г. В нейния състав влиза и новата партия "Граждански ангажимент" на бившия външен министър Луиджи Ди Майо, който се отцепи от "Движение Пет звезди". Социолозите отреждат 20-21 процента за партията на Лета, а за останалите формации от коалицията - около или под 4 процента.

В центъра коалицията е съставена от партиите "Италия Вива" на бившия премиер Матео Ренци и "Действие" на Карло Календа, министър на икономическото развитие в правителствата на Ренци и на Паоло Джентилони. Допитванията ѝ отреждат 6-7 процента.

"Движение Пет звезди" на бившия премиер Джузепе Конте получи най-висок резултат на изборите през 2018 г. - около 33 процента. Според социолозите обаче тя ще има сега едва 13-14 процента. Този спад на доверие се дължи на факта, че партията, която бе в състава на последните три италиански правителства, управляваше в момент на редица кризи в страната, както и заради вътрешнопартийни конфликти и разделения. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #4

    От тези избори зависи политиката на ЕЦБ за еврото. Смята се, че "южните членки" на ЕС /Гърция, Италия, Испания и Португалия/ са длъжниците, а северните /Германия, Австрия, Холандия, Дания/- спестовниците. ЕЦБ се опитва да генерира политики, които да БАЛАНСИРАТ ЕВРОЗОНАТА. Това е различно от заявеното от ФЕД, който лансира политика за растеж на икономиката на САЩ. Двете институции имат полюсни позиции и е трудно да бъдат интерпретирани в един общ анализ.

  2. ефрейтора
    #3

    Форца , Джорджа ! Сега Италия , ноември Конгреса и доминото тръгва...За да се завърне през 2024г. Президент Тръмп !

  3. Мюнхен
    #2
    Отговор на коментар #1

    Италианците ще се оправят и без тия 200 млрд евро. Те имат промишленост, селско стопанство, търговия, туризъм.Други да му мислят, които за година и половина правят 4 пъти избори.

  4. Guest787
    #1

    Става дума кой ще "усвоява" 200млд. европейска помощ за фалирала Италия (уж срещу реформи).

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.