Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Представители на 12 палестински фракции работят над обща позиция

0 коментара

Дълбоко разединени палестински организации водят тайни преговори в продължение на повече от месец за основните принципи на въстанието им срещу Израел. Те се опитаха да постигнат съгласие по фундаментални въпроси като примерно: защо се борят, какво им е необходимо, за да спрат конфликта и дали самоубийствените атаки са законно средство за борба.

В разговорите участват 12 формации. Наред с палестински организации, настояващи за мирни преговори с Израел, сред които Ал Фатах на Ясер Арафат, има и фундаменталистки и радикални групировки като Ислямски джихад и Хамас. Според участниците, в тези преговори по различно време са участвали американски и европейски посредници, пратеници на Палестинската автономна власт на Арафат, а редица арабски страни като Саудитска Арабия и Египет са предлагали своята посредническа роля.

За голяма част от преговарящите това е жизненоважна стъпка за сключването на мирно споразумение между Палестинската автономна власт и Израел и е признание, че нито едно споразумение няма да бъде ефективно, ако не е поне мълчаливо одобрено от радикални палестински групировки, най-вече Хамас.

Разговорите са също знак за недоверието на други палестински лидери към Арафат и към всяко мирно споразумение, което той сключи с Израел и САЩ, смятат аналитици.

"Най-голямата пречка за временно примирие е реалната опасност от гражданска война," ако Арафат се поддаде на израелското и американско влияние да арестува палестински екстремисти, особено членове на Хамас, каза Аяд Саррадж, активист за граждански права и политически аналитик от Газа.

Участниците казаха, че преговорите засягат няколко въпроса, но най-важният сега е как палестинските групировки с широки идеологически, политически и религиозни различия да постигнат консенсус и да се обединят зад "национална програма". Подобна програма може впоследствие да доведе до коалиционно правителство и да забрани самоубийствените атентати.

"Надяваме се Арафат да разбере, че трябва да отстъпи властта на едно общо ръководство или институция," която да включва Хамас, каза Зияд Абу Амр, член на палестинския Законодателен съвет в Газа и един от главните организатори на разговорите.

Раанан Гисин, говорител на израелския премиер Ариел Шарон окачестви разговорите като напразна маневра, която има за цел да убеди правителството на Буш, че палестинците гледат сериозно на реформите и прекратяването на тероризма. В същото време обаче те не предприемат конкретни стъпки в тази насока.

"Палестинците се опитват да постигнат широк консенсус при условия, които са изцяло неприемливи за Израел. Това се е случвало и преди, но е безполезно, защото винаги има отстъпник, който иска да нападне хора в Израел" или еврейски заселници на Западния бряг и ивицата Газа, каза Гисин.

Първоначално голямата цел на преговорите беше основните палестински групировки да подпишат споразумение да не нападат цивилни в Израел. Повечето от тях дадоха съгласието си, но надеждите им бяха попарени на 23 юли. Тогава израелски военен самолет пусна еднотонна бомба върху къща в ивицата Газа. Освен обектът на нападението - Салах Шехаде, военен командир на Фатах, загинаха 14 души, сред които 9 деца.

"Атаката дойде час след като Хамас даде съгласието си да спре операциите срещу цивилни," заяви Ахмад Халас, генерален секретар на Ал Фатах в Газа.

Въпреки това разговорите на палестинските групировки в Газа продължиха, но не с толкова амбициозна програма. Докато много палестинци все още се надяват да договорят такава забрана, а може би и временно примирие, по-голяма част от усилията са насочени към споразумение, което би разрешило фундаментални политически и идеологически разногласия сред групировките.

"Дали работим за временно примирие? Не. Не можем да осъществим това със съгласието само на един участник и израелска окупация върху половината от страната ни," каза Маруан Канафани, представител от Газа в палестинския Законодателен съвет. "Този документ не се отнася за сваляне на оръжието или спиране на съпротивата, а за съгласуване на позициите ни по въпроси като защо се съпротивляваме и как да продължим съпротивата."

Участниците се надяват, че с обединяването на 12-те организации зад споразумение в интерес на палестинците те ще могат впоследствие да смекчат позициите на по-радикалните, като ги привлекат в система, в която те имат интереси и политическо влияние. На практика, смятат участниците, никога не ще има решение, че самоубийствените атентати са в интерес на палестинския народ. Това може да възпре по-радикалните групировки.

В работен вариант на документа освен това се призовава Израел да се оттегли в границите си от 1967 г. и се подкрепя идеята за създаване на независима палестинска държава приблизително по тези граници, казаха участници. Това е план за две държави, който, с някои корекции, може да бъде одобрен от много палестинци и израелци. Но едновременно с това означава изключване на движението Хамас, което държи на правото си да продължи самоубийствените атаки, докато не бъдат изпълнени условията му. Хамас не се съгласи ясно да отхвърли целта си да замени Израел с палестинска държава, простираща се от Средиземно море до р. Йордан.

"В крайна сметка стремежът да се основе независима палестинска държава в границите от 1967 г. и да се спрат атаките срещу цивилни е похвална," каза Набил Шаат, палестинският министър на планирането и международното сътрудничество. "Не съм сигурен обаче колко от това, което искаме, ще постигнем с тези преговори. Причината е както в палестинците, така и в израелците."

"Не съм сигурен дали Хамас наистина желае подобно споразумение в близко бъдеще, както и дали израелското правителство ще позволи да бъде постигнато такова, защото всеки път, когато сме близо до съгласие, Израел бомбардира и убива," каза Шаат. "Това отново ни изпълва със съмнения и подозрения. Ето защо шейх Ясин може да се оправдава и да ни казва, че сме неадекванти, защото всеки път когато говорим за спиране на насилието, то започва да ескалира от израелска страна."

По БТА, със съкращения

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.