Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Предстоят ви още структурни реформи с тежка социална цена

0 коментара

Госпожо Сорса, в какъв срок може да бъде подписано споразумение между МВФ и правителството?

Ако при предстоящото посещение на мисията в началото на декември бъдат приключени преговорите и бъде завършено писмото за намеренията, което е базата за подписване на споразумение, то ще трябва да се изчака още два месеца, за да се получи одобрението от борда на МВФ. Това е период, който е необходим, за да се придвижат документите, свързани със споразумението.

Кои са основните неща, които трябва да се изяснят между МВФ и правителството, за да се стигне до споразумение?

След постигнатото съгласие по бюджета, трябва да се изяснят и структурните реформи, които подкрепят изпълнението на бюджета. Най-важните сектори са реформите в енергетиката, железниците, здравеопазването и образованието. Това са основните сектори, които са свързани с някои основни параметри в бюджета. Има и други сектори, в които са необходими реформи, защото те са важни за постигането на устойчив икономически ръст в България. Става въпрос за реформите във финансовия сектор, който сам по себе си има много елементи, приватизацията, законодателството, преструктурирането на предприятия, подобряване на бизнесклимата и др. Това са основните теми, които ще бъдат дискутирани с правителството

Това означава ли, че ще искате от правителството план за действие по тези проблеми през следващата година - година и половина?

Писмото за намерения е основният документ, който съдържа ангажиментите на правителството по основните въпроси и това е, което ще бъде дискутирано от мисията. Ние трябва да определим и специфичните структурни и количествени изисквания и критерии. Това са мерки, които са обвързани със съгласувани срокове.

Ще има ли по време на споразумението регулярни мисии, които да проверяват изпълнението на определени условия?

Да. Обикновено се правят подобни мисии на три или шест месеца. Обикновено годишно има два прегледа на изпълнение на условията. Но всичко зависи от това какво е договорено между двете страни.

Върху какво работи в момента МВФ, след като приключиха преговорите по бюджета и по фискалната политика?

Сега правителството подготвя своите предложения, свързани със структурните реформи в отделните сектори.

Кога, според Вас, може да се очаква, че ще приключи тази подготовка?

Планирана е мисия за първите две седмици на декември, когато се надяваме да дискутираме тези въпроси.

Каква е връзката между структурните реформи, които предстои да обсъждате, и бюджета?

Ние вече дискутирахме цифрите в бюджета. В него има предвидени определени субсидии, например за топлофикациите и железниците. Сега трябва да обсъдим какви други мерки трябва да се предприемат, за да може да сме сигурни, че субсидиите ще останат на планираните от правителството нива. Трябва да се уточни какви действия ще се предприемат в много други сфери, за да постигнем заложените в бюджета показатели.

От какво зависи сумата, която ще получи България в едно бъдещо споразумение с МВФ?

До голяма степен сумата зависи от необходимостта от финансиране на платежния баланс. Когато мисията пристигне, ще финализираме прогнозата за дефицита по текущата сметка за следващата година и ще обсъдим неговото финансиране. То може да бъде осигурено от приватизация, чуждестранни инвестиции, евро облигации или от Световната банка и други донори. След като имаме тази информация, можем да дадем оценка за необходимото финансиране. Ако няма дефицит, можем да говорим и за предпазно споразумение, но това зависи от платежния баланс.

Това означава ли, че още няма яснота дали споразумението ще бъде предпазно или ще включва и финансиране?

Този въпрос ще бъде част от разговорите.

Смятате ли, че българската емисия еврооблигации е една добра сделка?

Мисля, че това бе една много добре планирана във времето емисия. Международните лихвени проценти са на много ниски нива и пазарите отчетоха доброто представяне на България в разумни спредове.

Какви реформи трябва да се предприемат в енергийния сектор?

Най-важното в този сектор е да се създаде необходимата регулаторна рамка. Поправките в енергийния закон не бяха приети през пролетта на тази година, както се очакваше първоначално. Сега те се разискват в Народното събрание. Тези промени са важни, защото за инвеститорите е важно да знаят какви са правилата на играта. Затова е важно тези стъпки да бъдат направени в началото. Според мен за правителството също е много важно да изготви дългосрочна стратегия за развитието на енергийния отрасъл. Това се очаква да бъде направено в началото на следващата година.

Колко бърза трябва да бъде либерализацията на енергийния пазар?

Това зависи от приемането на поправките в закона. Преди да бъде либерализиран пазарът и цените да започнат да се определят от независим орган, трябва да се създадат регулации, които са включени в промените на закона. Той е важен и за по-бързото извършване на реформи в топлофикациите и за отварянето на пазара. Ние ще дискутираме тези въпроси, когато пристигне мисията на МВФ.

Какъв прогрес очаквате в процеса на приватизация? Вицепремиерът Николай Василев се ангажира да завърши процеса през следващата година.

Ние напълно подкрепяме тези усилия. Пазарните условия не са много лесни за приватизацията на много от държавните предприятия. Важното е обаче да се постигне напредък в тази област.

Какви реформи очаквате от правителството в образованието, здравеопазването и социалните услуги?

В социалния сектор има много предвидени мерки в бюджета - по-активна политика на пазара на труда, субсидии за дългосрочно безработните и за най-бедните. По отношение на образованието правителството сега обсъжда своите намерения. В здравеопазването вече от 1-2 години върви процес на реформи. Той трябва да бъде ускорен и да се прецени какви други мерки могат да се предприемат.

Какви са основните рискове, които стоят пред България през следващата година, според Вас?

Състоянието на дефицита по текущата сметка е най-голямото неизвестно, заради несигурността в световната икономика. Скоростта на провеждане на структурните реформи също може да бъде повлияна от вероятни социални разходи.

Смятате ли, че инвестициите могат да помогнат за намаляването на тази цена?

Инвестициите създават повече работни места, въпреки че перспективите за ръст през следващата година са по-малки, отколкото преди няколко години. Да се надяваме, че ситуацията ще се подобри. Освен това добре ориентирани социални програми трябва да облекчат социалната цена, включително активни програми за пазара на труда и помощи за най-бедните.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.