Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Преговорите между САЩ и Северна Корея приключиха без резултат

0 коментара

Преговорите в Пекин между САЩ, Северна Корея и Китай за преодоляване на кризата около севернокорейските ядрени програми приключиха тази сутрин, предаде Синхуа.

Тристранните преговори по севернокрейския ядрен проблем в Пекин трябваше да продължат и днес, но завършиха по-рано. Като се позовава на източници от Вашингтон, Ройтерс подчертава, че този първи кръг от преговорите е завършен, но преговорите не са прекратени.

Синхуа цитира говорител на китайското външно министерство, според когото трите страни са работили по намирането на мирен изход от кризата. Американският помощник-държавен секретар Джеймс Кели, севернокорейският пратеник Ли Гун и ръководителят на китайската делегация са се ръкували в края на преговорите, подчерта в интервю говорителят на китайското външно министерство Лю Цзянчао.

Въпреки предпазливите оценки и недомлъвките още вчера стана ясно, че преговорите не са довели до пробив.

Пхенян твърди, че има ядрено оръжие

Източници от администрацията на американския президент Джордж Буш съобщиха снощи, че на преговорите в Пекин севернокорейците са заявили, че разполагат с ядрено оръжие.

Представител на Северна Корея в тристранните преговори в Пекин признал, че страната му притежава ядрени оръжия и предупредил, че Пхенян може да ги използва, съобщиха осведомителните агенции.

Дали Северна Корея ще изпитва, изнася или използва бомбите си, зависи от действията на САЩ, заяви корейският представител Жи Гун пред помощник-държавния секретар на САЩ Джеймс Кели, който ръководи американската делегация на преговорите в Пекин.

Същевременно говорителят на Държавния департамент Ричард Баучър заяви, че съобщението за притежаваните от Северна Корея ядрени оръжия не е било неочаквано за САЩ.

През последните няколко години САЩ нееднократно предупреждаваха, че Пхенян вероятно разполага с ядрено оръжие, посочи Баучър.

В съобщението на външното министерство на КНДР, разпространено тази сутрин от официалната агенция КЦТА, се посочва, че Пхенян направил ново "категорично" предложение за подобряване на отношенията му с Вашингтон.

В отговор американците прибягнали до старата си теза, че преди да има преговори, Пхенян първо трябва да изостави ядрената си програма, съобщава КЦТА.

Буш: Северна Корея отново подхвана старата игра на шантажиране

Американският президент Джордж Буш определи последното развитие като връщане към практиката на шантаж.

Северна Корея отново подхвана старата игра на шантажиране, заяви американският президент Джордж Буш в интервю за американската телевизия Ен Би Си, цитирано от АФП. Нямам търпение да разбера каква ще е реакцията на Пекин на обидата, която му бе нанесена от Пхенян, тъй като Китай също смята, че на Корейския полуостров не трябва да има ядрени оръжия, посочи американският президент.

Това е удобен случай да кажем на Северна Корея, че няма да се оставим да бъдем заплашвани, каза още Буш.

Съобщенията, че севернокорейците са признали по време на преговорите, че притежават ядрени оръжия предизвикаха реакциите на Сеул и Токио.

Говорител на южнокорейското правителство се опити да омаловажи липсата на напредък в преговорите по ядрената програма на Пхенян като заяви в Сеул, че би било неправилно да се каже, че проговорите в китайската столица са се провалили, тъй като никой не е очаквал резултати от тях

Японският министър на външните работи Йорико Кавагучи заяви, че Северна Корея не бива да притежава такива оръжия. Тя същевременно подчерта, че конфликтът трябва да бъде решен с мирни средства. Министърът на отбраната Шигеру Ишиба каза, че твърденията на КНДР не са изненада, но могат да бъдат коментирани само ако се окажат верни, предаде Ройтерс. ИТАР-ТАСС цитира думи на Кавагучи, според която в момента Токио не може да потвърди дали Пхенян притежава наистина ядрени оръжия.

Руската агенция цитира и отбранителното министерство в Сеул, което заявило, че проверява заедно със съюзниците от САЩ дали комунистическият Север наистина е станал ядрена сила, както твърди.

Експерт по севернокорейските въпроси от сеулския университет Донкут изрази съмнения, че Пхенян наистина е успял да преработи изразходваното си ядрено гориво в оръжеен плутоний. По думите му наблюденията от американски сателити върху ядрените инсталации в Северна Корея не са установили наличие на такова преработване, предаде АП.

Съгласно споразумение между САЩ и Северна Корея от 1994 Пхенян се задължи да спре ядрената си програма, а САЩ да доставят и построят два ядрени реактора, чиито продукти не могат да се използват за оръжейни цели.

Япония и Южна Корея трябваше да финансират сделката. Построяването на реакторите обаче се забави и междувременно Вашингтон, съгласно споразумението, допълваше енергийните нужди на Северна Корея с доставки на мазут.

В каря на миналата година след посещение в Пхенян заместник-държавният секретар на САЩ Кели съобщи, че Северна Корея е признала, че продължава работата си по ядрена програма.

Това предизвика спиране на доставките на мазут и ескалация на обстановката на Корейския полуостров.

Първоначално Пхенян не оспори, че е запазил активна ядрена програма, след това отрече, че такава информация е била давана на Джеймс Кели.

В началото на 2003 г. севернокорейските власти оповестиха шумно, че пускат ядрения си реактор в Пьонбьонг и че се оттеглят от договора за неразпорстранение на ядрено оръжие.

Малко преди това от Пхенян бяха изгонени двамата инспектори на МААЕ, които бяха там, за да контролират спазването на споразумението от 1994 г. за спиране на ядрената програма на КНДР.

Западните наблюдателите смятат севернокорейския лидер Ким Чен Ир за непредсказуем и обхванат от параноя, че САЩ готвят нападение и сваляне на режима му.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.