Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Преговорите по статута на Косово могат да започнат след 2 години, заяви Щайнер

0 коментара

"Преговорите за окончателния статут на Косово ще започнат след около две години."Това заявява ръководителят на Гражданската администрация на ООН за областта Михаел Щайнер в интервю за прищинския вестник Коха диторе. Албанските медии в Косово придават огромно значение на това изявление.

Визираното от Щайнер време за начало на тези преговори съвпада с изтичането на срока на Белградското споразумение. Според него Югославия се трансформира в съюз Сърбия и Черна гора, като след три години всяка от републиките може да поиска независимост.

Въпросът за статута на Косово влезе с нова сила в дневния ред на областта, след като стана ясно, че в проекта за конситуция на Сърбия и Черна гора, Косово остава в рамките на новата федерация като автономна единица.

Албанските политици смятат, че приемането на тази конституция ще капсулира сегашната ситуация и засилиха натиска за отделяне на Косово.

Представителите на европейските институции настояват, въпреки стремежа на Черна гора към самостоятелност, да се запази целостта на държавата-наследничка на Югославия, опасявайки се, че нейният разпад може да провокира процеси на роене в региона и нови сътресения, свързани най-вече с Косово и Македония, тъй като според Резолюция 1244 на Съвета за сигурност ООН Косово е част от Югославия.

Досега никой - нито представителите на международните институции, нито официален Белград, не се ангажираше с позиция за бъдещия статут на областта и какво става с нея, ако федерацията се разпадне. Единствено лидерите на албанската общност в Косово имат конкретна и неизменна позиция - независимост.

Говорителят на ЮНМИК Сюзан Мануел вчера уточни, че преди да се премине към каквито и да било преговори за статута на Косово, преходните институции - президент, парламент, правителство, чийто мандат също изтича след около две години - трябва да станат многоетнически и да функционират на демократичен принцип. Необходимо е също така да се гарантира сигурността в областта, връщането на бежанците, интеграцията на малцинствата и икономическото развитие. Нужно е и започване на диалог с Белград.

Косовският политически анализатор Батан Хаджия смята, че в посоченото от Мануел няма нищо ново, защото онова, което изисква международната общност, е в основата на демокрацията.

Важно е, че разговорите ще започнат след две години, но кога ще завършат никой не знае - нито албанците, нито сърбите, нито ООН, посочва Хаджия и добавя, че ключовите проблеми за международната общност са Ирак, Иран и Близкият изток и чак когато те бъдат решени, ООН ще се обърне към Косово.

Според албанския политолог диалогът за статута на областта ще премине през три фази. Първата ще бъде началото на разговорите между сърби и албанци, втората - регионален подход към проблема Косово, а при третата на ход ще бъде международната общност. Тя ще прецени какво могат да направят балканците с този диалог и накрая ООН ще реши съдбата на областта.

Хаджия изключва възможността за окончателния статут на Косово да преговарят Белград и Прищина, защото това би означавало разделяне на областта. Хаджия отбелязва и факта, че светът в този момент е определено за процесите на интеграция, а не на дезинтеграция, която би рефлектирала негативно върху Босна, Македония, Хърватия и, разбира се, Югославия.

Партията на президента на Югославия Воислав Кощуница - Демократическа партия на Сърбия /ДПС/, веднага реагира на изявлението на Щайнер. В официално публикуваното ѝ становище се казва, че с изявлението си ръководителят на ЮНМИК окуражава онези сили в Косово, които водят отцепническа политика, пречат на изграждането на многоетническо общество и на завръщането на сърбите в областта. Според ДПС Щайнер предрешава независимостта на Косово, на което няма право.

Оливер Иванович, един от лидерите на косовските сърби и депутат в парламента на областта, е убеден, че целият процес около изясняването на статута на Косово ще продължи много по-дълго и че е трудно дори за Щайнер да прецени точно кога ще започнат преговорите по въпроса. Иванович пояснява, че всичко зависи от това как ще се развива ситуацията в областта и колко успешна ще бъде мисията на ООН. Според него основните ѝ задачи са сигурност и свобода на движение в Косово на представителите

на всички етнически общности, завръщане на бежанците, борба с организираната престъпност и сътрудничество с Трибунала в Хага.

Преди това да стане факт, разговорите за статута на Косово не могат да започнат. "Аз не съм такъв голям оптимист като Щайнер. Мисля, че ще минат поне пет, шест, дори повече години до началото на тези разговори, а краят им може да бъде и след десет години", заключава Иванович.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.