Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Премиерът дава правителственият самолет за "благодатния огън" от Йерусалим

Църквата се отказа да лети, заради ограниченията в Израел във връзка с Covid-19

8 коментара
На 1 май 2021 г. благодатният огън пристигна на летище "София" с правителствения "Фалкон". Той бе донесен от врачанския епископ Григорий. сн. БГНЕС

Кабинетът е готов да съдейства на православната ни църква, като осигури правителствен самолет за пренасянето на "благодатния огън" от Йерусалим. В уверение на това премиерът Кирил Петков е изпратил писмо до патриарх Неофит, съобщи правителствената информационна служба.

Поводът е решението на Светия синод да не пътува тази година на Велика Събота за пренасянето на свещения огън, което бе обявено в сряда.  Причината за решението са "неблагоприятни обстоятелства", се казва в съобщение на православната ни църква. Главният секретар на Светия синод епископ Герасим поясни пред Mediapool, че са се отказали да пътуват, заради ограниченията в Израел във връзка с коронавируса.

Заради мерките срещу Covid-19 миналата година на българската делегация се е наложило да изчака на летището в Израел и оттам да вземе "благодатния огън". По тази причина сега е взето решение да не се пътува. През 2020 г. отново нямаше българска делегация, като тогава Светия синод реши спестените пари да бъдат дарени за борбата с коронавируса.

От българската патриаршия посочват, че "благодатният огън, съхраняван от миналата година, може да бъде получен в синодалния параклис "Св. цар Борис-Михаил" след 14 часа на Велика Събота (23 април)".

Премиерът обаче "изразява готовността на кабинета да окаже съдействие" за пренасяне на огъня, "считайки че добрата традиция, изградена в годините не бива да бъде прекъсвана", се казва в правителственото съобщение.

В писмото си до патриарх Неофит, Кирил Петков заявява също така готовност за среща със Светия Синод на Българската православна църква. Към момента няма официална позиция на църквата по отправената покана.

"Вдига се абсолютно ненужен медиен шум. Благодатният огън е символ на възкресение и всеки го носи в душата си. Вместо да се хвърлят няколко хиляди лева за пренасянето на свещения огън, парите може да бъдат изразходвани за по-смислени каузи в тези трудни времена на кризи. Поздравявам Светия синод и патриарх Неофит за решението да не се пътува до Йерусалим", коментира Горан Благоев, публицист в телевизия "Евроком", който следи от години дейността на църквата ни.

Пренасянето на "благодатния огън" от Йерусалим е обичай от последните години. Църквата го уважава като традиция, но нищо фатално няма да се случи, ако не бъде разнасян тази година заради ситуацията в света.

Преди времето на появата на авиацията, преди утвърждаването на традицията "благодатният огън" да пътува със самолет, запалването му на Велика събота е ставало във всеки храм от кандилото на светата Трапеза. Това се правеше и все още се прави в повечето православни храмове по света и у нас.

В България за първи път "благодатен огън" се донася едва от 2004 г., като от тогава традицията се спазва. Единственото изключентие е 2020 г., заради коронавируса.

Прието е да се смята, че "слизането на благодатния огън е чудо", което става всяка година на Велика събота - денят преди най-големия празник на православните Възкресение Христово.

"Възкресение Христово" се казва и храмът, построен върху светия гроб Господен в Йерусалим, където в този ден се случва чудото със запалването на огъня. През вековете, от както е утвърдена тази традиция, тя се прави по един и същи начин.

Според православните християни свещеният огън се запалва по свръхестествен начин. Огънят възниква над Божи гроб като стълб от синя светлина, от който патриархът запалва свещи. Понякога се запалват спонтанно свещите и лампите около църквата. Патриархът изнася огъня пред църквата, откъдето вярващите го разнасят.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. SILENCE
    #8
    Отговор на коментар #6

    Как Петков да накара пътнически самолет да пътува по единичен маршрут като случаен превоз, БЕ, к.а.т.ил? Реакцията на църковните другарЕ е просто шеметна - Ковид ограничения ... А нали твърдяха, че хората могат да целуват иконите, без да се разболеят, защото ги пазел Господ точно във вихъра на най-големите ограничения? Сега се оказва, че Господ не пази посредниците си и затова те отказват да донесат Светлината за миряните. НЕкакЪви миряни ...

  2. milan
    #7

    Църквата държи на Борисов.

  3. Liberal
    #6

    Добър опит за пиар на Киро. Ще е добре да се донесе огъня, разбира се. Не може ли да се измисли по-обикновен вариант, като например огънят да бъде пренесен на обикновен пътнически самолет от Израел до нас? Не е важен превозвача, огънят и вярата са важни!

  4. Will Amorosian
    #5

    5. Замяна, кафе, лимес, насрещен огън, мистификация.

  5. Dante Alighieri
    #4

    Комунисти коментират религията, безценно!

  6. Козин Човков
    #3

    Жалко...поддадоха се на простотията и безпочвените суеверия.

  7. перо
    #2

    То пък се оказа,че натегането е на ветъра и огинот ще си го изтъркаме на местна почва!

  8. .text
    #1

    Айде и тея... Финансират религиозните си заблуди/хобита с мои пари

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.