Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Премиерът призна, че липсва координация в кабинета срещу престъпността

0 коментара

Министър-председателят Симеон Сакскобургготски призна, че често липсва координация между действията на различните министри в неговото правителство. В началото на новия политически сезон премиерът не можа да опровергае заключението на дясната опозиция, че масовите убийства и престрелките са резултат в голяма степен от разнобоя и липсата на координация в действията и мерките срещу организираната престъпност, както и липсата на единомислие за хода на съдебната реформа.

Дясната и лявата опозиция предупредиха управляващото малцинство на НДСВ и ДПС, че няма да допуснат извънредно законодателство и ограничаване на лични права и свободи в България заради неспособността на кабинета на Сакскобургготски да се справи с организираната престъпност и да защити гражданите от тероризъм.

Първата новина от София в деня на откриването на политическия сезон след лятната ваканция бе свързана с убийството на полицай, озовал с на едно място с нарочен за екзекуция гангстер. Пред журналисти премиерът изказа съболезнования с думите "всяка жертва е много тежка, особено на служител на реда".

Поредният показен разстрел стана и пореден повод за главния прокурор Никола Филчев да прехвърли изцяло върху парламента вината за провала в битката срещу престъпността, обяснявайки, че липсва ефективно законодателство срещу организираната престъпност.

Симеон поиска помощ от опозицията и гражданското общество

На прага на последната година от мандата и пред опасността заради престъпността България да забави членството си в ЕС, Симеон изтъкна пред Народното събрание, че приоритет за управляващите от НДСВ и ДПС ще бъде продължаването на реформата в съдебната система. Той обаче подчерта, че без опозицията и подкрепата на обществото това ще е невъзможно.

ДПС ще търси баланс за спазването на човешките права

България трябва да успее да покрие всички условия за подписване на присъединителния договор, има воля и ресурс да отговорим адекватно, включително и на критиките във връзка с глава "Правосъдие и вътрешни работи", посочи зам.председателят на ДПС Лютви Местан. При предстоящите промени в НПК, коалиционните партньори на НДСВ увериха, че ще пледират "за намирането на баланса на принципите за ефективно противодействие срещу престъпността и спазване на човешките права".

"Както и досега, очаквам консенсусът по тази цел между парламентарно представените политическите сили, с активната подкрепа на гражданското общество, да доведе до убедителни резултати", заяви министър-председателят. Така той повтори тезата си, че гражданите трябва да съдействат на институциите, за да се преборят с бандитите.

Симеон изтъкна, че е необходимо съдебната реформа да бъде доведена докрай, не само заради ангажиментите, произтичащи от присъединяването на България към ЕС, но и за осигуряването на сигурност за гражданите: "Обществото иска, а ние трябва да чуем какво иска обществото - справедлива съдебна система".

Премиерът отбеляза, че Министерският съвет ще предложи на парламента да обсъди и приеме законопроекти за промени в Наказателния кодекс, в Наказателно-процесуалния кодекс и в Гражданско-процесуалния кодекс. Предстои да бъде приет окончателно и законопроектът за отнемане в полза на държавата на имущество, придобито от престъпна дейност. Законът "Петканов", многократно редактиран и усъвършенстван, ще бъде приет, въпреки критиките на бизнеса, че може да послужи на всяко едно управление за репресии.

Премиерът не подкрепи исканията на Филчев и Борисов

Една от непреходните ценности е свободата на индивида и ако има ограничения, те трябва да бъдат по силата на закона и да служат на обществото за неговата сигурност, здраве и морал, заяви обаче министър-председателят пред депутатите.

В кулоарите, Симеон каза пред журналисти, че "не е редно да се ограничават правата на гражданите, но всяко нещо, което е законосъобразно и което е проява на европейските закони, е положително". Така Симеон не се ангажира категорично с подкрепа на исканията на главния секретар на МВР ген. Бойко Борисов и главния прокурор Никола Филчев да има специален закон за борба с организираната престъпност. Идеята бе отхвърлена и от министъра на правосъдието Антон Станков, и от председателя на парламента Огнян Герджиков. Станков не прие и искането вътрешният министър да разрешава подслушване до 72 часа без разрешение на съда при опасения от тероризъм.

В отговор на въпрос за противоречието между МВР и министерство на правосъдието, Сакскобургготски каза, че е добре осведомен за това, което се прави и за усилията, които се полагат, за да има координация между МВР и съдебната система. "Често тя не е налице, но се действа", увери той и вметна, че понякога впечатленията, които се създават, и публикациите в медиите не дават точната картина.

Главният прокурор: Виновен е парламентът

"Законовата оръжейница" на България за борба с организираната престъпност е празна, заяви главният прокурор Никола Филчев, който прехвърли цялата отговорност за провала в сектора за сигурност върху депутатите. След среща с главния секретар на МВР по повод убийството на полицая, Филчев се позова и на заключенията на евроекспертите в критиките си към парламента. По думите му, във всеки доклад на Брюксел като червена нишка минава тезата, че България не разполага със законова основа за борба срещу организираната престъпност. "Тази констатация е вярна и затова смятам, че нашите политици най-сетне ще се вслушат в гласа на експертите, на хората, които ежедневно водят борба с престъпността и ще ни въоръжат със законови инструменти за ефикасна борба с организираната престъпност", заяви Филчев.

Той каза още, че преди десетина години във всички западноевропейски държави са приети такива пакети от законови мерки за борба с организираната престъпност, което е ново социално явление и за България. Със сегашния НПК не можем да се борим с нея, бе категоричен главният прокурор.

Според него са необходими промени в НПК и НК, в закона за специалните разузнавателни средства, в закона за мерките срещу изпиране на пари, в закона за финансовия контрол и в закона за съдебната власт. Филчев повтори идеята да се създадат специализирани съдебни състави, които да гледат случаите на организирана престъпност или тероризъм, която бе възприета от министъра на правосъдието Антон Станков без първоначалния ѝ вариант за това да се използват военните съдилища.

В отговор на въпрос главният прокурор каза, че не е запознат с концепцията на новия НПК, който министърът на правосъдието ще представи в четвъртък пред експерти в Брюксел. Той обаче заяви, че "при всички управляващи има законотворческа традиция да се правят закони, за да обслужват ведомствен интерес или на група управляващи, а понякога - и личен интерес". Това е горчивата истина и е основната причина за това състояние на борбата срещу престъпността, коментира Филчев.

Премиерът няма позиция за мястото на следствието

Премиерът избяга от коментар за освобождаването на заместник-министъра на правосъдието Севдалин Божиков, който бе пряко ангажиран с преговорите по затварянето на глава "Правосъдие и вътрешни работи". Заради неизпълнение на ангажиментите по нея се очаква България да получи сериозни критики в доклада на Европейската комисия, който ще бъде огласен скоро. Според запознати, Божиков е жертван заради това, че е поел ангажимент за прехвърляне на правомощията на следствието към дознателите в МВР, срещу което се обявиха шефът на НСлС, главният прокурор, висши съдии и президентът Георги Първанов. Божиков многократно изтъкваше, че е необходимо политическо решение за това дали следствието трябва да остане в съдебната система или да премине към изпълнителната власт чрез промяна в конституцията.

Симеон не изрази позиция за мястото на следствието, защото не бил експерт. Има много юристи и тепърва ще се преценява как е най-удачно да се разреши казуса, каза Симеон. ЕС не ни налага къде да е следствието, но препоръчва като ефективен познатият в европейските държави, според който разследващите органи са заедно с оперативните служби в изпълнителната власт, а не в независимата съдебна система.

ДСБ: Управлението "Сакскобургготски" е свързано с престъпността

Корупцията все повече се институционализира във властта, обявиха от ПГ на ОДС в началото на политическия сезон. Все повече са кървавите разправи по улиците на България. Медийните ходове на министерството на пропагандата, в което се превърна МВР, не могат да скрият безсилието и неадекватността на управлението "Сакскобургготски" и свързаността му с престъпността, посочи председателят на ПГ на ОДС Екатерина Михайлова.

Сред приоритетите на ОДС е да се потърси отговорност от правителството за провала в сферата на сигурността. Ще бъдат отправени серия от актуални питания по темата по време на парламентарния контрол. Депутатите на Костов смятат, че е необходима промяна на управлението, защото проблемът с престъпността е в липсата на силни държавни институции и политическа воля за справяне с престъпността, а не в законите.

Неспособността на управляващите да реализират диалог и да синхронизират мерки в сектора за сигурност принуждава депутатите от партия Демократи за силна България още през септември да организират дискусия между представителите на различните звена на правораздавателните и правозащитни органи. След като ги изслуша, ДСБ ще внесе и свои законодателни промени.

ОДС ще отстоява личните права и свободи на българските граждани срещу ограничения чрез законодателство, което ги репресира, предупреди Екатерина Михайлова. Според ДСБ мерките, лансирани от управляващите, предлагат създаване на "полицейска държава", за да скрият провала на правителството.

СДС призова кабинета да открие убийците на полицая и терориста, взривил бомба в "24 часа"

Показните разстрели, демонстрацията на безнаказаност и незачитане на законите и институциите на Република България от организираната и неорганизираната престъпност станаха ежедневие. Членове на ръководството на МВР обясниха обстойно на българския народ, че това разчистване на сметки между престъпни групи е добре за България. Вчера обаче при такова разчистване на сметки беше убит полицай, посочи СДС в декларация, огласена в началото на политическия сезон. В текста се отбелязва и извършения ден по-рано атентат и отправената заплаха срещу вестник "24 часа".

"Тези нагли актове са посегателство не само срещу свободата на словото, но и срещу реда и сигурността и демократичните устои на държавата", посочват от СДС. Партията настоява МВР и правителството не само да поемат отговорността за безпрецедентната престъпност, но и да предприемат незабавно всички мерки за откриване и наказване на извършителите.

Реформата в съдебната система също ще е сред приоритетите на СДС в парламента, но и сините посочиха, че няма да подкрепят ограничаване правата на гражданите. Според тях, приключването на съдебната реформа чрез приемане на извънредни закони е израз на неспособността на правителството да се справи с проблема.

СДС не подкрепя и опита на правителството да заобиколи конституцията като прехвърли правомощията на следствието към дознателите в МВР само чрез промени в НПК.

БСП: В страната се води невиждана гангстерска война

Според лидера на социалистите Сергей Станишев в момента в България е избухнала най-голямата, невиждана гангстерска война.

Правителството на НДСВ и ДПС не успя да предложи ясна концепция за борба с организираната престъпност и корупцията, а премиерът продължава да мълчи по тези проблеми, въпреки че европейските експерти са остро критични. Всичко това реално може да отложи членството на страната ни в Европейския съюз, отбеляза в речта си председателят на ПГ на Коалиция за България Сергей Станишев.

Той също отбеляза видимия разнобой в кабинета - МВР лансира идеи за справяне с престъпността, които министърът на правосъдието оборва. Станишев не определи позицията на социалистите по спора.

Жалко е, че и днес отпуснахте юздите на политическата вражда, и че когато обществото видимо се модернизира, партийните щабове произвеждат конфронтация, заяви в отговор на опозицията лидерът на ПГ на НДСВ Станимир Илчев. "Вредно е да казвате на бялото черно, прекалено често вашата политика може да се определи като политика на заявките - за сила, за капацитет и за зрелост, а всъщност заявки за власт", посочи той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.