Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Препирни в Народното събрание за 9 септември

46 коментара
Препирни в Народното събрание за 9 септември

БСП предизвика спорове в Народното събрание в петък с предложението си депутатите да отдадат почит на жертвите покрай 9 септември 1944 година, когато в България се установява 45 годишен комунистически режим. Предложението на червените за едноминутно мълчание не бе прието.

В самото начало на заседанието Янаки Стоилов (БСП) поиска отбелязване на годишнината. По думите му ”това е един необикновен ден в българската история”.

”Това е дата, която е следствие от участието на България във Втората световна война, дата, в която много хора са вложили своите амбиции за промяна не само в политическия, но и в социалния строй на страната”, каза Стоилов и допълни, че датите, които са разделителни, трябва да носят мъдрост.

ДСБ и ”Атака” възразиха срещу предложението. Павел Шопов ("Атака") обясни, че не може да се удовлетворява всяко искане за почитане на едно или друго събитие, особено, когато става въпрос за не безспорни въпроси.

Веселин Методиев (ДСБ) от своя страна припомни, че Народното събрание вече е изразило своята негативна оценка към тази дата. В декларацията на 39-тото Народно събрание се казва, че депутатите осъждат комунистическия режим, установен на 9 септември и отдават почит на жертвите му. Той припомни, че в тази позиция на парламента 9 септември се окачествява като дата на която е извършен военен преврат.

”Нямате основания да дразните цялата зала с такива искания, поставяте колегите от ГЕРБ в неудобната ситуация да се чудят как да отговорят на едно нахалство, защото това правите вие, правите провокации”, каза Методиев.

Председателят на Народното събрание Цецка Цачева се съгласи и заяви, че българските парламентаристи трябва да се търсят обединителни дати, а не разединителни. ”Докато датата 9 септември не е безспорна и затова не смята че трябва да има едноминутно мълчание”, обясни тя.

Депутатите от БСП настояха, че предложението им е за почитане на жертвите и на двете страни в конфликта, както и че на 9 септември България е прекратила сговора си с фашистка Германия. Тази трактовка не бе приета и заседанието на Народното събрание продължи без едноминутно мълчание.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

46 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #46

    Да не забравяме, че Съветският Съюз обяви война на България на 6 септември 1044 г. - три дни преди възстанието на Девети Септември. България не е обявявала никога война на Съветския Същз, както знаем, нито е изпращала войски на Източния Фронт. А що се касае до Чърчил, той след войната държа една реч и каза: "Абе май заклахме погрешното прасе". Ама и на него акъла му дойде късно.

  2. Сандокан
    #45
  3. Анонимен
    #44

    Днес на язовир "Копринка" до Казанлък в 10 часа се събират националните предатели на България. Българите с руско самосъзнание. Проклети да са!

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #43
  5. Анонимен
    #42

    Най-малко Рузвелт може да бъде даван за пример за положителен пример за държавник. Същият този,който предаде на масовия убиец Сталин половината Европа,включително Полша и Чехия,които веднъж бяха прегазени от Хитлер. И техните ли държавници пратени по затворите или избити от комунистите бяха съюзници на германците. А защо например ръководителите на Финландия,съюзник на Германия не бяха съдени и избити ? Същият този Рузвелт обаче извърши едно още по-гнусно дело-това да предаде на Сталин,намиращите

  6. Анонимен
    #41

    По тази логика -вероломно ли е обевяването на война от страна на СССР срещу Япония.....м.юли 1945г.

  7. perdah
    #40
  8. Анонимен
    #39

    С едно нещо от мнението на анонимен от15.13 не мога да се съглася.Датата 9.09 не е срамна,тя е ЧЕРНА дата в националната ни история.Не е срамна а е черна,защото сме окупирани от една чужда,вражеска армия,която след окупацията поставя на власт своите слуги.Една дата,която превръща просперираща България в бантостана който сме сега.Срамно е че все още се намират национални предатели-комунисти,за които тази трагична дата е празник.За тях перефразирана,фразата на Ленин "Плюл съм на Русия,аз съм болшевик" е "Плюли сме на България,ние сме комунисти"

  9. Анонимен
    #38

    Неутралната България? Нека се позовем на фактите. Ето какво казват най-великите водачи на Запада по онова време.
    Франклин Рузвелт - президент на САЩ - "Тези които управляват България сега, не ще я управляват когато войната свърши, но ще бъдат съдени като криминални престъпници за многобройните си безчинства".
    У.Чърчил - премиер министър на Великобритания- "Престъпните български управници около царя и след неговата смърт изцяло по свой почин извършиха ужасни дела в Гърция и Югославия,но не по-малко

  10. Анонимен
    #37

    Тука комунизъм никога не е имало. Нито демокрация. А само феодали и селяни.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.