Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Превенцията на стотици хиляди българи в риск от диабет се подценява

0 коментара
Инвестициите в превенция и скрининг в краткосрочен план са високо, но в последствие се отплащат, коментираха специалисти по повод Световния ден на диабета – 14 ноември.

По данни на международната диабетна федерация в България има над 519 хил. души с диабет, а над 140 хил. са засегнати от заболяването, но не знаят и не се лекуват. Същевременно около 4% от хората в България или 260 000 души страдат от предиабет и попадат в една от рисковите групи за развитие на заболяването, но за тях липсва адекватна превенция.

Официално включените в групи с рискови фактори за развитие на диабет тип 2 у нас са 180 726 души, като от тях 3 612 имат много висок риск за развитие на заболяването.

Ето защо усилията на здравните власти трябва да бъдат насочени към по-категорични мерки за скрининг и профилактика на заболяването, което засяга 1 на 10 души в глобален мащаб и придобива характера на епидемия. Тези данни бяха изнесени от специалисти по повод Световния ден на диабета – 14 ноември.

Кой е в риск от развитие на диабет

"Рискови за развитие на диабет са хората над 45 години, такива с фамилна обремененост, хора със съдови болести, метаболитен синдром, високо кръвно, висок холестерол, заседнал начин на живот, жени с поликистозни яйчници или такива, развили гестационен захарен диабет през бремеността.

Всички тези пациенти би трябвало да преминават през скрининг веднъжт на всеки 3 години с измерване на кръвната захар на гладно или ако имат повече от два рискови фактора, то тогава трябва да се изследват всяка година", обясни д-р Явор Асьов, ендокринолог в Александровска болница.

Той посочи, че при един родител с диабет тип 2 рискът от развитие на диабет е 1 на 7, а при двама родители с диабет - 1 на 2.

Усложненията

Д-р Асьов посочи, че усложненията се развиват още в предиабетно състояние и затова ранната диагностика е много важна. "Усложненията са пряко обвързани не само с ранната диагноза и превенцията, но и с контрола над болестта: поддържането на кръвната захар в нормални граници.

Какво представлява предиабетът

Предиабетът е гранично състояние, в което нивата на кръвната захар са по-високи от нормалните ( между 5.7 и 6.4%), но не толкова високи, че да бъде поставена диагноза Диабет Тип 2. Въпреки че предиабетът е обратимо състояние, 50% от хората, диагностицирани с него има вероятност да развият диабет Тип 2 през следващите пет до 10 години.

Хората в състояние на предиабет имат: 15% по-висок ръст от развитие на сърдечно-съдово заболяване; 16% по-висок риск от коронарна артериална болест; 14% по-висок риск от инсулт; Много от тези пациенти имат недиагностицирано бъбречно заболяване; Повишен риск от заболяване на очите.

Диабетът е първа причина за нетравматична ампутация, първа причина за слепота, първа причина за терминална бъбречна недостатъчност и увеличава над два пъти риска от развитие на съдови болести. И това е само част от глобалната тежест на това заболяване", каза д-р Асьов.

Контрол на диабета

Добрият контрол на диабета се изразява в поддържане на нормални стойности на гликирания хемоглобин (<7%) и кръвната захар на гладно (4-6.1 mmol/l) и след хранене (<7.8 mmol/l), както и в избягване на драстично понижаване на кръвната захар, контрола на кръвното налягане и липидите и контрола на теглото и индекса на телесна маса. Всяко понижаване на стойностите на гликирания хемоглобин с 1% намалява риска от усложнения като инсулт (12%), инфаркт (14%), сърдечна недостатъчност (16%) и ампутации (43%).

Инвестициите в превенция се отплащат

С 5 млн. смъртни случая в глобален мащаб годишно диабетът всъщност е много по-смъртоносен от други социално значими заболявания като ХИВ/СПИН, туберкулоза, малария.

"Не е достатъчно да лекуваме едно заболяване добре. Трябва да го откриваме навреме, да го диагностицираме прецизно, да използваме най съвременните методи за лечение и на първо място: да живеем така, че да се разболяваме по-късно или изобщо да не се разболяваме", каза Деян Денев, изпълнителен директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM).

Според Денев хората с установени рискови фактори за развитие на диабет у нас не се диспансеризират и наблюдават достатъчно добре. Той посочи, че те би трябвало да се насочват към консултации със специалист по-често и да бъдат наблюдавани по-активно.

"Инвестицията в профилактика и скриниг може да изглежда на първо четене висока и да достигне десетки милиони левове. Ако започнем да лекуваме тези 140 000 души, които не знаят че имат диабет, това ще повиши разходите в краткосрочен план. Но в средносрочен и дългосрочен план това ще намали ръста на разходите за здравеопазване и политиците трябва да го знаят", посочи Денев.

Безплатни прегледи и изследвания

По повод Световния ден за борба с диабета редица лечебни заведения в страната организират инициативи с безплатни изследвания и консултации.

УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ“ обяви безплатни консултации за хора с диабет и риск от развитие на диабет. Тази година акцентът в кампанията на ИСУЛ е предиабетът. Специалистите от лечебното заведение посочват, че за разлика от други заболявания, които имат ясни проявления и за които пациентите търсят помощ, нито диабетът, нито предиабетът имат симптоми. В повечето случаи хората съвсем случайно разбират, че нивото им на кръвна захар е опасно повишено. Затова специалистите съветват поне веднъж годишно всеки да си изследва нивото на кръвната захар.

Консултациите в ИСУЛ се провеждат на 14 и 15 ноември 2023 г. в кабинет 214 (в приемно-консултативния сектор на болницата) между 12:00 и 16:00 часа. По време на прегледите се измерват кръвна захар и показатели на телесна маса и ще се получат препоръки за лечение и диета.

И други лечебни заведения в София и страната обявиха безплатни изследвания на гликиран хемоглобин за хора в риск от диабет тип 2 през ноември. Те са част от кампанията "Не чакай диабета, изследвай се днес!“, която се организира от Института за здравно образование със съдействието на единствения у нас Център за превенция на диабета, намиращ се "Александровска“ болница, както и в още 11 лечебни заведения.

От днес започват изследванията в София. В кампанията ще участват: УМБАЛ Александровска, МВР болница, ДКЦ 2,ДКЦ 11,МЦ „Борола“, МЦ „Младост Мед“, МЦ "Виталис“.

Записването е онлайн на www.healthedu.eu. На гореща телефонна линия -  070010126 (на цената на градски разговор, според тарифния план за мобилни мрежи), ще се дава информация на пациентите как да се запишат и как да се подготвят за изследването.

Изследването на гликирания хемоглобин е по-информативно и точно за поставяне на диагноза, отколкото инцидентното измерване на кръвната захар, защото дава информация за нивата на кръвната захар 2-3 месеца назад. Не се извършва на гладно, което е допълнителен плюс за пациента. За изследването се ползва капка кръв от пръста.

Профилактичните прегледи в числа

По данни на Здравната каса само за изминалата година 366 000 души в България са потърсили помощта на своя личен лекар заради съмнение за диабет, а 221 000 са били прегледани от специалист-ендокринолог. Най-много първични прегледи при личен лекар с диагноза "неинсулинозависим диабет“ са проведени в София – 96 000, следвани от Пловдив – 64 000, Варна – 34 000, Бургас и Стара Загора – по 25 000.

В същото време през 2022 г. само 41% от здравноосигурените над 18 години са се обърнали към общопрактикуващ лекар за извършване на профилактичен преглед. 180 726 души от тях са включени в група с рискови фактори за развитие на захарен диабет тип 2, като от тях 3 612 имат много висок риск за развитие на заболяването. 

Посланието на инициативата е към онези, които нямат диабет, но рискуват да го развият, ако не променят начина си на живот. Ще бъдат записвани за изследване хора над 18 години, които попадат в рисковата група: с диабетно болни в рода, наднормено тегло, затлъстяване в областта на талията и корема, високо кръвно, претърпян съдов инцидент – инсулт или инфаркт, със симптоми, наблюдавани при диабета – постоянен глад, жажда, често ходене по малка нужда, внезапно отслабване на тегло, или прекомерно наддаване. Ако имате близки с диабет или някой от описаните фактори – не чакайте, а се запишете за изследването.

Превенция на диабета

Превенцията на диабета е възможна с промяна на начина на живот, като се препоръчва загуба на тегло с 5-10% и физическа активност от 150 минути седмично с интензитет на бързо ходене поне 5 дни в седмицата. Диетата е добре да включва хранене поне 4 – 5 пъти дневно, консумация на храни с високо съдържание на фибри и нисък гликемичен индекс (пълнозърнест хляб, ябълки, кафяв ориз, манго и др.), плодове, зеленчуци, риба, ядки, прием на течности без съдържание на калории.

Важно е да се избягват масло, червени и мазни меса, джънк фуд. Като част от промяната в стила на живот, ендокринологът препоръчва използване на техники за лека термична обработка на храната, въглехидратно броене и изграждане на навик за четене на съдържанието на продуктите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.