Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Преждевременно изтеглянето на ООН от Косово застрашава стабилността на региона

0 коментара

Главният администратор на ООН в Косово Михаел Щайнер за първи път вчера очерта стратегията за изтегляне на мисията на световната организация в югославската провинция, но предупреди, че едно прибързано изтегляне на международните сили от Косово би могло да подкопае регионалната стабилност, предаде Ройтерс.

Германецът Михаел Щайнер постави редица срокове за новото временно косовско правителство и каза, че тези срокове трябва да бъдат изпълнени преди да дойде времето да започне да се решава дали областта ще остане част от Югославия или ще стане независима.

На открито заседание на Съвета за сигурност на ООН тази нощ Щайнер изрази загриженост, че бюджетът на ООН за Косово може твърде бързо да бъде изчерпан.

След маратона, който пребягахме в Косово от 1999 г. насам, ще бъде трагично да се препънем, тъй като приближаваме финиша, заяви Щайнер.

"Запомнете - едно стабилно Косово е ключът към стабилността в региона. Колкото повече помощ ни давате сега, толкова по-бързо ние ще можем да намалим разходите и международните служители, каза Щайнер.

Щайнер заяви, че сега, когато Милошевич е пред трибунала в Хага по обвинения във военни престъпления, с новото правителство в Белград и временното правителство създадено в Косово, е време Косово да продължи да създава правителствените институции, да развива икономиката, да прилага правовия ред и да окуражава косовските сърби да се завърнат по домовете си.

Генералният секретар на ООН Кофи Анан в доклад до Съвета за сигурност подкрепи посланието на Щайнер.

В доклада се казва, че сегашните разходи по мисията на ООН не могат да бъдат поддържани безкрайно, но твърде ранното дезангажиране би могло да доведе до вакуум във властта и до нестабилност, които може да бъде изпълнени с организирана престъпност и екстремизъм.

Постепенният трансфер на отговорността от ООН към временното правителство "ще ни доближи до етап, в който ще настъпи времето да започне политическият процес, целящ да определи бъдещия статут на Косово", каза Щайнер.

Той обаче предупреди да не се избързва с въпроса за окончателния статут на провинцията, изтъквайки, че жителите на Косово преди всичко искат работни места и сигурност. Това са въпросите, които първо трябва да бъдат решени, каза Михаел Щайнер.

Сръбският вицепремиер Небойша Чович заяви пред Съвета за сигурност от името на Белград, че новото правителство на Косово трябва да удвои усилията си, за да гарантира сигурността на сръбското малцинство и да позволи на бежанците да се завърнат по домовете си.

Припомняйки, че в резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН юни 1999 г. пише, че за Косово е предвидена значителна автономия, Чович заяви, че това не означава моноетническа общност, оградена с голяма стена от страните и народите от региона, тъй като това би било опасен прецедент, драматично би увеличило несигурността на Балканите и би довело под въпрос интеграцията на региона и неговото включване в континенталното обвързване, съобщи ТАНЮГ.

"Значителната автономия" виждаме като част от демократично уредената и стабилна държавна общност Сърбия и Черна гора, която, интегрирана в регионалните и европейски организации, ще бъде фактор за балканския мир и спокойствие, каза Чович, цитиран от ТАНЮГ.

След заседанието Чович заяви, че е доволен, че членовете на Съвета за сигурност са се съгласили, че е твърде рано да се мисли за окончателния статут на Косово. Само след като животът стане нормален за всички в провинцията, ние ще можем да се заемем с този въпрос, каза Чович пред репортери.

ООН пое управлението на Косово през юни 1999 г. след 11 седмични бомбардировки на НАТО, целящи да сложат край на кампанията на бившия югославски президент Слободан Милошевич срещу етническите албанци.

Михаел Щайнер стана третият администратор на ООН в Косово през февруари.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.