Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Президентът: Най-добрата почит на Левски са делата

Не бива да допуснем на бесилото да увиснат вярата и мечтата на Апостола за България, заяви Фандукова

14 коментара
България почете делото на своя Апостол на Свободата, сн. БГНЕС

"Днес най-добрата почит към Апостола не са венците, а съзнанието, че не думи трябват, а дела. Че съдбата ни не е в ръцете на неколцина, а в нашите дружни усилия". Това заяви президентът Румен Радев в словото си на церемонията по отбелязването на 146-ата годишнина от обесването на Васил Левски, която се състоя във вторник вечерта пред паметника му в София, вдигнат на лобното му място.

По-рано през деня чествания на делото на Левски имаше в цяла България с поднасяния на венци пред негови паметници, с поклонения в църкви, шествия и туристически поход имаше в цялата страна 

Държавният глава каза, че близо век и половина на тази дата се явяваме на символичен рапорт пред паметника на Апостола, за да му кажем какво става с неговата и нашата България. "Какво става с чистата и святата република? С братството без оглед на вяра и народност? Още ли народната работа стои над всичко или вече просто и казваме политика?", постави въпроси Радев, но не даде отговори.

"В републиката, пише Апостолът, "всекиму ще се държи сметка за делата“. Така ли е днес? "Работим изцяло български и не искаме да се водим по никого извън Българско“, заявява Левски. Но така ли е днес? В бляновете си великият карловец вижда как хората ще избират свободно своите управници и в тази нова България "всичко ще зависи от вишегласието“. Днес и това право е обект на посегателства", каза Радев, непропускайки да жегне управляващите.

"Неговите портрети висят в много кабинети като икони в запусната черква.Но вярата в родината и волята за истина и право са по-силни от всяко униние. С тях един дякон събуди цял народ и го поведе към свободата. Научи ни, че не само времето нас обръща, но и ние него обръщаме. Показа ни, че дори робът може да е свободен, както може и свободният да погуби свободата си, защото това е въпрос на избор. Въпрос на борба", допълни Румен Радев в словото си..

Президентът посочи още, че"неслучайно пред османските власти Левски изрича едни горчиви думи: "Нашите българи желаят свободата, но я приемат, ако им се поднесе в къщите на тепсия“, след което се поклони пред делото на Апостола.

Кметът на София Йорданка Фандъкова заяви, че на мястото, където Левски завършва земния си път още кънтят стъпките му и отекват словата му а, погледът мусепва, тревожи и задължава. По думите я вярата на Апостола събужда и вълнува, задължава и създава.

"Днес, във времето на неспирната показност, на постоянния стремеж към ефектна публичност в потоци от образи и думи - все по-малко държим сметка за тежестта на истината и съдържанието. Думите ни заливат и отминават. И често забравяме да видим кой какво е свършил. “Не думи трябват, а дела”, цитира и Фандъкова думите на Апостола.

"Свободата не е дума, с която да украсяваме желанията си, а работа - всекидневна, тиха работа, която се върши с достойнство и твърдост, не с разточителност, не с хвалби, не с многословие", каза още столичният кмет. По думите ѝ не бива да допуснем на бесилото да увиснат вярата и мечтата на Левски за България.

След тържествените слова пред паметника бяха поднесени венци от представителите на властта. Още то сутринта обаче започна поставянето на цвета от граждани в памет на Апостола под звучите на възрожденски песни и с деца на пост, облечени в опълченски униформи.

В родния град на Васил Кунчев - Карлово, годишнината бе отбелязана с митинг-поклонение. В църквата "Света Богородица", където той е ръкоположен като дякон през 1859 г., бяха отслужени архиерейска света литургия и панихида. След това присъстващите се отправиха към едноименния площад, където по традиция прозвуча есето, посветено на Апостола, получило първа награда в тазгодишния ученически конкурс, предаде БНР.

В Ловеч десетки се включиха в традиционния туристически поход "По стъпките на Апостола" и изминаха разстоянието от Ловеч до Къкринското ханче, където той е арустеван и отведен в София, за да бъде съден. за вечерта е предвидени факелно шествие от катедралата в центъра на Ловеч до паметника на Левски. Шествието ще бъде предвождано от духовници и представители на националното дружество "Традиция", облечени в униформи от времето на българските революционни борби. През целия ден бе свободен входът за музея "Васил Левски" в Ловеч, който съхранява най-голямата колекция от лични вещи на Апостола.

Факелно шествие ще има и в Бургас и в Трън. В крайморския град огнената демонстрация ще прекоси централните улици до паметника му в крайморския парк. Във Враца бе отслужена панихида за Левски в старинния храм "Свето Възнесение", за който има сведения, че е бил посещаван от Дякона по време на комитетските му дела. Според данните като отличен църковен певец той е участвал и в богослужения в този храм.

Перничани отрупаха с цветя паметника на Левски. На почетен караул застанаха представители на местното дружество "Традиция". Възпитаниците на 12-ото основно училище "Васил Левски" рецитираха стихове за своя патрон. Общоградско поклонение имаше и в Радомир.

Годишнината в Търговище беше отбелязана с панихида в храм "Свети Иван Рилски". След църковната служба десетки граждани поднесоха венци и цветя пред барелефа на Апостола на свободата в центъра на града. По време на церемонията ученици от първо средно училище изнесоха музикално-поетична композиция, посветена на революционното дело на Левски.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #14

    айде нЭма нужда дважди-дезертьорът от българските ВВС (нЭкой си (п)рЭЭзидЭнт рАдЭф) да ми се упражнява на гърба на Апостола... ... не затрупвай, СПИНозен руски крепостнико ;-)

  2. Коментарът е изтрит в 14:41 на 20 февруари 2019 от автора.
    #13
  3. Ilia Iliev_fb
    #12

    Няма какво да се каже! Простотията и алчноста победиха в БГ. ха ха ха Ако са знаели това , едва ли биха си жертвали живота!

  4. Коментарът е изтрит в 14:41 на 20 февруари 2019 от автора.
    #11
  5. savovzahari47
    #10
    Отговор на коментар #4

    "Днес най-добрата почит към Апостола не са венците, а съзнанието, че не думи трябват, а дела. Че съдбата ни не е в ръцете на неколцина, а в нашите дружни усилия." Това каза президентът Радев! Който разбрал, разбрал.

  6. Практик от София
    #9
    Отговор на коментар #3

    На двадесет и седми февруари хиляда осемстотин и седемдесета година чрез султански ферман се обособява автокефална Българска екзархия. Едвам сега официално призната, една шестмилионна общност отдавна крепне, потопена в небивалия кипеж на националното си Възраждане с неговата нарастваща стопанска инициатива, забележителен етнодемографски подем, духовна еманципация, проевропейска културно-просветна обнова и организирана борба за политическа независимост. Чутовно време на развълнувани множества и

  7. Филка Русофилка
    #8

    1. Гoдишнинaтa чecтo ce изпoлзвa oт Cульo и Пульo дa нaтяквaт кoлкo нeдocтoйни били бългapитe пpeд вeличиeтo нa Лeвcки. Лoш тaбиeт! Oчaквaшe ce и пopeднaтa Paдeвa oбвинитeлнa peч, cъдeйки oт пpeдишнитe. Изкaзвaнeтo нa Фaндъкoвa бeшe пo-чoвeшкo;
    2. Peктopът нa ВТУ пpoф. д-p Ивaн Cтoянoв дoкaзa 2012 г. пpeд aкaдeмичнaтa oбщнocт: Изpaзът "Cвятa и чиcтa peпубликa" нe e нa Лeвcки, a кoмуниcтичecки фaлшификaт! Пoд тoвa зaглaвиe биoгpaфитe пpoф. Ивaн Унджиeв и Никoлa Кoндapeв издaвaт 5 пъти cбopник зa

  8. Явор от Германия Костовист
    #7
    Отговор на коментар #3

    Но учителката по физическо възпитание Фандъкова завършила Руска филология от фалшивата десница на другарите от обоза на БКП, пребоядисали се в „Граждани за Европейско Развитие на България“(ГЕРБ) има право да се обажда?

  9. Явор от Германия Костовист
    #6

    Въпросите на президент Радев са напълно резонни: "В републиката, пише Апостолът, "всекиму ще се държи сметка за делата“. Така ли е днес? "Работим изцяло български и не искаме да се водим по никого извън Българско“, заявява Левски. Но така ли е днес? В бляновете си великият карловец вижда как хората ще избират свободно своите управници и в тази нова България "всичко ще зависи от вишегласието“. Днес и това право е обект на посегателства"... неслучайно пред османските власти Левски изрича едни горчиви думи: "Нашите българи желаят свободата, но я приемат, ако им се поднесе в къщите на тепсия“

  10. Коментарът е изтрит в 21:18 на 19 февруари 2019 от автора.
    #5

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.