Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Президентът наложи вето на ВиК-регулатора

0 коментара

Обратно в пленарна зала върна президентът Георги Първанов Закона за регулиране на водоснабдителните и канализационните услуги, съобщиха в четвъртък от прессекретариата на държавния глава. Държавният глава не е съгласен с параграф 6, т. 3 от Преходните и заключителни разпоредби, с който се отменя чл. 193, ал. 3 от Закона за водите, и настоява за прегласуването му.

Въпросният параграф отменя текста от Закона за водите, според който в цената на ВиК-услугата не може да се калкулира повече от 25 процента от общите загуби на течност от водоснабдителните дружества и сдружения. Миналата есен депутатите удължиха за четвърти път срока за влизане в сила на тази забрана и така остана възможността ВиК-операторите да включват в цената всички загуби. Президентът наложи забрана върху отлагането, но ветото му още не е разгледано от Народното събрание.

Винаги съм отстоявал разбирането, че в една правова държава законът следва да защитава интересите на гражданите, а не да създава комфорт на администрацията или на субектите в отделни икономически сектори. Воден от това свое разбиране, настоявам да се запази действието на чл. 193, ал. 3 от Закона за водите, поне до влизането в сила на подзаконовата регулация, предвидена в новия закон, се казва в мотивите на ветото на президента Първанов.

В четвъртък кабинетът съвет пък одобри съвършено новия проектозакон за управление на водите, разработен от Министерството на околната среда. Той ще замени сега действащия Закон за водите и ще е новата нормативна основа, в която са заложени най-новите евродирективи, свързани с използването на жизненоважния ресурс.

За първи път в този проектозакон водоснабдяването е прокламирано като услуга от общ интерес, заяви Асен Личев, директор на дирекция "Води" в екоминистерството.

Законът има една година гратисен период и се очаква да влезе в сила от началото на 2007 г. С нормативния акт се въвежда такса за замърсяване на водата, каза Личев. Тя ще се плаща от операторите в населените места, където няма пречиствателни станции, и съответно ще се начислява в сметките на потребителите. Таксата ще се въведе в пълен размер през 2011 г. Предвижда се тогава тя да оскъпи водната услуга с до 10 на сто от сегашната цена на водата, която е между 0,60 и 1,50 лв. за куб. м.

Проектозаконът предвижда естествените язовири, реки и езера ще бъдат защитени територии. Той ще забраня копаенето на пясък и баластра по речните корита и крайбрежните ивици. За кладенците по дворовете на хората няма да се плащат такси за водоползване, ако среднодневното потребление от тях е в рамките на 10 куб. м.

С влизането на закона в сила няма да се дава разрешително за строеж, ако пречиствателните станции по места не могат да поемат отпадните води от нови обекти, обясниха още от екоминистерството.

Според Асен Личев пречиствателните станции в София, Варна и Бургас имат капацитет за още нови обекти, но не е така с някои по-малки градчета по морето, както и в някои курортни комплекси. Той добави, че ситуацията с пречиствателните станции в България е най-добре сред останалите държави от Черноморието.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.