Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Президентът подписа с резерви Закона за генетично модифицираните организми

0 коментара

Президентът Георги Първанов е подписал указа за обнародването на Закона за генетично модифицираните организми, съобщиха от прессекретариата на държавния глава в петък.

Приетият от парламента акт е първото у нас законово уреждане на специфичните отношения при работата и използването на генетично модифицирани организми (ГМО). Създаването на закона е изпълнение на поет ангажимент във връзка с присъединяването ни към ЕС, се казва в съобщението.

Според Георги Първанов законодателният акт обаче страда от редица несъвършенства. Той не урежда добре важни въпроси като превантивния контрол в разрешителните режими; процедурите за оценката на риска за човешкото здраве и за околната среда; статута, структурата и функциите на новосъздадения орган - консултативна комисия към министъра на околната среда и водите.

Законът страда и от дисбаланс в предвидените степени на нормативна регулация. Важни обществени отношения, нуждаещи се от трайна и стабилна регламентация, се оставят за регулиране чрез подзаконови нормативни актове, смята президентът.

Първанов намира, че от усъвършенстване ще се нуждае уредбата на законовите изисквания за професионална квалификация и пригодност за работата с ГМО; за статута и изискванията към лицата, които могат да получат разрешение; за начина и механизмите на определяне на риска.

Ще бъде необходимо да се даде превес на упражняването на постоянен държавен контрол пред широко въведения засега самоконтрол на лицата, работещи с ГМО. Трябва да се върви и към постигането на по-пълна унификация и взаимно съответствие при отделните разрешителни процедури, както и към ясно определяне на имуществената отговорност на лицата, получили разрешение за работа с ГМО или за пускането им на пазара, се казва още в анализа на качествата на закона.

Президентът счита още, че е целесъобразно да се въведе задължително застраховане на риска и да се създаде специален фонд за обезщетения при щети.

Според държавния глава законът трябва ясно да ангажира държавата в насърчаване на научните изследвания, включително и чрез осигуряване на необходимото финансиране.

В закона са въведени забрани за генетични модификации на определени растителни култури и ограничения за освобождаване на ГМО в околната среда, но въпреки тях президентът не е удовлетворен от цялостния защитен режим, даден в закона. Той смята, че допускането на работа с генномодифицирани микроорганизми, което може да причини заболявания у хората, без да има гарантирано лечение, противоречи на принципа на предпазливостта.

Президентът призовава компетентния разрешаващ орган да наложи мораториум за този вид работа с генномодифицирани микроорганизми до последваща законодателна забрана.

Първанов счита още, че прилагането на закона от компетентните органи следва да е и в пълно съответствие с политиката на ЕС, и се надява законовата уредба да бъде подобрена в бъдеще.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.