Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Президентът призова за анализ на присъствието ни в Ирак

0 коментара

Президентът Георги Първанов призова за анализ на българското присъствие в Ирак след приетата резолюция на Съвета за сигурност на ООН. Държавният глава нарече документа не само консенсусен, но и добър компромис.

"Документът наистина би могъл да бъде една работеща основа на усилията на международната общност за стабилизирането на Ирак, за демократизацията и за развитието на страната, за връщането на суверенитета и за действията на многонационалните сили оттук нататък. В този контекст ние внимателно трябва да анализираме нашето бъдещо присъствие, което трябва да отчете и по-нататъшната завишена вече роля на ООН, да отчете волята, намеренията на суверенното правителство на Ирак и разбира се - намеренията на нашите коалиционни партньори", заяви Първанов пред журналисти в Стара Загора.

Същевременно американският президент Джордж Буш призова НАТО да поеме по-голяма роля в Ирак, след като Съветът за сигурност одобри единодушно американско - британската резолюция за бъдещото управление на страната след предаването на властта на 30 юни. Френският президент Жак Ширак обаче възрази, че не е работа на НАТО да се намесва в Ирак.

Буш обяви, че САЩ ще работят с приятелите от НАТО и се надява тяхната роля в Ирак да се разшири. Поради противоречията с Франция и Германия за водената от САЩ инвазия в арабската държава, НАТО няма формална роля в Ирак, а поддържа логистчно полската дивизия.

Външният министър Соломон Паси също изрази изключителното си удовлетворение от приетата резолюция, която дава шанс за ново развитие на страната.

Резолюцията е потвърждение на последователната политика, която коалицията и България са водили през последните няколко години, каза още Паси.

Според заместничката му Гергана Грънчарова, документът дава възможност още страни да изпратят свои контингенти за поддържането на сигурността в Ирак.

Резолюцията урежда отношенията между преходното иракско правителство и многонационалните сили начело със САЩ, като предвижда чувствителните офанзивни операции на чуждите войски да стават в тясна координация и консултации с иракското ръководство. То обаче няма да има право на вето върху военните операции на многонационалните сили. Иракското правителство получи правомощия да поиска по всяко време изтеглянето на чуждите войски, което, според наблюдатели, е малко вероятно да се случи. Чуждото военно присъствие в Ирак ще продължи до края на 2005 г., предвижда резолюцията.

Преди десет дни полският главнокомандващ на многонационалните сили в Ирак, под чието разпореждане е и българският батальон, прогнозира, че техните задължения ще намалеят след предаването на властта на иракчаните.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.