Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Президентът смята да насрочи изборите на 25 юни

0 коментара

Предстоящите парламентарни избори могат да бъдат насрочени на 25 юни т.г., каза в обръщението си пред парламента и нацията президентът Георги Първанов по повод три години от встъпването му в длъжност.

Той се изказа пред полупразна зала, в присъствието на 148 депутати от всички 240. След словото му кворумът падна до 94 депутати и петъчното заседание бе прекратено.

Мотивите на Първанов за изтегляне на изборите през юни съвпадат с изразената от повечето политически сили позиция, че през юли и август е малко вероятно да се постигне участието на максимално много хора.

Навременното приемане на законите с правилата, по които ще бъдат проведени изборите, е едно от важните условия, за да има стабилен, отговорен и работещ парламент след вота, заяви Първанов.

Той препоръча като възможни периоди за провеждане на референдум за членството на България в ЕС късната есен на 2005 г. или началото на ранната пролет на следващата година, като отново не се съгласи с вижданията на правителството допитването да се проведе заедно с изборите.

Неговата оценка е, че през изминалите три години е съхранил надпартийността на президентската институция и тя е един от факторите на стабилността и конструктивния диалог между институциите.

Изтеглянето от Ирак да стане след консултации със съюзниците

За разлика от съпартийците си, които настояват за незабавно изтегляне на българския батальон от Ирак, Георги Първанов не зае категорична позиция, а отправи обтекаеми препоръки към правителството и парламента батальонът "да не бъде форсирано и прибързано изтеглен, но и не бива да стоим там безперспективно". Същевременно той допусна българското присъствие в Ирак да продължи и след 2005 година, ако новото иракско ръководство поиска това.

Важно е да потвърдим позицията си, че няма да взимаме решения под натиска на терористи и че сме стабилен партньор, настоя президентът.

Има вероятност от ескалация на напрежението в Дивания, поради изборите в Ирак, неприятно е изтеглянето на редица страни от коалицията. Изборите в Ирак трябва да отворят нов етап в демократизирането на страната и постигането на суверенитета ѝ, отбеляза Първанов.

По думите му, след консултации със съюзниците, парламентът трябва да проведе дебат и да фиксира срока на пребиваване на контингента ни в Ирак до края на 2005 година.

Може да се предвиди и клауза за удължаване на този срок, ако ООН, ЕС, НАТО решат в отговор на искане на новите иракски власти да подпомогнат възстановяването на страната.

Мнозинството разкритикувано за заобикаляне на конституцията

Припомняйки, че за една година са били обнародвани 162 закона, от които той е върнал само три, президентът изтъкна, че не използва самоцелно правото си на вето, а като лост за подобряване на законодателния продукт.

Така беше по семейните помощи за деца, по закона за водите и този за политическите партии, каза Първанов, след което разкритикува депутатите и по-специално тези от управляващите партии:

"Продължавам да недоумявам, когато на професионалните аргументи при връщането на един или друг закон се противопоставят политически и идеологически квалификации; намирам за тревожен факта на мълчаливото заобикаляне на текстовете от конституцията, когато върнат закон, какъвто е случаят със Закона за водите, близо два месеца след налагането на ветото не е разгледан отново. Разбирам междувременно, че на мястото на върнатия закон е приет нов, в който се залага същата политика".

В началото на четвъртата година от мандата си Първанов обеща да продължи да обединява усилията на правозащитните органи, на МВР, съдебната власт, на структурите на гражданското общество в борбата срещу корупцията и престъпността.

"Както и през изминалите три години, така и в бъдеще ще търся и ще провеждам активна, високоангажирана позиция по редица проблеми на социалната политика", посочи Първанов, избран преди три години с обещанието да е "социалният президент".

"Без да влиза в преките ми задължения, здравеопазването ще остане в центъра на вниманието на институцията", каза той в обръщението си.

По думите му, в момента здравната сфера продължава да бъде проблем №1 на държавата и обществото, там се "натрупаха много необмислени и палиативни опити за промени в здравното законодателство,.. не е сложен край на административния произвол и междуинституционалните скандали, от които потърпевши са главно гражданите, тоест болните".

Първанов обеща на пенсионерите, че и в бъдеще ще използва "лостовете, с които разполага институцията, най-вече по отношение на законодателството, за усъвършенстването на пенсионната система, за решаването проблемите на възрастните хора и увеличаването на техните доходи".

Герджиков се вдъхнови да съкрати великденската ваканция

Председателят на парламента Огнян Герджиков изрази съгласие с повечето от изказаните от президента позиции, без предложението за провеждане на еврореферендума през късната есен на 2005 г. или ранната пролет на 2006 година.

Съображението му е, че едва след тази дата ще се отвори възможност за страните-членки на ЕС да ратифицират договора ни за присъединяване, което ще направи кратко времето до края на 2006 г. и рискуваме това да попречи на пълноправното ни членство от 1 януари 2007 г.

Трябва да се съчетаят парламентарните избори с референдума, иначе ще се получи една умора у избирателите на два пъти в кратък период да бъдат викани пред урните, което освен това ще коства още 10-11 млн. лева на бюджета, посочи Герджиков.

Герджиков определи като "разумна" позицията на държавния глава за Ирак и подкрепи датата 25 юни за провеждане на предстоящите парламентарни избори. Ако се намери начин парламентът да работи до последно, бих се радвал, но ако това не стане, ще трябва 40 дни по-рано да излезе във ваканция, за да може да бъде проведена предизборната надпревара по всички норми, каза той.

По време на речта на президента у мен назря идеята за съкращаване на великденската ваканция на депутатите или просто парламентът да се лиши от такава ваканция, каза още Герджиков.

Десните удовлетворени от позицията за изборите и за Ирак

Лявата и дясната опозиция оцениха като разумно предложението на президента парламентарните избори да се проведат на 25 юни, както и еврореферендумът да не съвпада с тях.

ОДС са удовлетворени, че Първанов се е разграничил от БСП за ранно изтегляне и Ирак и смятат, че не трябва да се избързва с решението. ОДС настояват да се изработи Национална стратегия за мироопазващи мисии в чужбина, а не само за Ирак, уточни Екатерина Михайлова.

Тя изрази неудовлетворение от факта, че "социалният президент" не е казал как ще защити тютюнопроизводителите.

В изявлението на държавния глава има две положителни неща - за изборите през юни и категоричното разграничаване от БСП за участието ни в антитерористичната коалиция, заяви зам.-председателят на ПГ на ОДС Валентин Василев.

Референдумът за Евросъюза не трябва да бъде по време на каквито и да е избори, а в периода между тях, защото по избори всеки се опитва да използва тази важна за България тема в своя полза, обясни той.

Лидерът на БСП Сергей Станишев също се съгласи с предложения от президента срок за провеждане на референдума за ЕС.

В същото време Василев изрази учудване, че държавният глава не е взел според него категорично отношение по важни проблеми - как вижда реформирането в съдебната система, как предлага да бъдат решени редица социални и други проблеми на България. Не чухме и сериозна критика към това управление, каза той и отбеляза, че СДС е очаквал по-сериозен анализ на този тригодишен период.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.