Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Президентът вече не е най-любим

0 коментара

Ако изборите бяха в близките дни, ОДС и БСП заедно биха получили по-малък дял от НД Симеон Втори, което взема 34%. Двете коалиции губят електорат от твърдите си ядра. В момента електоралният дял на коалиция ОДС е 15% - с 3% по-малко от мартенския дял на електората на СДС. Делът на Коалиция за България -10% е съизмерим с мартенския резултат на БСП, според последното проучване на НЦИОМ.

Нито една малка партия извън трите коалиции не попада в парламента засега. Електоратът на ДПС се свива до 2% . Ако този резултат се повтори на 17 юни и при сегашната електорална активност, ДПС остава извън парламента.

Новообразуваната коалиция "Гергьовден"- ВМРО би се представила горе-долу като ДПС, ако изборите бяха на 3 май. Дори ако чисто механично се съберат дяловете на двете партии те едва надхвърлят 2%. БЕЛ има аналогичен на ВМРО и Гергьовден самостоятелен резултат от 1%.

НД Симеон Втори тегли електорат от всички политически сили, най-сериозният му резерв са колебаещите се

Това са на първо място интервюираните във възрастовата група 40-50 години, която демонстрираше в последните месеци най-голям протестен потенциал. Поддръжниците на Симеон Втори са най-често хора със средно и по-ниско образование, живеещи в областни центрове и малки градове, по-скоро бедните, отколкото богатите.

ОДС губи позиции сред елитните обществени прослойки - сред младите и високообразованите, сред живеещите в големите градове и столицата. Данните показват,че електоралното съперничество между НД Симеон Втори и ОДС ще протече в търсене на надмощие сред елитните прослойки.

Коалиция "За България" губи позиции сред живеещите на село, както и сред възрастните и определящите се като бедни. НД Симеон Втори изтегля засега към себе си част от този традиционен за БСП електорат.

НД Симеон Втори тегли електорат от всички политически сили, при това, както данните на НЦИОМ показаха още през март, в равна степен от СДС и БСП. В началото на май 16% от електората на Коалиция "За България" би гласувал за НД Симеон Втори и 15% от електората на ОДС биха подкрепили коалицията на царя. 23% от симпатизантите на ДПС също биха гласували за коалицията на царя.

Най-сериозният резерв за гласове на царската коалиция продължават да бъдат колебаещите си - 46%. Всеки четвърти от твърдо решилите да не гласуват също би посегнал към бюлетината на царската коалиция.

Расте делът на хората, които изключват напълно Коалиция за България и ОДС от своите електорални намерения.

Ако през март 21% в никакъв случай не биха гласували за Коалиция за България , сега те са 36% . С 13% са повече хората, които изключват ОДС от своя вот. 30% посочват, че при никакви обстоятелства не биха гласували за ОДС.

Настъпва обрат в очакванията за резултатите от предстоящите избори

Помолени да подредят по предполагаем резултат партиите и коалициите, 45% от респондентите дават първо място на НД Симеон Втори. За 35% от интервюираните крайният победител се нарича ОДС, за 12% - Коалиция за България. Само преди месец се сочеше безалтернативна победа на ОДС. Сега ОДС са втори, Коалиция за България - трети, ДПС -четвърти, БЕЛ -пети и Гергьовден - шести.

Прогнозата за вота се обвързва с претенции за рационален избор

Обществото има не само емоционални свръхочаквания към НД Симеон Втори, а и рационални. Интервюираните посочват, че на НД Симеон Втори възлагат в най-голяма степен да реши тежки проблеми като: финансова стабилност на страната /42%/, успешна политика за повишаване на доходите /44%/, справяне с безработицата /44%/. В еднаква степен очакванията за скорошна евроинтеграция са ориентирани към НД Симеон Втори и към ОДС/ съответно 38% и 37%/. Признава се предимство на ОДС единствено що се отнася до възможностите му да реши въпроса за членството на България в НАТО - 42%.

Представите за ролята на царя в икономическия и политическия живот на България са доста конкретни. Това означава, че Симеон Втори няма дълго да бъде единствено символ на нравствена алтернатива на досегашния политически елит. От него ще се очакват конкретни решения в очертаните насоки.

Петър Стоянов вече не е обществен любимец номер 1

Стефан Софиянски, следван от Симеон Втори и Петър Стоянов, се ползват с най-висока обществена симпатия, според последното проучване на НЦИОМ. Техните рейтинги на одобрение са съответно 70%, 68% и 67%.

Симеон Втори добавя 17% одобрение в сравнение с края на 2000 г.

Президентът губи 7% спрямо декември 2000, но поддържа одобрението си без промени от началото на годината. Стефан Софиянски печели 5% в сравнение с декември.

Приблизително равни дялове от електоратите на СДС и БСП одобряват политическото поведение на Симеон Втори /49% :47%/. Повече са само симпатизантите на ДПС, които одобряват царя като политик и общественик - 66%.

Класацията на одобряваните политици продължава с Надежда Михайлова - 56%, Иван Костов -27%, Богомил Бонев - 27%, Екатерина Михайлова - 26%.

Георги Пирински и Георги Първанов са одобрявани съответно от 24% и 23%. След тях остават Петър Жотев и Любен Дилов-син. Видимо намаляват очакванията към лидерите на по-малките партии. За последния месец Ал.Томов губи 12% от одобрението си, а Л.Дилов - 11%.

Кои са събитията през март, повлияли на публичните нагласи? На първо място това е влизането на Симеон Втори в политическия живот на България, посочено от 23% от българите, на второ - отказа за регистрация на Симеон Втори от съда, посочен от 3%.

Под влияние на тези събития 23% от българите са се преориентирали да гласуват за НД Симеон Втори. Най-често това е в сила за хората над 40 години.

Републикански и монархически нагласи

74% са на мнение, че републиката е най-подходящата форма на държавно устройство за България, 10% намират за подходяща монархията.

Зад републиканското устройство застават по-възрастните хора и живеещите в провинцията. Монархията като вид държавно устройство е предпочитана от 15% от софиянци и едва от 22% от електората на НД Симеон Втори.

Настоящото изследване потвърждава регистрираната от НЦИОМ от средата на март тенденция към ръст в дела на възнамеряващите да гласуват. Към 15 март заявилите, че ще гласуват са 61%, към 28 март - 62%, към 3 май - 70%. В същото време в началото на май с 5 пункта намаляват нежелаещите да гласуват.

57% посочват, че предстоящите избори са много важни персонално за тях. Възниква съзнание за персонално значим вот. Това със сигурност ще променя електоралната картина до изборите.

Натежава мнението, че изборите са по-важни за страната, отколкото за бъдещето на една или друга политическа партия.

© Copyright Mediapool
<< Назад


подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.