Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Президентските избори във Франция:Президентските избори във Франция:

0 коментара

Великият Шарл дьо Гол, който имал авторитета на патриарх, на моменти се терзаел от съмнения. И се питал как се управлява страна, която произвежда 326 вида сирена. В неделя французите отново ще избират президент.

Склонността към анархия на революционния народ се проявява и в сегашната предизборна борба. Как французите ще изберат човека, който трябва да ги обедини около себе си и да ги представлява, след като трябва да избират между 16 кандидати- 12 мъже и 4 жени. Досегашният рекорд бе през 1974 г., тогава се издигнаха 12 кандидатури. Огромният списък на кандидатите прилича на колекция от куриози.

В него фигурират трима троцкисти, които призоват обречените към последния бой, двама десни екстремисти, двама зелени, единият ляв, а другият консерватор, и лидерът на партия на ловджиите, който е против всякакви забрани на лова.

В края на краищата французите ще изберат един от двамата фаворити, защото след първия тур на 21 април изборът ще бъде между първите двама с най-добрите резултати. А това според допитванията до общественото мнение ще бъдат 69-годишният президент-голист Жак Ширак и съперникът му, 64-годишният премиер-социалист Лионел Жоспен. Те ще участват в дуела при втория тур на 5 май.

Може ли всеки от двамата да стане популярният народен монарх, когото желаят гражданите? Многото кандидати не са доказателство за жизнена демокрация, а проявление на несъответствие между търсенето и предлагането във френската политика.

На първия тур французите ще се ръководят от чувствата, на втория - от разума. Този път обаче сърцето и разумът клонят в различни посоки. По принцип вотът е присъда над управляващите. И Ширак и Жоспен са управляващи. Затова французите не са много наясно кого да възнаградят и кого да накажат. Отговорността е споделена и поради това размита. Избирателите се колебаят, от началото на преизборната борба Ширак и Жоспен се ползват с еднакъв рейтинг, категоричната прогноза изглежда невъзможна.

И все пак заблуждава впечатлението, че двамата са всъщност еднакви. Парадоксалното на сегашната предизборна борба е, че Ширак упорито се представя в добра форма, макар обективно почти всички фактори да сочат противното.

Сянката на миналото непрекъснато застига Ширак. Като кмет на Париж от 1977 до 1995 г. той притежаваше абсолютна власт и управляваше столицата и огромните ѝ финансови ресурси като свое владение. Набираше незаконни партийни дарения, осигуряваше на васалите си скъпо платени постове. В служебното и пищно обзаведено жилище от 1000 кв. м семейство Ширак е похарчило за храна между 1987 и 1995 г. общо 14 милиона франка или над 2 милиона евро. В сумата не влизат разходите за приеми.

Във всяка друга демократична страна замесеният в подобни скандали политик отдавна щеше да е политически труп. Ширак, който в качеството си на президент притежава имунитет, печели от цинизма на французите. Очевидно те смятат корупцията за неизменна част от политиката, а неподкупността - за добродетел на наивници.

Предизборната кампания на Жоспен с акцент върху честността, доверието и компетентността не дава засега особен ефект. Премиерът има излъчването на технократ, а не на човек със сърце, прилича повече на директор на фирма, отколкото на баща на нацията. При това той има с какво да се гордее. При неговото управление френската икономика нарастваше средно с 3 процента годишно. Покупателната способност на домакинствата също растеше с 3 процента годишно и така стимулираше вътрешното търсене. Безработицата намаля с 3,4 процента, тоест по-бързо и по-видимо в сравнение с Германия, Великобритания и Италия.

И тъй като Ширак няма какво по-особено да предложи в стопанската и социалната политика, той залага на борбата срещу престъпността и вътрешната сигурност. Тема, която смята за едно от слабите места на левицата.

Ширак непрекъснато бичува "упадъка" и призовава за "възстановяване на авторитета на държавата" и "вътрешния мир", сякаш Франция е изправена пред гражданска война. Играе си със страховете на хората и в същото време се опитва да ги успокоява. Необременен от принципи, мнения и идеологии, той жонглира майсторски с взаимоизключващи се неща: представя се за националист и същевременно европеец, консерватор и поддръжник на социалната държава, в подкрепа на глобализацията и за нейното ограничаване, на селското лоби и на екологичното земеделие.

Ще заплени ли отново французите недискретният чар на застаряващия прелъстител, това е въпросът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.