Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

При тези ограничени правомощия е по-добре президентът да се избира от парламента

103 коментара
При тези ограничени правомощия е по-добре президентът да се избира от парламента

При тези ограничени правомощия, които президентът на България има в момента, е по-добре той да се избира от Народното събрание, а не чрез пряк вот. Това каза председателят на Конституционния съд Неделчо Беронов пред бТВ в четвъртък. Той бе поканен в студиото по повод 15-тата годишнина от влизането в сила на конституцията на страната, приета през 1991 г., и заради номинирането му от ДСБ за кандидат-президент.

Има разминаване между малките президентски правомощия и прякото избиране на държавния глава, каза Беронов. Затова може да се помисли с конституционни промени в бъдеще да се реши дали президентът да остане със сегашните ограничени и в общи линии само представителни правомощия, но да се избира от Народното събрание, или да се увеличат правомощията му и се запази прекият вот.

Беронов обясни обаче, че България по конституция е парламентарна република и увеличаването на президентските правомощия ще промени характера ѝ. Той сподели личното си мнение, че по-съвременния и демократичен европейски начин на държавно устройство е парламентарната република, където депутатите избират държавния глава. Така е в Италия, Германия, Турция, “където парламентът избра за президент г-н Сезер, бивш председател на Конституционния съд”, каза Беронов.

Съдията повтори тезата си, казана преди няколко дни, че сегашната конституция на България вече е изживяла времето си и може да бъде осъвременена. Той изказа мнение, че е много важно да се даде възможност на всеки гражданин да се обръща към Конституционния съд, което право му е отнето със сегашния основен закон.

“Обстановката, при която се прие конституцията от 1991 година, е коренно различна от тази, която имаме в момента - и с външна ориентация, и с икономическо, и с политическо развитие. Това налага едно осъвременяване на нашия основен закон. И аз съм дълбоко убеден, че генералното решение, най-доброто, би могло да се получи, ако се свика наистина едно Велико народно събрание. Отделен е въпросът, че това не може да стане толкова бързо, толкова леко. То изисква време и обща политическа воля”, каза председателят на КС.

“Дълбоко съм убеден, че е необходимо и все ще се стигне някога до Великото народно събрание, въпросът е само на време”, допълни той.

По повод номинирането му от ДСБ за кандидат-президент, Беронов каза, че мандатът му на конституционен съдия изтича на 3 октомври, и като кандидатурата му бъде подкрепена от цялата десница, той ще може да влезе в предизборна кампания. Дотогава ще изпълнява задълженията си на председател на КС.

За да няма съмнение в политически пристрастия, Беронов няма да вземе участие в разглеждането на двете дела, заведени в КС за третите поправки в конституцията.

“Аз в никой случай няма да участвам при гледането на тези дела по същество, т.е. по тяхното решаване. Разбирам деликатността, ще си направя отвод и няма да присъствам. Аз ще си свърша своята служебна работа - да насроча заседанията, до организирам провеждането им, но не и с мое участие при решаването”, каза той.

Беронов повтори, че засега е дал принципното си съгласие да бъде издигната кандидатурата му за президент само на обединената десница. Той подчерта, че държи да не бъде издиган от отделна партия и бе категоричен, че няма намерение да се състезава с друг кандидат на десницата на предварителни избори.

На деликатния въпрос за възрастта му и някои изказани от членове на СДС възражения срещу нея, той отговори, че на това трябва да се гледа по европейски.

“Възрастта не е прецедент в много държави. Има го дори в Германия, има ги и другаде и т.н. Така че само по себе си това обстоятелство не е някаква фатална пречка. Въпросът е на конкретна преценка. Естествено, аз няма да участвам в нея, друг ще я прави. Но нека погледнем на нещата така, както и европейците гледат на тях”, каза Беронов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

103 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Независим
    #105

    Той изказа мнение, че е много важно да се даде възможност на всеки гражданин да се обръща към Конституционния съд, което право му е ОТНЕТО със сегашния основен закон.

  2. Независим
    #104

    “Обстановката, при която се прие конституцията от 1991 година, е коренно различна от тази, която имаме в момента - и с външна ориентация, и с икономическо, и с политическо развитие. Това налага едно осъвременяване на нашия основен закон. И аз съм дълбоко убеден, че генералното решение, най-доброто, би могло да се получи, ако се свика наистина едно Велико народно събрание

  3. Rigas
    #103

    Наистина, настоящите правомощия на българския Президент, макар и определено по-високи от тези чисто "представителни" в други страни, са фактор в полза на тезата за неговия избор от Парламента..Друг е въпросът дали е целисъобразно тези пълномощия да се увеличат още повече, до степента да "съответсват" на прекия избор, както си представя тази степен г-н Беронов..Би било хубаво, ако някои ведущи журналисти биха успяли да го убедят да бъде малко по-детайлен в своите мисли.

  4. ПРЕСТИЖЕН ПОСТ.
    #102

    МНОГО СПОЛУЧЛИВО Е ИЗБИРАНЕТО МУ ЗА ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОНСТИТУЦИОННИЯ СЪД.

  5. Васко
    #101

    избирането на президента от парламента. По-скоро трябва да се направи разминаване в изборите на парламент и президент около 2 години. Така ще се видят нагласивте на хората за управлението на парламента.

  6. клакьор
    #100

    ще ни оправи благосъстоянието само за 80 дни! Ей такъв е нужен на България /пак/!

  7. Цанко Дюстабанов
    #99

    "Беронов обясни обаче, че България по конституция е парламентарна република и увеличаването на президентските правомощия ще промени характера й. Той сподели личното си мнение, че по-съвременния и демократичен европейски начин на държавно устройство е парламентарната република, където депутатите избират държавния глава."Това задоволява ли Ви, като отговор? Ако имате допълнителни въпроси, задавайте ги. Интервюто е достатъчно изчерпателно и в него могат да се намерят отговорите.

  8. топ идиот
    #98

    Господин Беронов е млад, известен, енергичен, никога не е бил високопоставен чиновник в правосъдната система на НРБ, обича народа и иска да разшири неговата власт като не го затормозява с глупости като избора на държавен глава, а прехвърли тази функция на умните и работливи народни представители.

  9. Rigas
    #97

    Към г-н Беронов бих имал доста въпроси, ако съдбата би ме одарила със шанса да разговарям с него..Към Вас, който не сте негов говорител, макар че Ви се иска да играете тази роля, аз имам само един:.Мислите ли, че българският Парламент, в настоящия си състав, би могъл да избере за Президент на Р.Б. господин Беронов?

  10. Благой
    #96

    Верно си такъв ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.