Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Приемането на резолюция за Ирак в ООН се забавя

0 коментара

Усилията на правителството на Буш да постигне бързо одобрение на резолюция срещу Ирак в Съвета за сигурност на ООН забуксуваха, тъй като има спорове в самата администрация и с американските съюзници - включително британците, за формулировките в документа, съобщиха правителствени служители и дипломати.

Въпреки че президентът Буш поиска бързи действия от ООН, забавянето според служителите вероятно означава, че проекторезолюция няма да бъде официално внесена до идната седмица. Това ще спъне усилията на ръководителя на оръжейните инспектори на ООН Ханс Бликс да постигне споразумения за нови инспекции на оръжейни обекти в Ирак, когато се срещне с иракски служители в понеделник във Виена.

Предложението на Багдад за безусловно приемане на инспектори, направено само дни след като Буш в остра реч поиска ООН да се изправи срещу Ирак, попречи на администрацията да спечели подкрепа за твърдо формулирана резолюция на Съвета за сигурност. Възобновяването на насилието в Близкия изток също отвлече вниманието на правителствените служители в понеделник и вторник, когато Съветът за сигурност обсъди и прие още един документ, призоваващ за спиране на кръвопролитието между израелци и палестинци.

"Американците имат да свършат много работа", заяви дипломат от Съвета за сигурност. "Те имат разногласия с британците по въпроси на стратегияга, а и налице е голяма неохота да им бъде даден карт бланш за военни действия. Но явно тях не ги интересуват други мнения. Те смятат, че вече имат пълномощието да нападнат."

Правителствените служители в голяма степен решиха своите спорове. Те се договориха да подкрепят резолюция на Съвета за сигурност, която да е малко неясна по въпроса дали ще е нужна втора резолюция, разрешаваща военна акция, ако Ирак не даде на инспекторите свободен достъп и не се раздели с оръжията си за масово унищожение.

Някои служители, особено в Белия дом и в Пентагона, настояват да бъде дадено одобрение за незабавни военни действия, ако Ирак не изпълни условията на ООН. "Въпросът е много сериозен и много труден", заяви служител, който изтъкна, че САЩ се стремят към варианта една резолюция. "Искаме да направим така, че Ирак да изпълни всички свои задължения, а Съветът за сигурност да остане неразединен."

Първоначално се смяташе, че вносител на резолюцията ще е Великобритания, но сега британски служители бият отбой, защото смятат, че американският проект за текст има твърде силни формулировки, казаха дипломати от Съвета за сигурност. С цел разговори по този проект заместник-държавният секретар Марк Гросман, третият по ранг служител в Държавния департамент, вероятно ще бъде командирован във Франция и в Русия - две от страните-постоянни членки на Съвета за сигурност, които се отнасят най-скептично към необходимостта от нова резолюция.

Очаква се Гросман да приключи разговорите до неделя, от което следва, че официална проекторезолюция ще бъде внесена в Съвета за сигурност идната седмица. Това означава, че Ханс Бликс ще отпътува за Виена за разговори с иракски представители, без да има ясни инструкции за условията за възобновяване на инспекциите, спрени от Саддам Хюсеин през 1998 г.

Джеймс Стайнбърг, вицепрезидент на Института Брукингс и бивш заместник-съветник по националната сигурност на президента Бил Клинтън, заяви, че забавянето "наистина е проблем", защото колкото повече Бликс напредва в преговорите, толкова повече Саддам Хюсеин ще може да твърди, че сътрудничи на ООН. "Това ще стане коз в ръцете на Саддам", отбеляза Стайнбърг.

Както твърдят източници, правителството смята да поиска Ирак да направи пред инспекторите "пълно, окончателно деклариране" на своите програми за химическо, биологическо и може би ядрено оръжие. От Ирак такива декларации са искани и в миналото и винаги се е оказвало, че лъже, припомниха служители.

Правителствени представители са заявили, че са готови да смекчат отчасти тона на текста, за да спечелят подкрепата на руснаците и французите, които имат право на вето в Съвета за сигурност наред със САЩ, Великобритания и Китай.

Сега 7 от 9-те гласа, необходими за приемане на резолюция в 15-членния съвет, изглежда, се оформят като проамерикански блок, който би се обявил за нова резолюция. Норвегия, България, Сингапур, Колумбия и Ирландия признават досегашното незачитане /на ООН/ от Ирак и подкрепят призивите на САЩ и Великобритания за по-строги инспекции.

Но Франция, Китай и Русия твърдо се противопоставят на проектодокумент, който автоматично би дал на САЩ право да употребят военна сила. Няколко други непостоянни членки на съвета - сред които Мексико, Мавриций, Камерун и Гвинея, на заседанията при закрити врати са изказали тревога от "автоматичния характер на прилагането на сила, ако Ирак не се подчини", посочи служител.

Правителствени служители очакват, че Китай в крайна сметка ще се въздържи при гласуване на нова резолюция. Сирия, която САЩ обвиняват в незаконен внос на иракски петрол по 200 000 барела дневно, изтъква задълженията на Съвета за сигурност да отмени санкциите срещу Ирак.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.