Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Приемът в болница вече е с електронни направления

2 коментара
Приемът в болница вече е с електронни направления

От понеделник е задължително електронното направление за хоспитализиция.

Така пациентите, на които предстои планов прием в болница, няма да има нужда да чакат пред кабинета на личния си лекар за хартиено направление.

Достатъчно е да разполагат с номера на електронното направление или датата на издаването му, които да представят на регистратурата на болничното заведение.

Процесът от постъпването на пациента в лечебното заведение през диагностиката и лечението му до издаването на епикризата става дигитален. Всички медицински документи ще бъдат част от съответното пациентско досие, съобщиха от здравното министерство.

Въвеждането на електронната хоспитализация ще улесни както пациентите, които вече няма да бъдат преносители на хартиени документи, така и самите лечебни заведения, където регистрацията на пациент ще отнема секунди вместо досегашните средни 15 минути на пациент.

Чрез Националната здравно-информационна система (НЗИС) в реално време ще може да се удостовери в кои болнични структури колко пациенти с какви диагнози и кога са постъпили, както и как са лекувани. НЗИС ще дава информация в реално време и за наличните свободни и заети легла не само на ниво лечебно заведение, но и на ниво клиника/отделение.

Данните за пациентите и дейностите се изпращат към НЗИС чрез електронен подпис на лекар или технически сътрудник, припомниха от Българския лекарски съюз. За тази цел всяко лечебно заведение трябва да има специализиран софтуер с последна актуална версия, която да отговаря на изискванията на НЗИС.

От съсловната организация обръщат внимание на осигуреността със стабилна интернет връзка за предаване на данните от локалния софтуер към НЗИС.

Резултатите от проведените лабораторни изследвания се генерират автоматично от болничната система към НЗИС, допълват от лекарския съюз.

При възникнали затруднения и въпроси изпълнителите трябва да се свържат с разработчика на софтуера, който се използва в лечебното заведение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    Трябва да се осигури надеждност и сигурност на здравната система, като се закупи специализиран софтуер и се отдели здравната система от "от крития космос", т.е. от целокупния, зловреден, любопитен Интернет. Здравната информация е лична и трябва да бъде осигурена така, както се прави с другите лични данни. Много агентурни централи работят със здравното досие на невинни хора, като ги превръща в агенти, жертви или мишени на различни "акции". Хакерите са най-малкото зло.

  2. stoiov
    #1

    Къде отиде приемането в болница с пръстов отпечатък .

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.