Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Прочитът на Путин на историята създава предпоставки за война

33 коментара
Прочитът на Путин на историята създава предпоставки за война

Руският президент Владимир Путин изложи своята версия за украинската история, като по същество каза, че Украйна всъщност винаги е била част от Русия. Освен че обслужва целите му, тази версия е и фикция. Украйна има своя собствена хилядолетна история.

Съвременна Украйна е оспорвана територия с променящи се в продължение на столетия граници. Тя попада изцяло под властта на Москва чак в края на 18-и век при императрица Екатерина Велика. Дори и тогава обаче Руската империя не е успяла да я погълне нито толкова лесно, нито пък напълно.

В хода на сегашните си усилия да върне в руска орбита Украйна, която постигна независимост и се ориентира към Запада, Путин следва път, отъпкан от много руски ръководители преди него – от Петър Велики до Йосиф Сталин.

За Запада въпросът е дали може да ограничи реваншистките амбиции на Путин посредством санкции, дипломация и военна съпротива от страна на Киев. Признаването от Путин на двата отцепили се украински региона и изпращането там на руски войски, които застрашават страната, лесно може да запали по-голяма война в цяла Украйна.

"Смятам, че трябва да взема едно отдавна отлагано решение: незабавно да призная независимостта и суверенитета на Донецката народна република и на Луганската народна република", заяви Путин, визирайки две проруски части от Украйна в региона Донбас, които от 2014 г. насам са въвлечени във война с правителството в Киев, отнела досега живота на 14 000 души.

Всяка съвременна държава, особено в Европа, в продължение на векове е променяла границите си и емоционалното увлечение от национализма може да доведе до искания, ултиматуми и често до войни за територии, власт и влияние. В речта си пред руската общественост снощи, на моменти мрачен, понякога дори и звучейки враждебно, Путин се отнасяше пренебрежително към Украйна и каза, че нейното създаване като суверенна държава е трагедия и е станало по случайност при управлението на комунистическите лидери през 20-и век.

Той се държеше така сякаш Украйна никога не е съществувала преди настъпването на съветската епоха. Путин на моменти обвиняваше Ленин, понякога – Сталин, а в един момент изрази презрението си към решението на Никита Хрушчов от 1954 г. да вземе Крим от Русия и да го даде на Украйна.

Както при всeки прочит на историята и в думите на Путин имаше елементи на истина. Украинците и руснаците са свързани източнославянски народи, чиито съдби са се преплитали и разделяли в историята. Той обаче предпочете да се фокусира върху времената на най-силна руска доминация над Украйна, като почти забрави, че тя от 30 години е отделна държава, призната от международни договори, включително и от Русия. Вместо това Путин описа Украйна като корумпирана, едва кретаща марионетка на САЩ, която застрашава сигурността на Русия и която според него няма истинска причина да съществува, освен ако не е едно цяло с нея.

Украйна и Русия водят началото си от Киевска Рус - търговски център, създаден от викингите по крайбрежието на река Днепър преди повече от 1000 години, когато Москва все още не е била на картата. Първоначално двата народа са били езически, но после приемат православното християнство. Киевска Рус се е разпаднала в началото на 13-и век при монголското нашествие в Европа. Великото московско княжество е престанало да бъде васална държава едва в края на 15-и век.

Вместо да се свърже с Москва, от 14-и век нататък, в продължение на векове, цялата територия на съвременна Украйна е била част от Великото литовско княжество. По-късно тя влиза в състава на обединената полско-литовска държава Жечпосполита – обширна многоезикова и мултиетническа държава, чиято територия е включвала почти всички територии на днешна Полша, Литва, Беларус и Украйна (както и части от Русия).

В източните и югоизточните региони са доминирали полският и рутенският език, който е предшественик на съвременния украински и беларуски. Населението е включвало украинци, поляци, беларуси, литовци, евреи и татари.

Армейски бунтове на украинските казаци в средата на 17-и век срещу полската аристокрация и земевладелци са довели до съюз между казаците и Москва. Тогава Източна Украйна се е отцепила от Жечпосполита и през 1654 г. се е заклела във вярност на руския цар. Западна Украйна е останала част от полско-литовската съюзна държава в продължение на още 150 години, докато през 1795 г. Полша не е била разделена окончателно между Русия, Австрия и Прусия и е изчезнала от картата на Европа.

Полската държава се появява отново след Първата световна война и през 1919-1922 г. води война със Съветска Русия, като си връща обратно голяма част от Украйна. Тези земи отново попадат под съветски контрол след Втората световна война, но украински партизани националисти продължават да оказват въоръжена съпротива срещу съветските сили през следващите няколко години.

"Големият глад" (Голадоморът), който Сталин налага на Украйна в началото на 30-те години на миналия век, води до смъртта на милиони хора и е оставил у украинците трайна враждебност към съветското руско управление.

Болшевиките неслучайно признават Украйна като отделна социалистическа република след създаването на СССР.

Те разбират реалността на отделната украинска история и идентичност, които са положени някъде между Москва и Запада през по-голямата част от съществуването им. Украйна обаче никога не е имала възможност за самоуправление до разпадането на Съветския съюз през 1991 г.

Противно на твърденията на Путин, повечето украинци днес не искат да бъдат част от Русия и антируските чувства в по-голямата част от страната се засилиха след анексирането на Кримския полуостров от Русия през 2014 г. и завладяването на региона Донбас от проруски сепаратисти.

Сега, когато руски войски отново маршируват в региона Донбас в Източна Украйна, изглежда, че хилядолетната война за надмощие в региона, с използване на оръжията и дипломацията, когато е нужно, е на път да бъде възобновена.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

33 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #33

    ПРОКЛЕТ ДА Е П У Т Л Е Р !

  2. SILENCE
    #32

    Най-важното, което създава, е избистрянето на понятията. Никога повече комунделите няма да могат да се представят за освободители във ВСВ, защото путин играе в момента хитлеровия сценарий оттогава. Край на симпатиите, особено, ако продължи ...

  3. SILENCE
    #31
    Отговор на коментар #26

    Няма и да видиш, ако имаш късмет да не те връхлети същата "радост" като описаната - рашистки ботуш.

  4. SILENCE
    #30
    Отговор на коментар #24

    КомунизЪмът не е политическо понятие, а манталитет - властват "здравите" сили над здравия разум. Защото некадърният няма други средства за обогатяване и удовлетворяване на претенциите си.

  5. SILENCE
    #29

    Кое му е обидното, БЕ! Нали и хитлер така започна, само че с Чехословакия? Дори мисирките трябва да имат нЕкакЪви основни понятия!!!

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #28
  7. SILENCE
    #27
    Отговор на коментар #3

    Това с викингите не е така. И имаш, според мен, умишлен пропуск. Второто българско царство е дало език, писменост и религия на варварите/сбирщината около подобието на княжество - Киевското, единствено в тези обширни и оспорвани от кого ли не територии. Чрез т. нар. Лондонско евангелие, занесено като зестра от княгиня Анна, дъщерята на цар Петър, най-големият от тримата Асеневци. И началното ти възклицание е за теб, защото заблуждаваш по добре познатия пропаганден начин на комунделите - малко факти, много "фризирани" лъжи.

  8. перо
    #26
    Отговор на коментар #17

    Не съм виждал никъде детска играчка-танк с големината на елколичките, които се блъскат! Идилия - майка на пазар и с нея редом подпораснало момче кара танк!

  9. перо
    #25
    Отговор на коментар #2

    Само волжките и дунавските българи са били руска жертва 18 пъти в древната история, без да броим руската агресия срещу царство България през 1916 г. и окупацията му през 1944 г. https://ivo.bg/2022/01/28/маневрите-на-армията-и-дипломацията-н/

  10. Iosif Ivanov
    #24

    В книгата "World order",2014, Henri Kissinger описва външната политика на един от първите руски императори Алексей ?, около 17-век с отговора на външния му министър -"Разширение във всички посоки" и до сега е така Solar..(#23), това е история, но до днес сме под сянката на тази огромна империя, влезте от Орлов мост по бул. цар Освободител и си отбележете руските и съветски паметници и улици с такива имена, то са руски църкви, катедрала на БПЦ с руски пълководец защото победил шведи преди 900 год.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.